Sort by
Sort by

کودکان در سنین  پیش‌‌دبستانی در دورانی به سر می‌برند که می‌توانند استقلال خود را بروز دهند و معمولا  داشتن عادات غذایی ناسالم در این دوران بین آن‌ها متداول است. نگران نباشید – هنوز هم زمان کافی برای دستیابی به عادات غذایی سالم وجود دارد. تنها باید مقداری با دانش تغذیه و مواد غذایی آشنایی پیدا کنید و البته به صبر زیاد نیز احتیاج خواهید داشت!

نیازهای غذایی کودکان پیش‌دبستانی

کودکان پیش‌دبستانی برنامه روزانه مشخصی دارند و وعده‌های غذایی منظم نیز باید بخشی از این برنامه باشد. والدین و مدارس پیش‌دبستانی باید غذاهای مناسبی برای وعده‌های روزانه کودکان فراهم کنند که این وعده‌ها شامل صبحانه و عصرانه نیز می‌شود. انتخاب غذای مناسب از وعده‌‌های غذایی ارائه‌شده به خود کودکان بستگی دارد. مواد غذایی باید با ظاهری جذاب و در اندازه یک لقمه ارائه شوند تا کودکان بتوانند به راحتی آن را میل کنند. اگر غذاها جذاب و دارای رنگ‌های متنوع نباشد، کودکان میلی به خوردن آن پیدا نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند به بازی و سرگرمی خود ادامه دهند. پس از گذراندن یک روز در پیش‌دبستانی و شرکت در فعالیت‌های بعدازظهر، برخی از کودکان برای شام گرسنه نخواهند شد. ممکن است در طول روز به اندازه کافی غذا خورده باشند. بنابراین سعی کنید تا زمان غذا، زمانی برای معاشرت لذت‌بخش با اعضای خانواده باشد. غذا خوردن در کنار یکدیگر، فرصت مناسبی برای والدین است تا به فرزندان خود عادات غذایی مناسب را نشان دهند. این عادات شامل خوردن غذاهای متنوع و امتحان کردن غذاهای جدید است. حتی اگر کودکان پیش‌دبستانی با شما غذا نخورند.

تغذیه پیش‌دبستانی

نیازهای غذایی کودکان پیش‌دبستانی می‌تواند با ارائه مواد غذایی از تمامی گروه‌های غذایی فراهم شود. اما چه غذاهایی مناسب هستند؟

مواد غذایی مناسب برای وعده‌های غذایی روزانه کودکان پیش‌دبستانی:

  • ۵ تا ۶ وعده غلات (مانند نان برنجی غله کامل، پاستا، نودل و...)
  • ۲ تا ۳ وعده شیر و محصولات لبنی مانند (یک لیوان شیر، شیک شیر، ماست، پنیر و...)
  • ۱ وعده کوچک از انواع گوشت مانند مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و ۱ وعده حبوبات مانند لپه و عدس، لوبیا، ماش و...
  • ۳ تا ۴ وعده میوه و سبزیجات. میزان غذای مصرفی کودکان پیش‌دبستانی با توجه به میزان فعالیت و ابعاد بدن آن‌ها می‌تواند متغیر باشد.

 چه غذاهایی برای صبحانه به کودکان پیش‌دبستانی ارائه کنیم:

مواد غذایی را از گروه‌های غذایی اصلی انتخاب کنید:

  • نان یا غذاهای برپایه غلات مانند ساندویچ، جوانه‌ها، نان غله کامل با سبزیجات و تخم‌مرغ، انواع رول، پاستا یا برنج، کراکر با انواع پنیر، مافین میوه‌ای
  • برای صبحانه و ناهار مواد غذایی لبنی مانند (ساندویچ پنیر، ماست و کاستارد) را فراموش نکنید
  • میوه‌های تازه و نرم همچنین میوه‌های خشک گزینه مناسبی در کنار چای صبح یا ناهار هستند
  • سبزیجاتی را انتخاب کنید که کودکان بتوانند به‌راحتی آن را میل کنند مانند برش‌های خیار، ساقه‌های کوچک کرفس و فلفل دلمه
  • غذاهایی با اندازه مناسب مانند انواع کتلت، تخم‌مرغ آپ‌پز، ساندویچ‌های کوچک، انواع رول و میوه‌ها که به آسانی می‌توانند در ظرف جای بگیرند و کودکان آن را به مدرسه ببرند

کودکان پیش‌دبستانی در سنین رشد و فعالیت هستند. غذاهای آن‌ها باید مغذی و خوشمزه باشد. غذاهایی که به آن‌ها می‌دهید باید نیازهای کودکان به انرژی برای ذهنی فعال و بدنی در حال رشد را فراهم کند و آن‌ها را با غذاهای جدید نیز آشنا کند.