دسترسی پایدار به منابع آب آشامیدنی با کیفیت

با تلاش‌های نستله واترز ایرانیان، روستای قلعه دختر از آب باکیفیت و پایدار بهره‌مند شد

بازگشتسبتمبر 1, 2018

کمبود بارش برف و باران در سال‌های پی‌درپی در ناحیه پلور استان مازندران باعث شده‌است تا اهالی روستای قلعه‌دختر با مشکلاتی برای دسترسی به آب آشامیدنی کافی روبه‌رو شوند. در همین راستا طی مراسمی و با حضور مقامات منطقه‌ای، پروژه آب‌رسانی سالم و پایدار به روستای قلعه‌دختر از طریق احداث مخزن آب به مرحله بهره‌برداری رسید. این طرح توسط شرکت نستله واترز ایرانیان و کارخانه آب آشامیدنی این شرکت «پیورلایف» و در راستای رویکرد جهانی نستله حول حفاظت از منابع آبی برای نسل‌های آینده اجرایی شده است. ترویج شیوه‌های مصرف مسئولانه آب و به‌طبع آن پایداری زیست‌محیطی، نفع اقتصادی و رفاه اجتماعی جوامع از دیگر اهداف این پروژه بوده است.

 

این دستاورد حاصل پایش مداوم اطلاعات منطقه نظیر میزان بارش و فراوانی آب، دبی رودخانه و تحقیقات حول میزان نیاز مردم روستا و سایر مصرف‌کنندگان به آب چشمه قلعه دختر توسط شرکت نستله واترز ایرانیان بوده است. این شرکت پس از بررسی نتایج آمار و همچنین مشارکت ذینفعان محلی، چون شورای روستا و سازمان آب و فاضلاب استان مازندران؛ احداث مخزنی حجیم در روستا را پایدارترین راه‌حل برای دسترسی مداوم مردم روستا به آب باکیفیت تشخیص داده است.

 

در این مراسم بخشدار لاریجان، رضا مقدم، در سخنرانی خود حضور شرکت‌های بزرگی مانند نستله واترز ایرانیان را در جوار روستاها، باعث رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه دانست و بیان داشت: «بخشداری لاریجان همواره از این قبیل پروژه‌ها استقبال کرده و آمادگی کامل خود را جهت همکاری برای تسریع چنین پروژه‌هایی که آبرسانی سالم و پایدار به روستاهای اطراف را هدف قرار می‌دهند اعلام می‌کند.»

 

باپتیست گورمند، مدیرعامل «نستله واترز ایرانیان» در ادامه موفقیت در اتمام این طرح را نمونه‌ای از رعایت اصول و ارزش‌های نستله درخصوص تعهدات این شرکت به جوامع محلی و نیز احترام به نسل‌های آینده عنوان کرد و افزود: «پایداری یکی از اولویت‌های همیشگی نستله در تمامی فعالیت‌هایمان بوده‌است، ازاین‌رو نستله واترز تا حصول اطمینان از استفاده صحیح در کنار مردم قلعه‌دختر خواهد ماند. به همین منظور به‌زودی نحوه اصولی و پایدار بهره‌برداری از این مخزن به اهالی روستا آموزش داده خواهد شد تا آن‌ها تحت نظارت نهادهای منطقه‌ای مالکیت مستقل طرح را در اختیار گیرند. همچنین سازمان آب و فاضلاب استان مازندران و بخشداری منطقه وظیفه استانداردسازی و کنترل کیفیت آب این مخزن ۲۰٬۰۰۰ لیتری را بر عهده خواهند داشت.»

 

در پایان این رویداد، کلید سازه مخزن آب به نماینده اهالی روستای قلعه‌دختر اهدا و از این سازه به‌طور نمادین بهره‌برداری شد.