Sort by
Sort by

مواد معدنی

رشد، سوخت‌و‎ساز، خون‌سازی و عملکرد عصب و عضله، هیچ ‌یک بدون مواد معدنی میسر نیستند. به‌ طور مثال، سدیم و پتاسیم تعادل مایعات بدن را تنظیم می‌کنند. کلسیم به ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم، کمک می‌کند و آهن در خون‌سازی موثر است.

تامین مواد معدنی مورد نیاز با رژیم غذایی متعادل، به همراه برخورداری از تمامی املاح و مواد معدنی به مقدار کافی، امری مهم است. زیرا هیچ ‎کدام از مواد معدنی نمی‌توانند جایگزین دیگری شوند. اگر شما از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع، مطابق هرم غذایی شرح داده‌ شده استفاده می‌کنید، مشکلی نخواهید داشت. جدول زیر به شما اطلاعاتی در مورد دلایل نیاز بدن به مواد معدنی و غذاهایی که حاوی آنها هستند، ارایه می‌دهد. گروه بزرگی از مواد معدنی و بسیاری از مواد مغذی که در لیست زیر نیامده‌اند در غذاهای ما به طور معمول موجود هستند.

 مواد معدنی منابع غنی مفید برای
کلسیمشیر، ماست، پنیر، سبزیجات برگ سبز، آب معدنی غنی‎ شده با کلسیم استخوان‎‎سازی و دندان‎‎ها، انعقاد خون، عملکرد سیستم اعصاب
فسفرشیر، پنیر، گوشت، سوسیس، ماهی  استخوان‎‎سازی، متابولیسم
سدیمسیب‎زمینی، سبزیجات، موز، میوه‎‎های خشک، حبوبات توازن مایعات، عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب
پتاسیم
محصولات تهیه شده از غلات سبوس‎‎دار، حبوبات، سیب‎‎زمینی، شیر، سبزیجات، میوه، ماهی 
توازن مایعات، انتقال سیگنال‎‎‌های اعصاب و ماهیچه‌‌ها
منیزیمصبحانه غله‌ای، شیر و محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز، توت، پرتقال، موز استخوان‎‎سازی، سوخت‎‎ و‎ساز انرژی، آنزیم‎‎ها، عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب
آهنگوشت، زرده تخم‎‎مرغ، سوسیس، صبحانه غله‎‎ای، جو پرک‎‎شده، ارزن خون‎‎سازی، انتقال اکسیژن در خون
یدماهی‌‎های اقیانوس، غذاهای دریایی، غذاهای تهیه شده با نمک یددارترکیب هورمون‎‎ های تیرویید
فلورین ماهی، صبحانه غله‎ای، گردو، چای سیاه، آب معدنی مقاومت دندان در برابر پوسیدگی، تقویت مینای دندان
سلنیومجگر، ماهی، گوشت، خشکبار، حبوبات، صبحانه غله‌ای پروتئین سلولی
روی گوشت، صدف، پنیرسیستم دفاعی بدن، ترمیم زخم‎‎ها

 

نکات قابل توجه :

برای تهیه غذایی سالم از مواد اولیه به‌درستی نگهداری کنید. میوه‌ها، سبزیجات و مواد اولیه سالاد را کامل، اما در مدت زمان کوتاهی بشویید و بعد از شستشو آنها را خرد کنید. زمان پخت را کوتاه کنید. آبی که غذا را در آن پخته‌اید، حاوی مواد معدنی است، می‌توانید از آن برای تهیه سس و سوپ‌های خوشمزه استفاده کنید.

این صفحه، شامل اطلاعات کلی است و جایگزینی برای توصیه‌های پزشکی نیست. لطفاً برای اطلاع از توصیه‌های متناسب با وضعیت شخصی خود، با پزشک مشورت نمایید.