Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

همكاری نستله با زنان كشاورز در زنجيره تأمين خود

نستله خود را متعهد می‌داند تا در راستای ترویج برابری جنسیتی و تحصیل زنان و دختران، مقیاس برنامه‌ها و فعالیت‌های تجاری خود را گسترده‎تر سازد.

نستله از برنامه «هر زن، هر كودك» سازمان ملل، حمایت می‌كند. این برنامه دولت‌ها، تجار و سازمان‌ها را به ایفای نقشی پر‌رنگ‌تر در بهبود تندرستی زنان و كودكان تشویق می‌كند.

نستله به‌دنبال راهكارهایی برای بهبود كیفیت زندگی زنان مشغول به كار در زنجیره تولید خود می‌باشد.

كمپین «فراتر از نام‌های تجاری»

در فوریه سال 2013، خیریه آكسفام  10 شركت صنایع غذایی را بر‌اساس تلاش‌هایشان در راستای بهبود امنیت، سلامت و پایداری مواد غذایی رتبه‌بندی كرد. 

نظرسنجی «فراتر از نام‌های تجاری»، شركت‌ها را براساس سیاست‌های آنها در ۷ زمینه: شفافیت، کشاورزان، زنان، کارگران کشاورز، دسترسی به آب، زمین و تغییرات اقلیمی رتبه‌بندی می‌کند.

اگرچه نستله بالاترین رتبه را در این نظرسنجی به‌دست آورد، خیریه اکسفام اعلام کرد که تمامی شرکت‌های موجود در لیست این نظرسنجی، می‌بایست در‌زمینه‌هایی رشد و پیشرفت حاصل نمایند. این اقدام بخشی از کمپین رشد (Grow) خیریه اکسفام بشمار می‌رود. هدف این كمپین، ترویج اقداماتی است كه منجر به تضمین ایمنی غذا می‌شوند.

جدول رتبه‌بندی اكسفام در سپتامبر ۲۰۱۳ به‌روزرسانی شد و نستله توانست همچنان در جایگاه پیشرو باقی بماند.

گزارش پیشرفت

پیشرفت کردن: جهت کمک به پیشرفت معیشت زنان در زنجیره تأمین کاکائو،  گزارش پیشرفت (pdf, ۲ Mb) ما را در بخش طرح‎های عملیاتی (pdf, ۴۱۲ Kb)  بخوانید. 

پاسخ نستله

معاون اجرایی نستله و رئیس بخش عملیات، خوزه لوپز، در 7 مارس ۲۰۱۳، نامه‌ای (pdf, ۴۴۳ Kb) به اکسفام نوشت و در آن به شرح اقدامات شركت در پاسخ به این یافته‌ها پرداخت. 

نستله جهت تقویت اقدامات خود در خصوص ترویج و حمایت از معیشت زنان مشغول به‌کار در زنجیره تأمین کاکائوی خود، طرح عملیاتی دقیقی از اهداف کوتاه مدت و میان مدت خود در این راستا منتشر ساخت.

این برنامه در ابتدا و پیش از گسترش به سایر کشورهای تأمین کننده کاکائو، بر ساحل‌عاج متمرکز خواهد بود.

تقویت اقدامات

آقای لوپز اظهار داشت: «ما بر آنیم تا از طریق «طرح کاکائو نستله» و چارچوب توسعه مناطق غیر شهری نستله، به تقویت اقدامات خود در راستای ترویج و حمایت از معیشت زنان مشغول به‌کار در زنجیره تأمین کاکائو خود هستیم».

«ما دریافته‌ایم که تقویت مؤلفه‌های جنسیتی در اینچنین طرح‌ها و برنامه‌هایی، نقش بسزایی در پیشبرد اولویت بعدی ما در نستله، یعنی کودکان کار، خواهد داشت».

آقای لوپز ادامه داد: «نستله متعهد به همکاری با شرکایی نظیر سازمان جهانی کاکائو (WCF)، برنامه جهانی کاکائو (ICI) و نیز ذینفعانی از قبیل اکسفام و سایر فعالان صنعت کاکائو است. چرا كه، نستله می‎داند می‌توان از این طریق مسائل جنسیتی را در بطن برنامه‌ها و طرح‌های موجود در صنعت کاکائو جای داد».

«این اقدامات تواما، به توسعه و اجرای اقداماتی دقیق و مبسوط در راستای افزایش فرصت‌های زنان در زنجیره تأمین کاکائو، می‎انجامد.»

در ‍‍ژانویه ۲۰۱۵، نستله یک گزارش (pdf, ۲ Mb) پیشرفت کار از اقدامات صورت گرفته از تاریخ آگوست ۲۰۱۴، منتشر کرد. این گزارش به تشریح برنامه‌های ۲۰۱۵، تحت ۳ محور اصلی: ترویج فرصت‌های برابر، دادن حق اظهارنظر به زنان و افزایش درآمد زنان، می‌پردازد. 

الگو مثبت

جودی بیلز، رئیس کمپین «فراتر از نام‎های تجاری» اکسفام، می‌گوید:«اکسفام، از گام‌ها و اقدامات نستله در راستا بهبود هرچه بیشتر حقوق و فرصت‌هایی که در اختیار زنان مشغول به کار در زنجیره تأمین کاکائو خود انجام می‌دهد بسیار استقبال می‌کند».

«ما نسبت به اجرای طرح‌های عملیاتی خود و تنظیم آن بر اساس گزارش سنجش تأثیرات، که سال آتی در ساحل‌عاج انجام خواهد پذیرفت بسیار هوشیاریم. ما به نستله برای پیوستن به برنامه «اصول توانمندسازی زنان» سازمان ملل تبریک می‌گوییم. این اقدام، تعهدات نستله به توانمندسازی و قدرت بخشیدن به زنان در سراسر زنجیره تأمین و فعالیت‌هایش را گسترده ساخته است».

گرد‎آوری اطلاعات

نستله با هدف كسب آگاهی بهتر نسبت به نقشی كه زنان در زنجیره تأمین كاكائو ایفا می‌كنند، از اتحادیه كار منصفانه (Fair Labor Association) درخواست كرد تا حین ارزیابی زنجیره تأمین كاكائو خود، مسائل جنسیتی را موشكافانه‌تر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

اکسفام از اقدامات حائز اهمیت نستله در راستای بهبود هرچه بیشتر حقوق زنان، و همینطور فرصت‌هایی که در اختیار زنان مشغول به‌کار در زنجیره تأمین کاکائو خود قرار می‎دهد، بسیار استقبال می‌کند.

آلیسون وودهد، رئیس کمپین «فراتر از نام‌های تجاری» اکسفام

فرآیند ارزیابی، از اواخر سپتامبر 2013 آغاز شد و تا زمان برداشت اصلی محصول کاکائو، از اکتبر 2013 تا مارس 2014، ادامه خواهد داشت. این ارزیابی در 5 شرکت تعاونی کاکائو، که توسط اتحادیه کار منصفانه (FLA) انتخاب ‌شده‌اند، اجرا خواهد شد. این شرکت‌ها حدود 10 روستا و 200 مزرعه را پوشش می‌دهند. نتایج این ارزیابی(ها) در بهار 2014 منتشر خواهد شد.

اتحادیه كار منصفانه (FLA)، به‌عنوان بخشی از فرایند جمع‌آوری اطلاعات خارجی، در كنار مصاحبه با مقامان مسئول محلی و سازمان‌های غیر دولتی كه در حوزه مسائل مربوط به جنسیت و زنان فعالیت می‌كنند، با زنانی كه از فضا و محیط شركت‌های تعاونی بیرون هستند نیز به مصاحبه می‌پردازد.

این ارزیابی در بررسی مسائل مربوط به جنسیت، 3 حوزه را موشکافانه‌تر مورد بررسی قرار می‌دهد:

  • مشخص ساختن جایگاه و نقش زنان در زنجیزه تأمین نستله؛ بعنوان مثال، در شركت‌های تعاونی در نقش كارمند، عضوی از یك خانواده، در روستا‌های كشاورزی.
  • بررسی موارد مخاطره‌آمیز و موانعی كه ممكن است زنان در مزارع، شركت‌های تعاونی و روستا‌ها با آن مواجه شوند.
  • ارزیابی نقش احتمالی زنان در بهبود شرایط کاری در مزارع.

اقدامات فوری

نستله، با هدف گردآوری اطلاعات در مورد وضعیت زنان در زنجیره تأمین کاکائو، فوراً همکاری خود با شرکای زنجیره تأمینش، به‌خصوص ADM Cocoa، آغاز خواهد کرد. با این هدف كه بتوانند از این طریق، در راستای بهبود برابری فرصت‌ها، فعالیت‌های ضروری را تدوین كنند و بدنبال فرصت‌های مناسب باشند.

شركت، تمرکز خود را بر گرد‌آوری اطلاعات مرتبط با درصد زنان مشغول به كار در جایگاه‌های رده بالا، زنان کشاورز آموزش دیده و زنان کشاورزی كه در شركت‎های تعاونی‌ كار می‌كنند، قرار خواهد داد.

نستله كتباً و از طریق اعطای گواهی، اشتیاق خود را برای همکاری با شرکای مورد تأییدش، نظیر UTZ و Fairtrad، در راستای حل مسائل مربوط به جنسیت اعلام كرده است .

شرکت همچنین در حال مذاکره با بخش تأثیرات جهانی سازمان ملل و سایر سهامداران است تا به تدوین اقدامات بعدی خود در ارتباط با برنامه «اصول توانمند‌سازی زنان» سازمان ملل بپردازد.

بینش‌های ارزشمند

آقای لوپز بیان داشت: «نستله مجموعه‌ای از نظرات و نگرش‌های ارزشمندی که از همکاری با زنان کشاورز در هند و پاکستان به‌دست آورده را گرد هم می‌آورد و در فعالیت‌های آینده خود اعمال می‌نماید».

هدف شركت از استخدام دامپزشك و متخصص كشاورزی در هند و پاكستان، نظارت بر نحوه تأمین شیر است. علاوه بر این نستله به دامداران زن، فارغ از اینکه تأمین کننده نستله هستند یا خیر، در مورد مسائل مختلف مشاوره می‌دهد.

هزینه‌ای برای خدامات دامپزشکی دریافت نمی‌گردد و داروها نیز به قیمت عمده عرضه می‌شوند. هزینه‌ها نیز در قبال پرداخت پول شیر به کشاورزان دریافت می‌شود تا برای کشاورزان مقرون‌به‌صرفه باشد.

نستله همچنین از کشاورزان زن برای گسترش فعالیت‌های خود حمایت می‌کند. برای مثال از طریق کمک در برنامه باروری مصنوعی گاوهای شیرده، پرداخت یارانه برای خرید ماشین‌آلات شیردوشی و کمک در بازپرداخت وام‌ها.

۳۰ زن دامدار در هند، با شرکت در برنامه «توسعه دامداری زنان» نستله، آموزش دیده‌اند. در پاکستان نیز، نستله 4 هزار دامدار را با مشارکت «برنامه توسعه» سازمان ملل آموزش می‌دهد.