Sort by
Sort by

حمل‏‌و‏نقل و توزیع

ما به ‌طور روزانه حمل‏‌و‏نقل بیش از۱۴۰ هزار تن محصولات را از ۱۶۰۰ انبار به مشتریان انجام می‌‏دهیم. این زمان از نظر مسافتی برابر با ۲۶۹ بار دور دنیا در هر روز بوده و بخش عمده آن متکی بر مشارکت با ارایه‌‏دهندگان تدارکات شخص ثالث است. آنها به ما در کنترل عملکرد زیست‌‏محیطی و بهبود بهره‏‌وری شبکه‏‌هایمان از طریق کاهش مسافت، مصرف سوخت، انتشار گازهای گلخانه‏‌ای، سر‏و‏صدا و ازدحام کمک می‏‌کنند. گزارشات ما شامل حمل‌‏و‏نقل کالاها از کارخانه به مراکز توزیع و به مشتری است که ۶۳% از کل حجم محصولات توزیعی ما را پوشش می‌‏دهد. تمامی آمار و ارقام در این بخش، به استثنای داده‌‏های گواهی ایزو، مربوط به سال ۲۰۱۴ - آخرین داده‌‏های موجود - هستند.

 

رویکرد ما

همان‌طور که در سیاست نستله در خصوص پایایی زیست‏‌محیطی عنوان شد، رویکرد ما به شرح زیر است:

  • بهینه‌‏سازی شبکه‌‏های توزیع و برنامه‌‏ریزی مسیر در سراسر عملیاتمان
  • یافتن فرصت‏‌هایی برای بهبود حمل‏‌و‏نقل از طریق تعویض روش‏‌های حمل‌‏و‏نقل و آزمودن سوخت‏‌های جایگزین
  • توسعه آموزش به رانندگان در زمینه ایمنی و بهره‌‏وری زیست‏‌محیطی

برای بهینه‏‌سازی بیشتر عملکرد، بر افزایش بهره‌‏وری خودروها، کاهش سفرهای خالی حمل‏‌و‏نقلی و بررسی مداوم شبکه‏‌های توزیع استراتژیک خود تمرکز داریم. در رابطه با عملیات ناوگان حمل‏‌و‏نقل، به طور مستمر بر بهینه‌‏سازی برنامه‌‏ریزی مسیر حمل‌‏و‏نقل کار می‌‏کنیم. حرکت از سیستم حمل‌‏و‏نقل جاده‌‏ای سنتی به راه‏‌آهن یا حمل‌‏و‏نقل کوتاه دریایی و همچنین تعویض با کامیون‏های گازسوز طبیعی، امکان کاهش اثرات زیست‏‌محیطی در حمل‌‏و‏نقل را ایجاد می‏‌کنند. در انبارهایمان نیز، بر کاهش مصرف انرژی و تغییر به سوی انرژی‌‏های تجدیدپذیر تمرکز داریم.

فناوری‏‌های جدید در هر مورد بسیار حیاتی هستند. بنابراین، ما بر نوآوری‏هایی سرمایه‌‏گذاری می‏‌کنیم که پیشرفت‌‏های زیست‌‏محیطی و بهبود بهره‌‏وری را به همراه داشته باشند.

به منظور تقویت تلاش‌‏های خود در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‎‏ای در عملیات توزیع و انبارهای اصلی و نیز استفاده از سردکن‎‏های طبیعی در کامیون‌‏های یخچال‏‌دار، برای خود سه هدف جدید در نظر گرفته‏‎ایم.

کاهش انتشار از حمل‌‏و‏نقل و توزیع

انتشار گازهای گلخانه‏‌ای از عملیات حمل‌‏و‏نقل و توزیع ما – به ویژه دی‏‌اکسید‏کربن، متان و اکسید نیتروژن – در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳/۱ میلیون تن بوده است. ما به طور مدارم تلاش می‏‌کنیم عملکرد کلی زیست‏‌محیطی و به ویژه انتشار گازهای گلخانه‏‌ای خود را بهبود بخشیم.

ما با بهبود بهره‌‏وری شبکه‌‏های توزیع خود شامل استفاده بهتر از فضا در وسایل نقلیه، اجتناب از سفرهای غیرضروری و استفاده از روش‏‌های کارآمد حمل‌‏و‏نقل، در پی کاهش مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‏‌ای هستیم. هدف جدید ما، کاهش ۱۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه‏‌ای به ازای هر تن محصول تا سال ۲۰۲۰ است، داده‏‌های سال ۲۰۱۴ مبنای ما بوده و در گزارش بعدی پیشرفت‏‌های اولیه خود را اعلام می‌‏کنیم.

وسایل نقلیه تحویل بار که خالی یا با بار محدود حرکت می‌‏کنند، هزینه‏‌بر و ناکارآمد هستند بنابراین، تلاش‏‌های قابل ملاحظه‏‌ای را به بهینه‏‌سازی استفاده از ظر‌فیت آنها معطوف کرده‌‏ایم. اگرچه، حداکثر بار یک کامیون یا یک باربر می‌‏تواند توسط حداکثر وزن یا حداکثر حجم موجود محدود شود، اما حتی ۱ درصد بهبود در استفاده از بار می‏‌تواند منجر به کاهش هزینه‌‏های توزیع تا حدود ۵۰ میلیون فرانک سوئیس و نیز کاهش انتشار دی‏‌اکسیدکربن تا ۲۹ هزار تن شود. رویکرد ما در رابطه با «عدم حرکت وسایل نقیله خالی» یکی از روش‏‌های کلیدی ما برای بهبود عملکرد زیست‏‌محیطی در حمل‏‌و‏نقل است. ما به بهینه‌‏سازی برنامه‌‏ریزی بار و مسیر حرکت و نیز ترکیب کامیون‌‏های ورودی و خروجی به منظور به حداکثر رساندن حمل بار در مسیرهای بازگشت ادامه می‏‌دهیم. به‌علاوه، با تامین‌‏کنندگان، خرده‌‏فروشان و دیگر تولیدکنندگان برای به اشتراک‌‏گذاشتن وسایل نقلیه در مواردی که ممکن است، همکاری می‏‌کنیم. اولین مطالعه آزمایشی ما که در سال ۲۰۱۴ بر روی تعداد محدودی از بازارها صورت گرفت نشان می‏‌دهد که فرصت‌‏های بیشتری برای بهبود استفاده از ظرفیت موجود حمل‌‏و‏نقل وجود دارد. ما تا پایان سال ۲۰۱۶ فرآیند گزارش‏‌دهی استانداردی را معرفی می‏کنیم که امکان پیگیری استفاده از وسایل نقلیه در هر تیم حمل‌‏و‏نقل در سراسر گروه را فراهم می‌‏کند. به‌عنوان مثال: در سال ۲۰۱۴، پراجکت وکتور در هند از نرم‌‏افزار بهینه‌‏سازی و تصویرسازی بار برای ارزیابی ابعاد کامیون‌‏های ورودی، اجتناب از بیش از ۲۷۰۰ سفر جاده‌‏ای، ۲/۴ میلیون کیلومتر سفر و انتشار ۱۹۴۰ تن دی‏‌اکسید‏کربن استفاده نمود و با این کار ۱۹۰ میلیون روپیه (۱/۴۴ میلیون فرانک سوئیس) صرفه‌‏جویی کرد. در استرالیا، ما به‌سوی استفاده از ۸۸ کامیون مکعبی شکل تخته پهن برای خدمت‏‌رسانی به مشتریان سواحل شرقی حرکت کرده‏‌ایم. مصرف بهینه سوخت و ظرفیت بالای «مگاکامیون‌‏ها» مانع ۸۷۵ سفر اضافی در سال و منجر به کاهش انتشار دی‌‏اکسید‏کربن تا ۲۲% و نیز ذخیره‌‏سازی حدود ۱/۱ میلیون دلار استرالیا (۸۸۰،۰۰۰ فرانک سوئیس) شده‌است. پراجکت مهاراجا نیز اولین کامیون‌‏های دو طبقه ۴۵ فوتی در مالزی را برای کاهش ازدحام و تاخیر در حمل‏‌و‏نقل میان کارخانه‌‏ها و مراکز توزیع ملی معرفی کرده‌است. این کامیون‌‏ها تعداد سفرهای روزانه را از ۱۳ به ۷ سفر کاهش داده و انتشار دی‌‏اکسید‏کربن را از ۷۲/۶ تن به ۳۵/۰ تن در ماه رسانده‌است.

ما با تامین‏‌کنندگان و مشتریان در مورد استفاده از وسایل تحویل مشارکت می‌‏کنیم تا از خالی بودن کامیون‏‌ها در سفرهای بازگشتی جلوگیری کنیم. مراکز کنترل حمل‏‌و‏نقل، دید مورد نیاز را برای ما فراهم می‌‏کنند تا بتوانیم مدارهای حمل‌‏و‏نقلی را که امکان وسایل خالی را از بین می‌‏برند، شناسایی کنیم. بعد از نصب موفقیت‌‏آمیز مراکز کنترل حمل‏‌و‏نقل در برزیل، در حال معرفی آنها به دیگر کسب‌‏و‏کارهای خود هستیم.

در سال ۲۰۱۵، ۱۰ شبکه توزیعی خود در جهان را برای بهبود بهره‏‌وری بازطراحی کردیم. به‌عنوان مثال، در خاورمیانه در حال ترکیب انبارهای وارداتی/صادراتی، مرکز توزیع منطقه‌‏ای (RDC) و بخشی از انبار مواد خام و بسته‏‌بندی در یک مرکز توزیع اصلی و مرکزی هستیم. این امر، منجر به هم‌‏افزایی حمل‌‏و‏نقل شده و سفرهای خالی با استفاده از سیستم حمل‌‏و‏نقل کارآمد شاتل به طور قابل توجهی کاهش خواهند یافت. در نتجه، کاهش انتشار دی‏‌اکسید‏کربن به ۲۰۰۰ تن در سال پیش‌‏بینی شده‌است. به همین ترتیب در ایتالیا، ادغام دو مرکز توزیع در یک سایت مرکزی در سال ۲۰۱۴، هزینه‌‏های توزیع را به‌طور قابل توجهی کاهش داد و مانع از انتشار ۱۴۰۰ تن دی‏‌اکسید‏کربن شد. در چین نیز، نستله واترز، در بین سال‌‏های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ میانگین مسافت پوشش‌‏داده‏‌شده را به ۳۲% (از ۴۴۷ کیلومتر به ۳۰۳ کیلومتر) کاهش داد. این شرکت قصد دارد این مسافت را طی سه سال آینده به میزان بیشتری یعنی ۲۵۰ کیلومتر کاهش دهد.

بزرگترین ناوگان حمل‌‏و‏نقل تحت مالکیت نستله در ایالات متحده است که در آن، محصولات یخ‏‌زده و آب مستقیما به مغازه‌‏ها، خانه‏‌ها و ادارات تحویل داده می‌‏شوند. کسب‏‌و‏کار تحویل مستقیم به مغازه‏ (DSD) برای پیتزا و بستنی در ایالات متحده با استفاده از مفاهیم مسیریابی جدید و بهینه‌‏سازی مسافت‏‌های تحویل به طور کامل اصلاح شده و ۳/۸ میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه‏‌جویی کرده است.

در تلاش برای یافتن گزینه‌‏های حمل‏‌و‏نقل پایاتری که انتشار گازها را کاهش دهد،در صورت امکان، روش حمل‏‌و‏نقل‏های طولانی را از جاده‌‏ای به ریلی و دریایی تغییر می‌‏دهیم. این امر به جلوگیری از ازدحام ترافیکی، کاهش هزینه‏‌ها، افزایش بهره‌‏وری و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‏ای کمک می‏‌کند. طبق پروژه مارکوپولوی اتحادیه اروپا، متعهد شده‌‏ایم که تا سال ۲۰۱۶ روش توزیع بیش از ۳۶۰ هزار تن محصولات مراقبت از حیوانات خانگی، آب و غلات را از حمل‏‌و‏نقل جاده‌‏ای به ریلی تغییر دهیم و بدین منظور، از چندین خدمت ریلی برنامه‌‌‏ریزی شده میان ایتالیا، فرانسه، آلمان و اسلواکی بهره می‌‏بریم. این تغییر روش حمل‏‌و‏نقل تعداد ۵۰۰۰ کامیون را از جاده‌‏ها کاهش داده و در طول سه سال، ۲/۷ میلیون یورو (۳/۲ میلیون فرانک سوئیس) صرفه‌‏جویی می‌‏کند. آخرین مسیر راه‌‏اندازی‌‏شده تحت طرح مارکوپولو، پروژه گرین آلپس است که مزایای توزیع محصولات میان ایتالیا و فرانسه از طریق قطار را نشان می‌‏دهد. از طریق همکاری با کمپانی‌‏های راه‌‏آهن محلی و تنها ارائه کالاهای نستله برای توزیع در قطارهای "کمپانی"، نستله واترز فرانسه، CPW ایتالیا و NPPIT توانسته‏‌اند از هم‌‏افزایی‏‌های داخلی بهره‌‌‏برداری کنند. این امر ۲۸۰۰ کامیون را از جاده‏‌ها کم کرده، مانع از انتشار ۲/۳ میلیون کیلوگرم دی‏‌اکسید‏کربن شده و ۷۵۰ هزار یورو (۹۰۰ هزار فرانک سوئیس) صرفه‌‏جویی کرده است. به‌ویژه نستله واترز برای حمل‏‌و‏نقل‏های طولانی کارا به میزان زیادی به شبکه راه‏‌آهن متکی است. در سال ۲۰۱۴، حدود ۳۰% از توزیع‌‏های اروپایی این شرکت از جمله ۴۳% (از بعد حجم) از تمامی محصولات مرتبط با آب در ایتالیا و ۳۳% در انگلستان از طریق راه‌‏آهن صورت گرفته است. نستله واترز به طور مداوم فرصت‏‌های تغییر شیوه حمل‏‌و‏نقل به راه‌‏آهن را بررسی می‏‌کند و از سال ۲۰۱۰ بهره‌‏وری کربن در حمل‌‏و‏نقل خود را ۱۰% بهبود بخشیده است. در ژاپن نیز، نستله با شرکت‌‏های حمل‌‏و‏نقل دریایی و ارایه‌‏کنندگان تدارکات باربری برای تغییر روش حمل‏‌و‏نقل از جاده‌‏ای به ریلی و دریایی همکاری می‏‌کند. تدارکات خروجی استفاده از حمل‌‏و‏نقل ریلی را در سال ۲۰۱۰ آغاز کرد و ما از سال ۲۰۱۱ با ترویج تغییر کامل در شیوه حمل‌‏و‏نقل، قائم مقام معاون وزیر برای جایزه سیاست لجستیک تحت برنامه تقدیر از لجستیک excellent green در سال ۲۰۱۵ شدیم.

در حال حاضر ناوگان حمل‏‌و‏نقل ما دارای حدود ۲۰۰۰ کامیون برای حمل بستنی و پیتزا است. تکنولوژی‌‏های مختلفی برای اطاقک‌‏های سردکن استفاده شده است. هم اکنون، کامیون‏‌های جدیدتر ما از صفحه‏‌های یوتکتیک سردکن استفاده می‌‏کنند که شب‏‌ها در حالیکه این وسیله نقلیه در مرکز توزیع مستقر است، سرد می‏‌شوند. معرفی فناوری‌‏های تلماتیک مانند سیستم‌‏های GPS، بر روی وسایل نقلیه ما در حال انجام است. در ایالات متحده، برنامه تلماتیک آماده‏‌ به ‏کار با هدف از بین بردن زمان بیکاری کامیون‌‏ها تا ۲۵%، در کسب‌‏و‏کار بستنی ما مورد استفاده قرار گرفت اما این برنامه در طول دو سال، زمان بیکاری را در واقع تا ۳۱% کاهش داد و منجر به صرفه‌‏جویی در ۲۰۰ هزار گالن سوخت شد. به‌علاوه، ما همچنان به گسترش آموزش رانندگان از منظر امنیت و بهره‏‌وری زیست‏‌محیطی ادامه می‌‏دهیم.

به‌عنوان بخشی از تلاش‌‌‏‌های ما برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌‏ای، در پی کشف روش‏‌‌هایی برای استفاده از سوخت‌‌‏های تمیزتر هستیم. به‌‌عنوان مثال: شرکت نستله واترز آمریکای شمالی در حال حاضر از ۲۸ کامیون با سوخت گاز پروپان استفاده می‌‏کند و قصد افزایش قابل ملاحظه این تعداد را به بیش از ۲۰۰ کامیون در سال ۲۰۱۶ دارد. در ایتالیا، شرکت نستله واترز با حامل خود در خصوص خرید ۱۰ کامیون با سوخت گاز طبیعی مایع (LNG) توافق کرده است تا کالاهای نستله واترز را جابه‌جا کنند. شرکت نستله واترز در تایلند نیز برنامه‏‌ای برای افزایش ناوگان حمل‏‌و‏نقل خود از چهار کامیون گازسوز طبیعی دارد.