Sort by
Sort by

کودکان سالم

کودک سالم

از خوش‌اشتهایی استقبال کنید و به پرخوری نه بگویید!

فرزند خود را به خوردن غذای خانگی تشویق کنید. اما غذای زیاد و پرحجم به او ندهید و او را مجبور به خوردن همه غذا نکنید. به فرزند خود هنگامی‌که می‌گوید سیرشده است، توجه کنید و از پرخوری جلوگیری کنید.

فرزندان خود را به فعالیت‌های بدنی تشویق کنید! فعالیت‌های بدنی و ورزش به تقویت قوای عضلانی و رشد استخوان‌ها کمک می‌کند! ازآنجایی‌که در این دوره سنی تراکم استخوان‌ها شکل می‌گیرد، داشتن فعالیت برای کودکان ضروری است، و این امر برای داشتن آینده‌ای سالمتر حیاتی است.

فرزند خود را به انتخاب ورزش موردعلاقه‌اش تشویق کنید. ورزش‌های مختلف مانند فوتبال، تنیس، شنا یا ژیمناستیک را به فرزند خود معرفی کنید و به او اجازه بدهید تا ورزش مورد‌علاقه‌اش را انتخاب کند. در این صورت هم اشتیاق بیشتری برای فعالیت‌ّهای ورزشی نشان خواهد داد و هم از نظر فیزیکی فعالیت خواهد داشت.

عادت‌های سالم را از دوران کودکی شکل بدهید! هرروز غذاهای متنوعی را برای فرزند خود فراهم کنید، تا تمامی مواد مغذی که برای رشد او ضروری هستند را دریافت کند. این امر به شکل گرفتن عادت‌های سالم از دوران کودکی به او کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که شما الگوی  او هستید، بنابراین اگر غذاهای سالم و متنوع بخورید، او هم از شما پیروی خواهد کرد.

چرا باید شیر غنی‌شده را برای کودکان خود انتخاب کنیم؟

شیر غنی‌شده سرشار از مواد مغذی ضروری برای کودکان است، که این مواد در شیر معمولی وجود ندارند. بخصوص آهن که به رشد ذهنی کودکان کمک می‌کند، ویتامین C که قدرت دفاعی بدن را تقویت می‌کند و ویتامین ‌D که به جذب کلسیم کمک می‌کند و برای داشتن استخوان‌هایی قدرتمند ضروری است.

از ارائه شیرینی و دسر به فرزند خود، به‌عنوان پاداش یا جایزه خودداری کنید. این کار باعث می‌شود تا تنها هدفش دریافت جایزه‌هایی مثل شیرینی و دسر شود و به‌مرور زمان به پرخوری آن ها رو خواهد آورد، بجای این کار می‌توانید هر از گاهی مقداری شیرینی یا دسر را به‌اندازه‌ای متعادل به او بدهید.

فرزند خود را در آماده کردن غذای سالم شریک کنید! استفاده از مواد غذایی متنوع را فراموش نکنید: از لبنه گرفته تا ساندویچ پنیر، سبزیجات خرد‌شده تازه و میوه‌های مختلف و بیسکوئیت ترد نمکی.

با استفاده از مواد غذایی غنی‌شده مانند شیر غنی‌شده و غلات صبحانه، میزان دریافت آهن در بدن فرزندتان را افزایش دهید. اما چرا آهن؟ آهن نقش مهمی را عملکرد ذهنی کودک شما ایفا می‌کند.

اگر فرزند شما به عدم تحمل لاکتوز دچار باشد، نمی تواند شیر بنوشد:

این امر به میزان  عدم تحمل لاکتوز بستگی دارد: بعضی از کودکان  دارای این مشکل ممکن است بتوانند یک لیوان شیر را در کنار محصولات لبنی دیگر بنوشند، درحالی‌که برخی دیگر تنها می توانند مواد لبنی را بخورند و قادر به نوشیدن شیر نیستند. بنابراین توصیه می‌شود با توجه به میزان تحمل، مقدار لاکتوز را در رژیم غذایی کودک خود کاهش دهید. لاکتوز بیشتر در شیر و محصولات شیری مانند بستنی و پودینگ وجود دارند و علاوه ‌براین مقدار کمی از آن‌ها در پنیر، ماست/لبنیات وجود دارد.

اما سوالی که در این مورد پیش میاید این است که «آیا  کلسیم کافی در رژیم‌ غذایی فرزند من وجود دارد؟» ازآنجایی‌که شیر به‌عنوان غنی‌ترین منبع کلسیم شناخته می‌شود و نیاز عمده کودکان به کلسیم را تامین می‌کند.

اگر مشکل فرزند شما عدم تحمل لاکتوز از نوع ملایم است، راه‌هایی وجود دارند که استفاده از شیر را، در رژیم غذایی فرزندتان، امکان‌پذیر می‌کند، مانند ترکیب شیر با غذاهای دیگر، ارائه شیر به مقدار کم در طول روز یا تشویق به نوشیدن شیر با پودر شکلات.