Sort by
Sort by

آشپزی همراه با کودکان

هفت نکته‎ای که به کمک آن، می‎توانید از آشپزی در کنار کودکان لذت ببرید.

غذای هنری خلق کنید. 

با کمی خلاقیت در زمان صرف وعده‎ها، غذای سالم را برای کودکان جالب و سرگرم کننده کنید. غذا را به شکل یک عکس یا طرح ساده در آورید یا لبه بشقاب را تزئین کنید. این کار، برای بچه‌‎ها هیجان‌انگیز و فریبنده است. طرح حیوانات و چهره‎ها همیشه محبوب هستند. بروکلی و کلم سفید می‌توانند برای شکل درخت عالی باشند! همچنین، می‎توانید اجازه دهید تا کودکان فلفل‎ها و خیارها را با قالب‎های شیرینی، به شکل‎های جذاب مثل قلب، ستاره‎ و الماس ببرند.

کودکان را درگیر کنید. 

برخی تحقیقات نشان‎دهنده این امر هستند که وقتی کودکان خود در تهیه غذا شرکت می‌کنند، تمایل دارند تا غذاهای سالم بیشتری در بشقابشان داشته باشند. وظایفی را متناسب با توانایی کودکانتان برای آنها پیدا کنید. شستن، رنده کردن یا له کردن، فعالیت‎های جالبی برای کودکان هستند.

برنامه غذایی را به کمک هم تهیه کنید. 

در وعده‌های غذایی، آب را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید. آبمیوه و نوشیدنی‌های شیرین را گهگاه استفاده کنید. با اینکه آبمیوه دارای مواد مغذی ارزشمندی است و به شما انرژی زیادی برای فعالیت و رشد بدنی می‌دهد، کودکان در زمان تشنگی، باید آب را به نوشیدنی‎های شیرین‎شده ترجیح دهند.

یک تیم آشپزی تشکیل دهید. 

آشپزخانه مکانی مناسبی برای گذراندن زمان با کودکانتان است و به هیچ وسیله‌ تجملی یا شخصی ‌گران‎قیمتی نیاز ندارد. پخت شیرینی همراه با کودکان، یک بعدازظهر معمولی را به بعدازظهری فوق‎العاده تبدیل می‌کند. ساعت‎هایی که با هم صرف تهیه خوراکی‌های لذیذ می‎کنید، در زندگیتان خاطره‎ساز هستند.

کسب مهارت‎های زندگی 

غذا پختن همراه با بچه ها، موقعیتی عالی برای آموزش مهارت‌های مهم زندگی است. می‎توانید در زمان اندازه گیری مواد پیتزا و برای بریدن آن به شکل‎های مثلثی، درباره‌ ریاضی و مفاهیم کسر صحبت کنید. رعایت بهداشت از طریق شستن دست‎ها، آماده کردن فضای کار و تهیه غذای سالم به کمک آماده‎سازی و جمع آوری بهداشتی مواد غذایی، برای کودکانتان آموزنده است.

تشویق تخیلات کودکان 

کودکان را تشویق کنید تا در آشپزخانه از تخیل خود استفاده کنند. زمانی‎ که در حال تزئین غذا هستید، به آنها آزادی عمل دهید. کودکان را با ساختن رنگین‌کمان به وسیله میوه و سالاد و یا صورت حیوانات به کمک سبزیجات، به چالش بکشید. می‎توانید به کودکانتان اجازه دهید تا همراه با دوستانشان آشپزی کنند و بین آنها مسابقه برگزار کنید که چه کسی بهترین تزئین را انجام می‎دهد. اما به یاد داشته باشید که همه برنده هستند. با این روش، همه از خوردن یک پیتزای خوشمزه لذت می‌برند!

نگران بهم ریختگی نباشید. 

نگران بهم ریختگی که کودکان هنگام گذراندن اوقات خوش در آشپزخانه ایجاد می‎کنند، نباشید. اجازه بدهید خلاق باشند. آنها می‌توانند بعد از اتمام کار، در تمیز کردن مشارکت داشته باشند.