Sort by
Sort by

سالهاست که ما در مورد اهمیت و فواید شیر می شنویم، از این رو شاید برای بسیاری از شما این موضوع تازه‌ای نباشد. جای تعجب نیست که نوزادان در شش ماه اول زندگی قبل از اینکه شروع به خوردن غذای کمکی کنند، تنها با شیر تغذیه می‌شوند. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا شیر به‌عنوان نوشیدنی مغذی برای تمام سنین مصرف می‌شود؟ و چرا نوشیدن شیر غنی‌شده بیشتر توصیه می‌شود؟ در ادامه پاسخ سوالهای مطرح شده را با هم می‌خوانیم:

تغذیه مناسب برای رشد و نمو مطلوب بسیار مهم است. کودکان در مقایسه با بزرگسالان، نیازهای تغذیه ای بیشتری دارند و اغلب در معرض کمبود ریز مغذی ها هستند. کودکان در طول دوران رشد با غذاهای مختلف آشنا می شوند و بسیاری از آنها ممکن است در سنین جوانی عادت های غذایی بدی پیدا کنند.

کمبودهای تغذیه‌ایی در کودکان:

شیر گاو غنی‌نشده سرشار از کلسیم، فسفر، منیزیم و پروتئین است، اما فاقد برخی از عناصر ریز مغذی مهم برای رشد و نمو است، مانند آهن که بالاترین میزان کمبود غذایی در جهان را به‌ خود اختصاص داده است. 40٪ از کودکان در سنین مدرسه در خاورمیانه دچار کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند. کمبودهای مربوط به مواد معدنی مانند آهن ، ید، ویتامین A و ویتامین D در نواحی مختلف جهان در حال افزایش است. به‌خصوص در میان کودکان در سنین مدرسه که ٪۷۵ از آن‌ها دچار کمبود مواد مغذی هستند. به بیانی دیگر، از هر 10 کودک در خاورمیانه احتمالا 7 نفر آنها با کمبود ویتامین D مواجه هستند.

ید، ماده معدنی ضروری دیگری است که نقشی اساسی در کمک به درک شناختی کودک دارد. ید به عنوان عنصری شناخته‌ می‌شود که بیش از ٪۵۰ کودکان در سنین مدرسه با کمبود آن مواجه هستد. از سوی دیگر 27 % از کودکان خاورمیانه دچار کمبود ویتامین A هستند، یک ویتامین حامی سیستم ایمنی.

اهمیت شیر غنی‌شده:

شیر غنی شده از آنجا که کمبود ریزمغذی‌ها را برطرف کرده و نیازهای غذایی کودکان در سنین مدرسه را فراهم می‌کند، نقش مهمی در کاهش کمبودهای تغذیه ای در رژیم غذایی کودکان دارد. همچنین غنی‌سازی شیر نیازهای غذایی خاص متناسب با رده سنی کودکان را فراهم می‌کند، ریزمغذی‌ها گزینه‌ای مناسب برای کودکان در سنین مدرسه هستند و سه رکن اصلی سلامت را دربر می‌گیرند:

رشد فیزیکی کودک:

با تامین پروتئین‌ها، کلسیم و ویتامین D با کیفیت بالا برای کمک به رشد و تقویت استخوان‌ها و عضلات.

تقویت سیستم ایمنی کودک:

با تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی که به سیستم ایمنی کمک می‌کنند، مانند: روی، ویتامین A و C برای کمک به محافظت از کودکان هنگام فعالیت‌های مختلف مثل بازی‌ها و کشف دنیای اطرافشان.

تقویت درک شناختی کودک:

شیر غنی شده با تامین آهن و ارائه انواع ویتامین‌های گروه B به کودکان، از مغز و عملکردهای شناختی آن‌ها پشتیبانی می‌کند و به آن‌ها در انجام فعالیت‌های مختلف کمک می‌کند وعملکردهای شناختی و تمرکز آن‌ها را در دوران یادگیری افزایش می‌دهد. اکنون شما همه چیز را درباره شیر و ارزش‌های غذایی افزوده به رژیم غذایی کودک خود، بخصوص شیرغنی‌شده می‌دانید. پرورش کودکان نه تنها با عشق بلکه با انتخاب صحیح مواد غذایی سالم برای اطمینان از رشد و نمو مناسب آنها انجام می‌شود. برای تغذیه کودکان، شیر متناسب با سن کودک خود را انتخاب کنید و نوشیدن روزانه دو لیوان شیر را در برنامه غذایی کودکان قرار دهید.