Sort by
Sort by

پسماند و بازیافت

در دنیایی که با افزایش محدودیت‏‌ها در منابع طبیعی مواجه هستیم، هدف طولانی‏‌مدت ما ساده اما جاه‌‏طلبانه است: پسماند و ضایعات را به صفر برسانیم. ما با اجتناب از اتلاف مواد غذایی و بهبود بهره‌‏وری منابع در زنجیره ارزش و در نتیجه جلوگیری و به حداقل رساندن پسماندهایی که در وهله اول تولید کرده‌‏ایم، پیشرفت‏‌هایی در این زمینه داشته‏‌ایم. به علاوه، در هر جا که میسر باشد در پی استفاده دوباره از مواد و خلق ارزش از آنها هستیم که از طریق بازیابی انرژی یا خلق کاربردهای جدید برای محصولات فرعی انجام می‏‌شود.

رویکرد ما

سیاست نستله در خصوص پایایی زیست‌‌‏محیطی بیان می‌‏کند که «به ویژه در مورد کسب‏‌و‏کار مواد غذایی و نوشیدنی خود، بر به صفر رساندن پسماند تمرکز داریم». با به‌‌کارگیری رویکردهای بهبود مستمر نستله (NCE)، در پی بهبود کارایی منابع، کیفیت و بهره‌‏وری عملیات خود هستیم: دستاوردهای بیشتر با استفاده از منابع و پسماند کمتر.

نستله در سال ۲۰۱۵، پسماند برای دفع خود را تا ۲۸% کاهش داد و از سال ۲۰۰۵ مقدار کل پسماند برای دفع خود را تا ۶۲% یعنی ۱۶۵ هزار تن و مقدار دفع به ازای هر تن محصول را تا ۷۵% کاهش داده است. تنها ۱ درصد از پسماندهایی که ایجاد کرده‏‌ایم مانند مواد شوینده، روغن‏‌ها، سوخت و گریس، به‏‌ عنوان زباله‌‏های خطرناک طبقه‏‌بندی شده‏ که آنها نیز مطابق با مقررات محلی و استانداردهای جهانی مدیریت و دفع شده‌‏اند. از پسماند دفع شده، ۹۱% به مکان‏‌های دفن زباله منتقل شد، ۴% بدون بازیابی انرژی سوزانده شد و ۵% به شیوه‌‏های دیگر دفع شد. 

 

 پسماند برای دفع، یعنی هر ماده‌‏ای که به منظور دفع نهایی و بدون هیچ ارزش اقتصادی یا اکولوژیک از مکان‏‌های تحت مدیریت نستله خارج می‌‏شود که شامل دفن زباله و سوزاندن بدون بازیابی انرژی است.

با بهره‌‏گیری از بهترین رویه‏‌ای که در بازارهای دارای کارخانه‌‏هایی با پسماند برای دفع صفر، مورد استفاده قرار می‏‌گیرد، دستورالعمل به صفر رساندن پسماند برای دفع را تدوین کردیم. این دستورالعمل در موارد زیر به کارخانه‏‌های ما کمک می‏‌کند:

 • درک چالش‏‌هایی که برخی کارخانه‌‏های نستله در مسیر به صفر رساندن پسماند برای دفع با آن مواجه شده‌‏اند.
 • کشف مقاصد بازیافتی، بازیابی و استفاده مجدد برای مواد مختلف مانند اضافات قهوه، برگ چای و کپسول‌‏های قهوه
 • مقایسه هزینه‌‏ها و منافع اقتصادی به صفر رساندن پسماند برای دفع
 • به اشتراک‏‌گذاری ابزارها و ارائه مثال‌‏هایی از بهترین رویه‌‏ای که در نستله مورد استفاده قرار گرفته است تا به کارخانه‏‌هایمان برای جلوگیری، استفاده مجدد و بازیابی پسماند برای دفع و نیز محصولات فرعی کمک کند.

هدف نهایی ما، تلاش برای دستیابی به شرایطی است که در آن هیچ‌‏کدام از مواد تولید شده در کارخانه‌‏های تحت مدیریت نستله، به سوی مکان‌‏های دفن زباله فرستاده نشده یا بدون بازیابی انرژی سوزانده نشوند. در پایان سال ۲۰۱۵، ۱۰۵ کارخانه نستله (۲۲%) توانستند پسماند برای دفع را به صفر برسانند.

تقریبا در تمامی کشورهایی که در آنها عملیات انجام می‌‏دهیم، جایگزین‌‏هایی برای دفن کردن یا سوزاندن بدون بازیابی انرژی وجود دارد اما در بسیاری از آنها زیرساخت‏‌های لازم برای بهره‌‏برداری از این راهکارهای جایگزین، به اندازه کافی توسعه نیافته است. این امر دستیابی به هدف به صفر رساندن پسماند برای دفع در تمامی کارخانه‌‏ها را چالش‌‏برانگیز می‌‏کند. با این وجود، با تحقق دو سال زودتر از موعد هدف سال ۲۰۱۵ مبنی بر پسماند صفر در ۱۰% کارخانه‌‏های نستله، اکنون هدف چالش‏‌برانگیز جدیدی برای خود در نظر گرفتیم: به صفر رساندن پسماند برای دفع در تمامی کارخانه‏‌ها تا سال ۲۰۲۰.

 

 محصول فرعی هر گونه ماده‏‌ای است که به منظور استفاده مجدد یا بازیابی، از کارخانه‏‌های تحت مدیریت نستله خارج می‌‏شود که شامل بازیافت، کمپوست و سوزاندن همراه با بازیابی انرژی است.

در سال ۲۰۱۵، ما ۹۱% از مواد به وجود آمده از تولید را بازیابی کرده‏‌ایم. از پسماند دفع شده نیز ۹۱% به محل‌‏های دفن زباله ارسال شده، ۴% بدون بازیابی انرژی سوزانده شده و ۵% به روش‌‏های دیگر دفع شده است.

ما شروع به تحلیل دقیق پسماندها و محصولات فرعی ایجاد شده توسط تسهیلات تولیدی خود کرده‌‏ایم تا بهترین رویه را در سراسر بازارهای خود برجسته ساخته و فرصت‏‌های تبدیل جریان‌‏های پسماند به محصولات فرعی مفید را شناسایی کنیم. به عنوان مثال:

 • کمپوست: کارخانه شیمادا در ژاپن برخی از اضافات قهوه ایجاد شده در فرآیند تولید قهوه را با استفاده از تخمیر و تبدیل آنها به خاک، بازیافت کرده و به پارک رز هیل واقع در شهر و نیز مدارس محلی اهدا می‏کند.
 • سوزاندن همراه با بازیابی انرژی: ما در ۲۲ کارخانه نسکافه، اضافات قهوه ایجاد شده از فرایند تولید را به ‏عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‏‌کنیم.
 • خوراک دام: در ژاپن، کارخانه دارای پسماند صفر کیت‏‌کت در کاسومیگائورا تمامی پسماند مواد غذایی خود را به خوراک دام تبدیل کرده و آن را برای شترمرغ‌‏ها، خوک‏‌ها و مزارع لبنی می‌‏فرستد.

حدود یک سوم از تولید جهانی مواد غذایی در هر سال تلف شده یا از بین می‏‌روند. پسماند مواد غذایی نه تنها منجر به انتشار گازهای گلخانه‏‌ای غیرضروری و نیز اتلاف آب می‏‌شوند بلکه بر درآمد کشاورزان، در دسترس بودن و هزینه‌‏های مواد غذایی تاثیر می‌‏گذارند.

در کشورهای در حال توسعه، این امر عمدتا در زنجیره تامین بالادستی اتفاق می‌‏افتد در حالی که در کشورهای توسعه یافته، بیشتر بر زنجیره تامین پایین‏‌دستی، میان خرده‌‏فروش و مصرف‏‌کننده تمرکز دارد. مقابله با اتلاف و پسماند مواد غذایی، بخش بسیار مهمی از مسیر ما به سوی تامین غذای حدودا ۸ میلیارد جمعیت جهانی تا سال ۲۰۳۰ و ۹/۶ میلیارد تا سال ۲۰۵۰ با توجه به برنامه سازمان ملل متحد است.

ما به استمرار کاهش اتلاف و پسماند مواد غذایی متعهدیم. این امر نه تنها به تضمین تامین مواد خام کشاورزی مورد نیاز کمک می‏‌کند، بلکه با حمایت از توسعه مناطق غیرشهری، حفاظت از آب و امنیت غذایی، تاثیر مثبتی بر جامعه می‌‏‌گذارد.

تلاش‏‌های ما برای هماهنگ‏‌سازی اقدامات مرتبط با پسماند غذا در سراسر زنجیره ارزش، به اشتراک‏‌گذاری بهترین رویه‏ و هدایت ابداعات دارای ذینفعان متعدد، توسط نیروی کار به صفر رساندن پسماند غذای نستله انجام می‌‏شود که سه بار در سال ۲۰۱۵ برآورده شده است. مهمترین دستاورد آن در سال گذشته، شروع "تعهد نستله" به کاهش اتلاف و پسماند مواد غذایی بوده است. این تعهد از طریق منبع‌‏یابی مسئولانه، به صفر رساندن پسماند برای دفع در کارخانه‏‌هایمان، آموزش مصرف‏‌کنندگان و کارکنان در مورد کاهش پسماند غذا و نیز مشارکت با ذینفعان کلیدی نظیر قانون‌‏گذاران و محققان برای توسعه و اجرای راهکارها، به موضوع پسماند غذا می‌‏پردازد. این اقدامات در نشست سالانه "صرفه‌‏جویی در مواد غذایی" آغاز شد. این سازمان توسط مس دوسلدورف، سازمان غذا و کشاورزی (FAO) مربوط به سازمان ملل متحد و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) راه‏‌اندازی شد تا با اتلاف و پسماند مواد غذایی مبارزه کند. نشست سال ۲۰۱۵ به میزبانی نستله در دفتر مرکزی مستقر در ووی سوئیس برگزار شد.

ما با اجرای تعهدات خود، به دیگر اعضای انجمن کالاهای مصرفی (CGF) پیوسته‌‎ایم تا پسماند مواد غذایی در سراسر عملیات خود را تا سال ۲۰۲۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به نصف برسانیم. قطعنامه پسماند مواد غذایی در اجلاس جهانی انجمن کالاهای مصرفی (CGF) در نیویورک در ژوئن ۲۰۱۵ اعلام شد.

به علاوه، اعضای انجمن کالاهای مصرفی (CGF) در دستیابی به بخش‏‌هایی از اهداف توسعه پایای 2030 (SDGs) مربوط به سازمان ملل متحد که به پسماند مواد غذایی مرتبط است نیز مشارکت کردند، مانند هدف ۱۲/۳: «تا سال ۲۰۳۰، سرانه پسماند مواد غذایی جهانی در سطوح خرده‌‏فروشان و مصرف‏‌کنندگان نصف شود و اتلاف مواد غذایی از جمله تلفات پس از برداشت در طول تولید و نیز زنجیره‌‏های تامین کاهش یابد.

انجمن کالاهای مصرفی (CGF) از راه‌‏اندازی ابزار و پلت‏‌فرمی دیجیتال نیز خبر داد که با ارائه مثال‌‏هایی واقعی از دستاوردهای اعضایش، به دیگر شرکت‌‏های فعال در این مسیر الهام می‏‌بخشد.

دیگر مشارکت‌‏های دارای ذینفعان متعدد:

ما به منظور کاهش اتلاف و پسماند مواد غذایی، به طور جدی در تعدادی ابداعات دارای ذینفعان متعدد در سطح جهانی و ملی مشارکت می‏‌کنیم که عبارتند از:

 • رهبری توسعه پروتکل جهانی و به رسمیت شناخته شده برای اندازه‌‏گیری اتلاف و پسماند مواد غذایی، به شیوه‌‏ای منسجم و در در سراسر زنجیره غذایی به نمایندگی از انجمن کالاهای مصرفی (CGF) و به همراه موسسه منابع جهانی (WRI)، برنامه محیط‌‏زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، شورای کسب‏‌و‏کار جهانی توسعه پایا، کمیسیون اروپا و برنامه اقدام منابع و پسماند (WRAP).
 • ریاست کمیته پایایی زیست‏‌محیطی FoodDrinkEurope، رهبری طرح اعلامیه مشترک پسماند مواد غذایی: «هر خرده نانی مهم است» و مشارکت در گزارش جلوگیری از اتلاف مواد غذایی در بخش غذا و نوشیدنی در مورد نحوه برخورد تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی اروپا با پسماند مواد غذایی در عملیات و سراسر زنجیره تامین خود
 • حمایت از کمپین «فکر کنید، بخورید، صرفه‏‌جویی کنید»، مربوط به برنامه محیط‏‌زیست سازمان ملل متحد برای تشویق مردم به کاهش «مصرف مواد غذایی» خود
 • عضویت در انجمن تولیدکنندگان خوار‏و‏بار به رهبری اتحادیه کاهش پسماند مواد غذایی که کاهش پسماند مواد غذایی را که به محل‏‌های دفن زباله‏ در ایالات متحده فرستاده می‌‏شوند، هدف قرار داده است.
 • مشارکت در پروژه EU FUSION برای جلوگیری از اتلاف مواد غذایی؛
 • کمک به توسعه ابزارهای FAO «کاهش اتلاف مواد غذایی»
 • نستله ایالات متحده آمریکا نیز به چالش بازیابی مواد غذایی سازمان حفاظت از محیط زیست ایالت متحده پیوست و متعهد شد که موجودی‌‏های مواد غذایی را پیگیری کرده، برای کاهش پسماند کلی مواد غذایی هدف‏‌گذاری کند و در وبلاگ سازمان حفاظت از محیط‏‌زیست به عنوان رهبر فعالیت‌‏های مرتبط با بازیافت مواد غذایی شناخته شود.