Sort by
Sort by

تنوع در تغذیه

 

Eat a variety of food

وعده غذایی روزانه خود را با یک کاسه سوپ سالم شروع کنید! مقدار زیاد مایعات در سوپ باعث می‌شود که آب کافی برای سلول‌های بدن تامین شود و همچنین باعث می‌شود در طول روز وعده‌های غذایی کمتری میل کنید.

آیا شما هم مثل دیگران به غذای خاصی علاقه دارید و ترجیح می دهید بیشتر اوقات غذای موردعلاقه خود را میل کنید؟ هر روز با انتخاب وعده‌های غذایی متنوع، عادات غذایی خود را تغییر دهید! یک روز از گوشت استفاده کنید، روز دیگر از مرغ، روزهای بعدی ماهی، حبوبات و...  را در وعده های غذایی خود بگنجانید.

ماهی! برای بهبود سلامتی ۲ تا ۳ بار درهفته از ماهی استفاده کنید! برای تنوع بیشتر، دستورپخت‌های متنوع را به‌کار‌ ببرید. چگونه؟ ماهی را کاملا بپزید یا با برنج میل کنید یا دستورپخت لبنانی به نام صیادیه را امتحان کنید.

ساندویچ ماهی تن یا سالاد را فراموش نکنید!

 لوبیا قرمز و لوبیا سفید، نخود، عدس و باقالا را دو بار در هفته در غذاهای مورد علاقه خود به‌کار ببرید. چرا؟ زیرا این حبوبات غنی از مواد مغذی هستند، خصوصا فیبر محلول که باعث کاهش سطح کلسترول خون می‌شود.

وعده غذایی متعادل با مقدار مناسب!

برای این‌که وعده ‌غذایی ترکیبی متعادل داشته باشد، وعده‌ غذایی را به ۳ قسمت تقسیم کنید: نیمی از بشقاب را با سبزیجات خام یا پخته پر کنید، ۴/۱ آن را با گوشت، مرغ یا ماهی و باقی آن را به کربوهیدرات‌هایی مثل برنج، پاستا یا سیب‌زمینی اختصاص دهید.

هنگام بعد‌ازظهر احساس گرسنگی می‌کنید؟ میان‌وعده‌ای سالم مانند موز با ماست کم‌چرب یا یک کاسه ذرت بوداده ساده با سیب میل کنید! این میان‌وعده باعث رفع احساس گرسنگی می شود، مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین می‌کند و باعث می‌شود تا قبل از شام  پرخوری نکنید.

هنگام ناهار زمان کافی برای خوردن وعده‌ کامل غذایی ندارید؟  یک ساندویچ سالم هم می‌تواند شما را سیر کند!  نان غلات‌-کامل را انتخاب کنید و آن را با پنیر سفید، بوقلمون، مرغ خرد‌شده یا ماهی تن پر کنید و روی آن مقداری زیادی سبزیجات بریزید. ساده و مغذی.

برای غذا خوردن به رستوران می‌روید؟ غذای سرخ شده و سبد نان را حذف کنید! بجای آن غذای خود را با  خوردن سالاد سالم شروع کنید، وعده‌غذایی اصلی را به اندازه متعادل میل کنید و دسر خود را با دیگران تقسیم کنید.

دفعه بعد که به سوپرمارکت می‌روید، برچسب روی محصول را بررسی کنید و برای سلامت بیشتر محصولاتی که چربی ،کلسترول، شکر و نمک کمتری دارند را انتخاب کنید.

گوشت را نازک‌تر ببرید!  تمام چربی موجود که روی گوشت قرمز دیده می‌شود را جدا کنید و برای داشتن قلب و بدنی سالم، مرغ را بدون پوست بپزید.

آیا امکان دارد یک نوع غذا تمام مواد مغذی ضروری را تامین کند؟ نه ممکن نیست! تنها راه برای دریافت تمامی مواد مغذی مورد نیاز این است که روزانه غذاهای متنوعی از گرو‌ه‌های غذایی مختلف انتخاب کنید.

نیمی از غلات مصرفی را به غلات کامل اختصاص دهید، زیرا غلات کامل سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند. بنابراین نان و غلات صبحانه ای که از غلات کامل هستند را انتخاب کنید و از برنج‌ و پاستای قهوه‌ای و بلغور قهوه‌ای رنگ استفاده کنید.

هر روز ۳ وعده اصلی و ۲ میان‌وعده سالم میل کنید! این به معنی رژیم غذایی منظم، مقدار متعادل غذا و  انتخاب‌های‌ غذایی سالم است.

مادری پر مشغله هستید؟ وعده‌های غذایی خود را هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید! هنگام عصر غذای فردای خود را آماده کنید! میان‌وعده‌ها را با موادی مانند نان  غلات کامل، میوه‌ها یا ماست میوه‌ای بدون چربی آماده کنید و ناهاری سبک و سالم داشته باشید.

آیا هر هفته غذاهای تکراری میل می‌کنید؟ یک منوی غذایی ماهانه تنظیم کنید!  با انجام این‌کار لیست خرید شما از قبل آماده می شود و محصولات متنوعی خواهید داشت.

آیا حدف ناهار از وعده‌های غذایی ایده خوبی است؟ نه اینطور نیست! این کار باعث می‌شود که آنقدر احساس گرسنگی کنید که تا هنگام بعدازظهر، میان‌وعده‌های ناسالم بیشتری بخورید. همچنین مواد مغدی بسیاری را از دست خواهید داد.