Sort by
Sort by

ورزش و فعالیت بدنی

با انجام ورزش روزانه، چربی بدن را کاهش دهید.

ورزش و فعالیت بدنی

آیا در طول روز زمان کافی برای انجام فعالیت‌های بدنی ندارید؟ با پیاده‌روی و راه‌ رفتن در محل ‌کار یا مرکز خرید، استفاده از پلکان بجای آسانسور و بازی کردن و دویدن با فرزندتان درون خانه، از سبک ‌زندگی سالم پیروی کنید.

آیا در برنامه روزانه خود به اندازه نیم ساعت هم وقت آزاد ندارید؟ می‌توانید فعالیت‌های ورزشی را به دو بخش ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. این کار به اندازه نیم ساعت فعالیت در طول روز محاسبه خواهد شد! دقیقا همان فعالیتی است که برای سلامتی به آن نیاز دارید.

اگر اخیرا فعالیتی نداشه‌اید، به‌آرامی فعالیت‌ها را شروع کنید! با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی و راه‌رفتن به تندی به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه، شدت و مدت فعالیت‌های خود را افزایش دهید.

میان‌‌ وعده‌ای سالم قبل از ورزش:

سوخت موردنیاز برای فعالیت و ورزشی پرانرژی! ۴-۲ ساعت قبل از ورزش، یکی از میان‌وعده‌های زیر را انتخاب کنید: یک عدد موز، اسنک‌بار غلات، سیب‌زمینی پخته‌شده یا ساندویج پنیر که نان آن با گندم کامل تهیه شده است. این مواد عملکرد شما را تقویت می‌کنند و چربی‌ها را سریعتر می‌سوزانند.

برای داشتن استخوان‌هایی قدرتمند از پاهای خود استفاده کنید! فعالیت هایی که باعث می‌شوند وزن بدن بر پاها متمرکز شود، عضلات و استخوان‌های شما را تقویت می‌کنند. اما این فعالیت‌ّها چگونه هستند؟ پیاده‌روی، تند راه‌رفتن، بازی‌هایی که توپ در آن‌ها استفاده می‌شود، بالا رفتن از پله‌ها و ورزش‌های هوازی. در صورت امکان، تند راه‌رفتن را به پیاده‌روی ترجیح دهید! اگرچه‌ درصد چربی‌سوزی حین پیاده‌روی بیشتر است، با ورزش‌هایی که شدت بیشتری دارند، مانند تند راه‌رفتن، کالری‌های بیشتری می‌سوزانید!

با افزودن تمرینات وزنه‌برداری به برنامه فعالیت‌های ورزشی روزانه، چربی بدن را کاهش دهید و حجم عضلات خود را تنظیم کنید! بخاطر داشته‌باشید، هر کیلوگرم عضله به شما کمک می‌کند تا هر روز در زمان استراحت ۵۰ کالری بیشتر بسوزانید!

تمرینات قدرتی حجم عضله بانوان را افزایش می‌دهد؟

بسیاری از زنان فکر می‌کنند اگر وزنه‌های سبک بزنند، باعث می‌شوند عضلات آن‌ها بیشتر برجسته شود و حجیم به‌نظر برسد! اما این امر حقیقت ندارد! زیرا هرمون زنانه (استروژن) از هرمون مردانه (تستوسترون) متفاوت است و وزن وزنه‌هایی که بانوان استفاده می‌کنند، تاثیری ندارند و عضلات آن‌ها حجیم نخواهد شد. تنها بانوان بدنساز حرفه‌ای یا ورزشکان حرفه‌ای، عضلاتی حجیم بدست می‌آورند، زیرا آن ها از مکمل‌های متنوع و هرمون‌های مردانه استفاده می‌کنند.

 وزرش روزانه معمولی، که شامل بلندکردن وزنه‌های سبک است، باعث ایجاد عضلاتی حجیم در بانوان، نخواهد شد. آنچه تمرینات استقامتی/ وزنه زدن انجام می‌دهد، تقویت و تنظیم عضلات است و در حقیقت به سوزاندن چربی‌ بدن، بهبود وضعیت ایستادن و جلوگیری از پوکی‌استخوان کمک می‌کند.

ورزش نه تنها به کاهش وزن، بلکه به جلوگیری از بیماری‌ها نیز کمک می‌کند:

ورزش و کاهش‌وزن تقریبا هم‌معنی هستند، اما ورزش مزایای بیشتری نسبت به سوزاندن کالری و تقویت متابولیسم بدن دارد، که با کاهش وزن مرتبط است!

ورزش کردن به‌صورت منظم باعث ارتقای سلامت کلی می‌شود و به جلوگیری از بیماری کمک می‌کند؛ باعث تقویت عضلات قلب می‌شود، کلسترول خون را بهبود می‌بخشد، فشار خون را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا بدن سطح قند خون را تنظیم کند، در نتیجه به پیشگیری از ابتلا به دیابت، کمک می‌کند. تمرینات وزنه زدن به صورت منظم باعث ایجاد و حفظ استخوان‌های قدرتمند و سالم می‌شود، که عاملی مهم در پیشگیری از پوکی استخوان محسوب می‌شود.

آیا  بهتر است در مراحل اولیه رژیم غذایی، برای سرعت بخشیدن به فرآیند کاهش وزن، ورزش نکنید؟

یک تصور اشتباه رایج! منطق پشت این جمله حاکی از آن است که در مراحل اولیه رژیم غذایی کاهش وزن، فرآیند کاهش وزن به سریع‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود و اگر در این مرحله ورزش کنید،‌ بدن عضله سازی را آغاز می‌کند و این امر باعث افزایش وزن می‌شود. اما این گفته حقیقت ندارد!

ورزش در تمامی مراحل کاهش وزن توصیه می‌شود، ازآنجایی‌که به حفظ حجم عضلات، سوزاندن کالری و کاهش چربی از منابع چربی بدن کمک می‌کند.