Sort by
Sort by

کودکان بین دو تا شش سال اغلب غذاهایی که نمی‌شناسند را رد می‌کنند. این مقاومت برای چشیدن طعم غذاهای جدید احتمالا از اجدادمان به ما رسیده و از بدو تولد همراه ماست. به احتمال زیاد ترس از خوردن میوه‌های ناشناخته از مسمومیت افراد جلوگیری کرده است. به شیوه‌ای دوستانه به فرزندان خود غذاهای جدید را معرفی کنید. در اغلب موارد کودکان غذاهای جدید را به تدریج می‌پذیرند. در این بخش به چند راهکار اشاره کرده‌ایم:

هرگز به اجبار غذا ندهید

اگر فرزندان شما برای خوردن غذا سختگیری می‌کنند، ناامید نشوید. سعی کنید غذاهایی که میل نمی‌کنند را دوباره به آن‌ها بدهید. رد کردن غذاها در آغاز دائمی نیست. احتمال دارد رفتار آن‌ها برای دریافت توجه از شما باشد. در آخر آن‌ها غذای جدید را امتحان خواهند کرد. آن‌چه اهمیت دارد این است که غذاهایی که دوست ندارند یا با آن آشنا نیستند را به اجبار به آن‌ها ندهید. دقیقا مثل ممنوع کردن برخی از غذاها که میل خوردن آن را افزایش می‌دهد، فشار آوردن بر آن‌ها برای خوردن برخی از غذاها می‌تواند میل رد کردن آن غذاها را افزایش دهد. زمانی که فرزندان شما غذاهای جدید را امتحان می‌کنند، آن‌ها را تشویق کنید. اگر کودک شما ۲۵ دقیقه پس از آغاز زمان غذا خوردن خانواده، غذای خود را تمام نکرد، به آرامی به او بگویید که می‌خواهید میز غذا را جمع کنید. اگر فرزند شما گاهی اوقات بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی بیشتری می‌کند به او میوه و سبزیجات به‌عنوان میان‌وعده بدهید.

الگوی سالم فرزندان خود باشید

الگوی فرزندان خود باشید تا ترس امتحان کردن غذاهای جدید در آن‌ها از بین برود. سعی کنید اغلب همراه خانواده دور یک میز غذا بخورید. اگر خودتان هم اشتیاق زیادی برای خوردن غذای خوشمزه و پررنگ با سبزیجاتی متنوع دارید و فرزند شما شاهد لذت بردن شما از این غذا باشد، کنجکاو خواهد شد و خودش ترغیب می‌شود تا غذاها را میل کند. به فرزندان خود اجازه دهید که در خرید و آشپزی مشارکت داشته باشند. بر این اساس فرزندان شما می‌توانند با غذاهای متنوع آشنا شوند مانند آشنایی با شکل آن‌ها در زمان خام بودن و بو و ظاهر آن‌ها. این موضوع می‌تواند به فعالیتی سرگرم‌کننده تبدیل شود و توسط آن می‌توانید درباره سبزیجات و میوه‌ها صحبت کنید و به آن‌ها اجازه دهید تا خودشان مواد غذایی را انتخاب کنند. پخت‌وپز به‌صورت مستقل حس افتخار در شما ایجاد می‌کند و غذایی که خودتان آن را تهیه می‌کنید،‌ طبیعتا طعم بهتری از آنچه معمولا والدین تهیه می‌کنند دارد.

ترغیب کودکان به خوردن غذاهای جدید

سرگرمی و هیجان هنگام پخت‌وپز

غذا خوردن با کودکان بد خلق و بد غذا می‌تواند اضطراب‌‌آور باشد. والدین می‌توانند با ایجاد فضای آرامش‌بخش هنگام غذا شرایط را کنترل کنند. هدف از انجام این کار ایجاد فضایی دوستانه و آرام برای غذا خوردن است. غذا خوردن نباید با سر و صدا و بدخلقی و استرس همراه باشد. با اشتهای کم و غذاهای ناآشنا کودکان به سختی غذا می‌ خورند. کودکان دقیقا مانند بزرگسالان، از فضای آرام و راحت لذت می‌برند. نور شمع، گل‌هایی که کودکان خودشان چیده‌اند و دستمال‌های رنگی فضای خوشایندی برای غذا خوردن ایجاد می‌کند. مطمئن شوید فرزندان شما از زمان کافی برای غذا خوردن برخوردارند. آن‌ها به سرعت بزرگسالان نمی‌توانند غذا بخورند. بسیار مهم است که به فرزند خود اجازه دهید به‌صورت مستقل غذا بخورد، حتی اگر میز غذا را کثیف کنند. بین سنین ۳ تا ۴ سال، اکثر کودکان خودشان می‌توانند به تنهایی غذا میل کنند و همچنین می‌توانند از قاشق و چنگال استفاده کنید. مطمئن شوید که کودکان کم‌سن از قاشق و چنگال مناسب برخوردار باشند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا شیوه استفاده مناسب از آن‌ها را یاد بگیرند و به خود آسیب نرسانند.

امتحان‌های خوشمزه

ادویه‌ها و سبزیجات معطری که فرزندتان به آن علاقه دارد را پیدا کنید. برای مثال، بسیاری از کودکان به کاری، نعنا، دارچین، ریحان و... علاقه دارند. گاهی اوقات به فرزندان خود اجازه دهید خودشان به غذا چاشنی و ادویه بزنند و آن را تزئین کنند. این امر شانس بیشتری به آن‌ها می‌دهد تا غذاهای جدید و کم‌تر محبوب را میل کنند. می‌توانید شکر، نمک، فلفل،‌ آب‌لیمو را در یک کاسه کوچک بریزید. فرزند شما می‌تواند با انگشت زدن به غذا آن را امتحان کند. به این طریق آن ها با طعم‌های مختلف آشنا می‌شوند و می‌توانند آگاهانه غذاهای مورد علاقه خود را انتخاب کنند. ترکیبات آماده ادویه‌ها نیز می‌توانند به مواد غذایی طعم‌های متنوعی بدهند.

ناامید نشوید

اگر فرزند شما از غذاهای جدید استقبال نمی‌کند، این موضوع می‌تواند به رژیم‌غذایی نامتعادل و تکراری مربوط باشد. ناامید نشوید، اما فرزندان خود را با غذاهای جدید آشنا کنید. تجربه نشان داده است، غذاهای که کودکان آن‌ها را رد می‌کنند حداقل باید ۱۵ بار به کودک داده شود تا آن را بپذیرد. یکی از خلاقانه‌ترین راه‌ها برای دادن غذایی که آن‌ها دوست ندارند، تنوع بخشیدن به رنگ، شکل و هیجان‌انگیز ساختن غذا است. درباره مواد غذایی موجود در غذا داستان سرایی کنید. زمانی که به مواد غذایی شخصیت می‌دهید و به شخصیت‌های خیالی مورد علاقه آن‌ها ارتباط پیدا می‌کند، بدون بدخلقی تمام غذا را میل می‌کنند.