Sort by
Sort by

نستله در ایران

تغذیه نسل های ایرانی

هم اکنون مجموعه نستله در ایران متشکل از 467 نیروی متخصص، متعهد و آموزش دیده است که برای هدفی مشترک تلاش میکند.هم چنین 200 شغل دیگر در مقام تامین کنندگان نستله (که سرویس های تخصصی ارائه میدهند) ایجاد شده است.سرمایه گذاری این شرکت در ایران که به مدد قانون جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی میسر شده است، این امکان را به شرکت نستله داده است که با همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی و تاسیس شرکت نستله ایران تعدادی از محصولات شناخته شده خود را در ایران تولید کند.

شرکت نستله اس.آ به عنوان سهام دار عمده، مدیریت نستله در ایران را بر عهده دارد. این شرکت که در سال 1380 تاسیس شده، در سال 1382 اولین خط تولید سرلاک را راه اندازی کرد. در سال بعد دومین کارخانه را برای تولید شیر خشک نان 1 و 2 تاسیس کرد.

شرکت نستله واترز، یکی از شرکت های زیرشاخه نستله اس.آ نیز در شرکت آناهیتا پلور سرمایه گذاری کرده است و تولید و توزیع آب آشامیدنی با کیفیت عالی، تحت نام تجاری نستله پیور لایف (NESTLÉ PURE LIFE) از سرچشمه پلور آمل را بر عهده دارد.در حال حاضر، حجم کل سرمایه گذاریهای مجموعه تولیدی نستله در ایران بالغ بر 76 میلیون دلار است.علاوه بر این شرکت نستله برای توسعه تجارت خود در ایران، سرمایه گذاری مداومی در بخش سیستم های اطلاع رسانی، تکنولوژی، بازاریابی و توسعه فروش دارد که میانگین آن 1/3 میلیون دلار در سال است.سایت تولیدی دومین کارخانه نستله در ایران، در قزوین قرار دارد.

نستله و ایجاد منافع مشترک

هر کسب و کاری که در قالب برنامه ای بلند مدت تعریف شده  و از اصول حرفه ای پیروی می کند، به دنبال ایجاد منافع برای سهامداران خود و جامعه است. ایجاد این منافع از طریق فعالیت هایی چون اشتغال زایی، پرداخت مالیات برای پشتیبانی از خدمات عمومی و به طور کلی فعالیت های اقتصادی صورت می گیرد.

اما ایجاد "منافع مشترک" یک گام فراتر است. یک شرکت، هوشمندانه نقاط تمرکز خود را مشخص می کند: الف) اینکه  تمایلات سهامداران با تمایلات جامعه همپوشانی داشته باشد. ب) اینکه هر دو آنها از ایجاد منافع بهره مند شوند.ما در نستله به مطالعه و بررسی زنجیره ارزش پرداخته و به این باور رسیده ایم که موارد زیر مستعدترین موضوعات برای ایجاد منافع مشترک با جامعه هستند: آب، توسعه مناطق محروم و تغذیه مناسب. این موضوعات هسته اصلی راهبردهای تجاری ما را تشکیل می دهند و به رفاه مردم کشورهایی که ما در آنها فعالیت می کنیم می انجامند.نستله همچنان که می کوشد از دانش و توانایی های موجود برای تثبیت موقعیت خود به عنوان یک شرکت  پیشرو در تغذیه، سلامتی و تندرستی استفاده کند، سعی دارد تا منابع خود را برای ایجاد ارزش در جامعه توسعه بخشد. نستله با مطالعه پیوسته نقاط گوناگونی که زندگی خانواده های ایرانی را تحت تاثیر قرار می دهد، تلاش می کند این مقوله را بررسی کند که چگونه و در چه نقاطی می تواند ارزش های بیشتری برای آنها بیافریند.

یکی از اقداماتی که نستله ایران در خصوص ایجاد منافع مشترک در ایران انجام داده، ایجاد سیستم تصفیه پساب کارخانه قزوین است. واژه پساب شاید کلمه مناسبی برای آبی که از کارخانه نستله خارج می شود نباشد. چرا که آبی که از کارخانه خارج می شود مراحل پیشرفته تصفیه را پشت سر می گذارد و به خاطر داشتن مواد معدنی، کشاورزها به آب معمولی ترجیحش می دهند.از این آب برای آبیاری زمین های کشاورزی و از لجنی که از تصفیه پسابهای نستله به دست می آید، به عنوان کود کشاورزی استفاده می شود که به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قزوینی قرار می گیرد.نستله اگر چه در ایران نوپاست، اما سعی دارد که برنامه "منافع مشترک" را در آینده در این کشور پی گیرد.