Sort by
Sort by

تغذیه در بارداری

تغذیه در بارداری

آیا در دوران بارداری می‌توانم سوشی، پنیر خامه‌ای یا استیک نیم‌پز بخورم؟ خیر! از خوردن گوشت خام یا نیمه‌پخته شده، ماهی، غذای دریایی خام یا نیمه‌پخته شده، تخم‌مرغ نیم‌پز و پنیرهای غیرپاستوریزه خودداری کنید- ازآنجایی‌که ممکن است این نوع پنیرها حاوی باکتری‌های مضر باشند.

در ماه‌های اولیه بارداری هنگام صبح احساس تهوع می‌کنید؟

زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، مقداری بیسکوئیت ترد(cracker) یا نان تست بخورید و بجای ۳ وعده‌غذای کامل، ۶ وعده‌غذا با حجم کمتر و قابلیت هضم آسان میل کنید.

هربار که به فرزندتان شیر می‌دهید، یک لیوان آب بنوشید! آب و مایعات دیگر مانند سوپ‌ها، شیر و آب‌میوه‌های تازه، به تولید شیر کمک می‌کنند و مایعات از دست‌رفته بدن را جبران می‌کنند.

آیا در دوران بارداری باید به‌اندازه دو نفر غذا بخوریم؟

خیر! بیشتر به کیفیت غذا بستگی دارد تا کمیت آن. بنابراین باید غذاهای متنوع و سالم‌تر را میل کنید! با توجه به کمیت غذاها، میانگین افزایش کالری موردنیاز در طول دوره بارداری نباید از ۳۰۰ کالری در روز بیشتر باشد که این مقدار برای بعد از  ماه سوم بارداری شماست.

فولیک اسید:

فولیک اسید برای رشد طبیعی فرزندتان ضروری است!

قبل از تصمیم به باردار شدن یا در اولین ماه بارداری، درباره مصرف فولیک‌اسید با پزشک مشورت کنید. بخاطر داشته‌ باشید، ترکیب سبزیجات برگ‌دار، حبوبات و غلات‌کامل، قابلیت جذب فولیک‌اسید در بدن را افزایش می‌دهد.

پیروی از رژیم‌غذایی سالم، متعادل و کامل در دوران شیردهی ضروری است! چرا؟ زیرا به تمام مواد مغذی که برای تولید شیر ضروری هستند، نیاز خواهید داشت. بنابراین از پیروی رژیم‌غدایی با کالری کم، خودداری کنید، ازآنجایی‌که در سلامت شما و منابع تولیدکننده شیر بدن، تاثیر منفی خواهد داشت.

در دوران بارداری چه مقدار اضافه‌وزن پیدا می‌کنیم؟

با توجه به وزن شما قبل از دوران بارداری، بین ۸ تا ۱۶ کیلوگرم به وزن بدن اضافه می شود. میانگین آن طی ۹ ماه، ۱۲ کیلوگرم است.

در دوران بارداری، بهتر است برای سلامت و وزن مناسب فرزندتان، به‌اندازه ۲ نفر غذا بخورید؟

یک تصور غلط رایج! غذا خوردن به‌اندازه ۲ نفر، همیشه به معنی داشتن فرزندی سالم‌ با وزنی بیشتر نیست، اما این امر باعث اضافه‌وزن بیشتر برای خود شما می‌شود! بنابراین بجای خوردن غذاهای پرحجم و توجه به کمیت غذا، باید کیفیت غذایی که میل می‌کنید را در نظر بگیرید و غذاهایی سرشار از مواد مغذی را با میزان کالری متعادل انتخاب کنید.

از سه ماهه دوم بارداریست که نیاز به افزایش روزانه ۳۰۰ کیلو کالری انرژی خواهید داشت و این میزان کالری با مصرف لبنه کم‌چرب یا ساندویچ پنیر با  ۱/۲ قرص نان عربی، یا یک کاسه شیر کم‌چرب با ۴۰ گرم غلات کامل صبحانه تامین می‌شود. بنابراین مقدار آن به‌اندازه غذای ۲ نفر افزایش پیدا نمی‌کند.

همیشه بخاطر داشته ‌باشید که غذاهای مغذی را به مقدار متعادل میل کنید. با انجام این کار سلامت فرزند خود را تضمین می‌کنید و افزایش وزن شما در طول دوره بارداری به میانگین ۱۶-۱۱ کیلوگرم خواهد بود.

آیا نوشیدن قهوه در طول دوره بارداری مضر است؟

می‌توانید با خیالی آسوده از قهوه صبحگاهی خود لذت ببرید!  با توجه به تحقیقات اخیر، نوشیدنی‌های کافئین ‌دار اگر به‌صورت متعادل مصرف شوند، خطری برای زنان باردار نخواهند داشت. بنابراین می توانید روزانه ۲ فنجان قهوه بنوشید. درصورتی‌که قبل از دوران بارداری به نوشیدن قهوه بیشتری عادت داشتید، می‌توانید قهوه بدون کافئین را انتخاب کنید.

اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.