Sort by
Sort by

برای داشتن سبک زندگی سالم، علاوه بر تغذیه سالم ، فعالیت های روزانه بدنی توصیه میشود. آموزش عادت انجام فعالیت بدنی از کودکی یکی از گام‌های اصلی نهادینه کردن سبک زندگی سالم در فرزندانتان است. فعالیت فیزیکی در کودکان مزایایی مانند پیشگیری از چاقی و بیماری های وابسته به آن را دارد، بعلاوه ورزش کردن به رشد آن‌ها و به بهبود کیفیت خواب کودکان که عاملی مهم در رشد است  کمک کرده و موجب تقویت ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و قوای جسمانی در کودکان می‌شود. فعالیت بدنی علاوه بر تاثیرات مثبت جسمانی به پرورش روح و روان سالم کمک میکند. برای مثال انجام حرکات یوگا در کنار مزایای فیزیکی، در افزایش تمرکز و آرامش کودک نقش به‌سزایی دارد.

متقاعد کردن کودکان به کنار گذاشتن بازی‌های کامپیوتری و برنامه‌های تلویزیونی و اختصاص زمانی برای انجام فعالیت‌های فیزیکی، به‌ ویژه در شرایطی که خروج از خانه، شرکت در کلاس‌های عمومی و حضور مداوم در پارک‌ها گزینه‌ای ایمن نیست، کار دشواری است. در ادامه چند راهکار ساده به شما پیشنهاد شده‌ است که به وسیله آن می‌توانید کودکانتان را به انجام ورزش در خانه تشویق کنید:

۱- قصه حیوانات

کودکان معمولا به حیوانات علاقه‌مند هستند و به ویژگی‌های آن‌ها دقت می‌کنند. حتی در بین شخصیت‌های محبوب آنها یک یا چند حیوان‌ بخصوص هم وجود دارد که تقلید حرکات آن‌ها برایشان جذاب خواهد بود. شما به‌راحتی می‌توانید با تعریف کردن داستان سگی بازیگوش در پارک یا کوسه‌ای نیرومند در دریا یا حتی فیلی در جنگل آن ها را به هیجان آورده و به انجام حرکات یوگای مشابه این حیوانات دعوت کنید.

حرکت یوگا سگ صورت پایین

 

  • از کودک خود بخواهید که مانند سگی بازیگوش که در پارک مشغول بازی‌است حرکت سگ سر پایین را اجرا کند. برای این کار کافیست روی دست ها و زانوهایش پایین بیاید، انگشتانش را از هم باز کرده و کف دستانش را روی زمین بگذارد انگشتان شست پاها را به سمت زمین خم کرده و با انجام دم بدن و باسن خود را به سمت بالا برده و نگه دارد. در این حالت کف پاها باید صاف روی زمین قرار گرفته باشد و سر به طرف پایین و کف آویزان باشد و بعد از چند ثانیه مکث و تنفس آرام می‌تواند به حالت اولیه بازگردد.
  • برای کودکتان داستان فیلی غول پیکر در جنگل را تعریف کنید که پس از سپری کردن یک روز آفتابی در جنگل  برای رفع تشنگی صدای آب را دنبال می‌کند و به رودخانه‌ای پر آب می‌رسد و می‌بیند گله‌ای از فیل‌ها در حال آب خوردن هستند.کودکتان را نیز در نقش یکی از فیل‌ها قراردهید. برای خوردن آب از رودخانه از او بخواهید به جلو خم شده و پاهایش صاف باشد سپس انگشتانش را به هم قلاب کند به‌طوری که دستانش مانند خرطوم فیل آویزان باشد و همانطور که نفس می‌کشد تنه خود را تا جایی که می تواند بلند کند سپس نفس خود را بیرون دهد و دوباره خم شود.
  • کوسه‌ها حیواناتی سریع و قوی هستند. شما می‌توانید ضمن توضیح اقلیم زندگی کوسه، معرفی انواع آن‌ها و دیگر ویژگی‌های بدنی کوسه‌ها از کودک خود بخواهید که تصور کند یک کوسه نیرومند است در حال عبور از کنار کشتی‌ گنج و شنا در آب‌های پهناور است. برای اینکه بتواند شناگری نیرومند در اعماق اقیانوس باشد کافیست روی شکم دراز بکشد پاها و زانوهایش را به سمت بالا خم کند و وانمود کند پاهایش دم کوسه است.  سپس دست‌هایش را به پشت برده و انگشتانش را قلاب کند و دست‌ها را در همین حالت بالا برده تا شبیه باله کوسه ماهی شود.  در این مرحله از او بخواهید سرش را بلند کرده و مانند کوسه ماهی‌ها دم و باله خود را به سمت چپ و راست حرکت دهد.

۲- ماسک حیوانات

ساخت ماسک یوگا برای کودکان

 

یکی دیگر از راهکارهای ترغیب کودکان به انجام حرکات یوگا، ساخت ماسک و صورتک حیوانات است. با یک ورق کاغذ یا مقوا، چند عدد مداد رنگی و یک قطعه کش به‌راحتی می‌توانید ضمن مشغول کردن فرزندتان به نقاشی و ساخت کاردستی او را به انجام فعالیت بدنی نیز تشویق کنید. با کمک یکدیگر یک قورباغه یا پروانه بر روی کاغذ نقاشی کنید و بعد از ساختن ماسک به کودکتان روش صحیح انجام حرکت مربوط به ماسکی که طراحی کرده‌ است را آموزش دهید و با زدن ماسک از او بخواهید حرکت را انجام دهد و با ثبت چند عکس از کودکتان ضمن انجام حرکت و در حالی که ماسک را بر صورت دارد می‌توانید این خاطره خوش را برای او ثبت کنید تا با هر بار دیدین عکس‌ها به انجام دوباره فعالیت بدنی تشویق شود.

۳- انجام ورزش به صورت گروهی

یوگا در منزل

 

کودکان علاقه‌مند به تقلید حرکات و رفتارهای بزرگسالان و مشارکت با آن‌ها در کارهایشان هستند. یکی از راه‌های تشویق فرزندان به فعالیت بدنی ، انجام حرکات توسط والدین در حضور آن‌ها و دعوت به انجام  حرکات ساده ورزشی در کنار آنهاست. این کار نه تنها به سلامت فیزیکی کودک کمک می‌‌کند بلکه موجب تقویت رابطه عاطفی میان کودک و والدین نیز خواهد شد.

تذکرها:

- در صورتی که کودکتان دچار مشکلات فیزیکی است پیش از انجام حرکات ورزشی حتما با پزشک مشورت کنید.

- حرکات ورزشی ساده و بی خطر را برای انجام دادن در منزل در نظر بگیرید.

- هنگام انجام حرکات کودکتان را تنها نگذارید.

- برای انجام حرکات به روش صحیح به کتاب ها و منابع معتبر استناد کنید.

- سن مناسب برای شروع یوگا ۴ سالگی است و برای شروع توصیه میشود با پزشک کودکتان مشورت نمایید و تحت نظر مربی حرکات را به کودک آموزش دهید.