Sort by
Sort by

آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها، عناصر‌ طبیعی هستند که از سلول‌های بدن ما ،در برابر عوامل مخرب، محافظت می‌کنند. برخی از ویتامین‌ها مثل ویتامین E و مواد گیاهی مکمل، اثر آنتی‌اکسیدانی دارند. اگر شما از یک رژیم غذایی متوازن، متنوع و مطابق با هرم غذایی پیشنهاد شده پیروی کنید، از منابع فراوان این مواد برخوردار می‌شوید.

حفاظت از بدن ما

زمانی که تحت استرس و فشار هستیم، یا از دخانیات استفاده می‌کنیم، یا در حال گرفتن حمام آفتاب هستیم و یا حتی زمانی که به ‌سادگی نفس می‌کشیم، فرآیندهایی در بدن ما اتفاق می‌افتند که ما آن را "اکسیداسیون" می‌نامیم. اکسیداسیون، موادی را تولید می‌کند که رادیکال آزاد نام دارند.

بدن ما می‌تواند در برابر مقدار مشخصی از این ترکیبات مضر، مقاومت کند و مانع از آسیب‌رسانی آن‌ها به سلول‌ها شود. اما وقتی رادیکال‌های آزاد، بیش از حد مجاز تولید شوند، به بدن ما آسیب می‌رسانند. آنتی‌اکسیدان‌ها به ما کمک می‌کنند تا از زیان این رادیکال‌های آزاد در امان باشیم. آنها فرآیند اکسیداسیون را خنثی کرده و رادیکال‌های آزاد را بی‌ضرر می‌کنند. بدین نحو، آنتی‌اکسیدان‌ها به حفظ تعادل طبیعی بدن کمک می‌کنند.

نکته‌هایی برای تامین سالم آنتی‌اکسیدان‌ها

متخصصان سلامت، توصیه می‌کنند که مردم از رژیم غذایی متوازن، رنگارنگ و متنوعی همچون رژیم توصیه‌‌شده در هرم غذایی استفاده کنند. این امر، تضمینی بر دریافت میزان کافی آنتی‌اکسیدان‌ها است.


مواد غذایی
 
نکات
 میوه‎ها و سبزیجاتبسیاری از آنتی‎اکسیدان‎ها، در سطح خارجی یا داخلی پوست میوه‎ها موجود هستند. بنابراین، در صورت امکان پوست میوه‎ها را نگیرید. کافی است آنها را زیر آب گرفته و بشویید. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. تنوع میوه‎ها و سبزیجات را در این رژیم بگنجانید. در این صورت همیشه بدنتان به میزان کافی آنتی‎اکسیدان دریافت خواهد کرد. متخصصان تغذیه توصیه می‎کنند که افراد، روزانه پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنند. میوه‎ها و سبزیجات فصلی، غنی از ویتامین و بسیار خوشمزه هستند. 
صبحانه غله‎ایبسیاری از آنتی‎اکسیدان‎ها، در سطح خارجی غلات سبوس‏دار موجود هستند. به همین دلیل، سعی کنید از محصولات تهیه شده از غلات سبوس‎دار استفاده کنید. این کار همچنین به تامین فیبر مورد نیاز بدنتان نیز کمک خواهد کرد.
قهوه، چای، کاکائو، شکلاتقهوه سرشار از آنتی‎اکسیدان است. چای سبز و شکلات داغ نیز منابع جایگزین هستند. انواع شکلات با خلوص بالا، نظیر شکلات تلخ نیز همین ویژگی را دارند. هر چه میزان کاکائو بیشتر باشد، به همان نسبت، مقدار آنتی‎اکسیدان‎ها بیشتر می‎شود.

 

این صفحه، شامل اطلاعات کلی است و جایگزینی برای توصیه‌های پزشکی نیست. لطفاً برای اطلاع از توصیه‌های مناسب با وضعیت شخصی خود، با پزشک مشورت نمایید.