Sort by
Sort by

4 ماده مغذی که کودک شما نیاز دارد

برآوردن نیازهای کودکان نوپا می تواند چالش برانگیز باشد اما هدف این تحقیق، تسهیل تشخیص نیازهای این کودکان است.

تشخیص بهترین از بدترین: پدر و مادرها همیشه خواهان بهترین‌ها برای فرزندان خود هستند اما گاهی اوقات تشخیص این بهترین می تواند دشوار باشد. این مساله به ویژه در مورد تغذیه بسیار صادق است. سلبریتی ها، وبلاگ نویسان و حتی بلاگر های پر زرق و برق اینستاگرام ایده ها و نظرات خود را راجع به رژیم غذایی متعادل مطرح می کنند که گاهی اوقات متناقض و فاقد شواهد تخصصی می‌باشند. این نظرات گاها منجر به سردرگمی و گیج شدن والدینی می شود که به دنبال پیاده کردن یک رژیم غذایی سالم و در عین حال لذت بخش، برای فرزندان خود هستند.

راه حل چیست؟برای شفافیت و جهت گیری صحیح در این راستا، والدین می توانند به یافته ها و دیدگاه‌های جدید علمی در مورد عادات غذایی کودکان تکیه کنند.

یافته های جدید از مقاله Nestlé’s Feeding Infants and Toddlers Study (FITS) ، که در تاریخ 5 ژوئن منتشر شده ، نگاهی به عادات غذایی کودکان زیر 4 سال با ملیت های مختلف دارد.

این مقاله با دیدگاهی مبتنی بر شواهد علمی می تواند به والدین کمک کند تا تغذیه کودکان خود را بهبود بخشند. این تحقیق متشکل از مشاهدات 3200 والد و پرستار کودک است که رفتارهای تغذیه ای کودکان در روز را بررسی می کردند.

4 ماده مغذی که کودک شما نیاز دارد

4 توصیه ی غذایی این تحقیق عبارتند از:

1-غذاهای سرشار از آهن: برای نوزادان، هرقدر تاکید برروی مصرف آهن باشد، باز هم کافی نیست، چون برای رشد مغز و یادگیری بهتر، وجود آهن حیاتی است. زمانی که نوزادان به 6 ماهگی می رسند، نیازمند جذب و دریافت آهن از طریق غذا هستند. این موضوع علی‌الخصوص برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، اهمیت به سزایی دارد. با این حال، این تحقیق نشان می دهد که 20% از نوزادان 6 تا 12 ماهه، مقدار توصیه شده‌ی آهن را دریافت نمی‌کنند. مصرف غلات غنی شده با آهن یا مصرف گوشت‌هایی مانند گوشت گاو می‌تواند در دریافت و جذب آهن مورد نیاز، کمک کند.

 در صورت توصیه پزشک متخصص اطفال، مکمل های آهن نیز می توانند کمک کننده باشند.

2-تمرکز برروی میوه ها و سبزیجات: بسیاری از کودکان نوپا، پتاسیم و فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند. هر دوی این مواد مغذی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند سیب زمینی، موز، انواع کلم و سیب موجود می باشند. بیش از یک چهارم کودکان 2 تا 3 سال حتی یک واحد سبزیجات و میوه در طول روز دریافت نمی کنند، که این موضوع باعث کمبود شدید این مواد مغذی در کودکان می شود. اگر کودک شما بد غذا است و طرفدار میوه و سبزیجات نیست، برای ایجاد اشتیاق در کودکتان جهت مصرف این گونه غذاها پیگیر و صبور باشید. بافت، رنگ، شکل و طعم های مختلف را امتحان کنید تا علاقه فرزند خود را پیدا بیابید و میتوانید کمی سرگرمی هم ایجاد کنید. تهیه ی غذاهایی با رنگ‌های زیبا و اشکال منحصر به فرد، یک پروژه ی هنری خوشمزه اند که در انتظار تحقق هستند. کودکان خود را در فرایند تهیه غذا درگیر کنید و دفعه بعدی که به خرید رفتید، اجازه دهید فرزندتان میوه یا سبزیجات را انتخاب کند.

3-از چربی های مفید غافل نشوید: در این تحقیق، مشخص شد که بسیاری از کودکان 2 تا 3 ساله چربی اشباع شده ی زیادی مصرف می کنند، اما چربی کل آنها پایین است. این نکته به این معنی است که این کودکان اسیدهای چرب ضروری کافی و موردنیاز جهت رشد را دریافت نمی کنند. در برنامه غذایی کودک خود، غذاهایی مانند ماهی و آووکادو که سرشار از چربی های مفید هستند را بگنجانید و از مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع شده مانند سوسیس و کالباس پرهیز کنید.

تغییر و شکل دهی به ذائقه کودک، به خصوص اگر بدغذا باشد، می تواند کاری سخت و طاقت فرسا باشد، اما امیدتان را از دست ندهید. مطمئن باشید این تلاش و زمانی که می گذارید، قطعا ارزشش را خواهد داشت. تحقیقات نشان می دهد که الگوهای تغذیه ای معمولا در سن دو سالگی شکل می گیرند. بنابراین، این سن بهترین زمان برای تشویق کودکان به تغذیه سالم و متعادل، و شروع یک رژیم غذایی سالم و هیجان انگیز برای تمام عمر است.