Sort by
Sort by

اهمیت ورزش در دوران بارداری

زمانی که در انتظار به دنیا آمدن فرزندتان هستید، ورزش منظم در کنار رژیم غذایی سالم و استراحت کافی در راستای حفظ سلامت شما و کودکتان، نقش پررنگی دارد. فعالیت های ورزشی در دوران بارداری به شما کمک می کنند تا وزن خود را حفظ کرده و همچنین باعث افزایش اشتها و قوی شدن عضلات می شوند. انجام تمرینات ورزشی به صورت مستمر بدن شما را برای تحمل استرس های زایمان آماده کرده و مشکلات رایج بارداری مانند کمر درد و یبوست را کاهش میدهد. علاوه بر این، انجام تمرینات ورزشی می تواند خطر رخداد عوارضی مانند دیابت بارداری را کاهش دهد و در عین حال باعث افزایش سطح انرژی و آرامش می شود و بدین ترتیب می توانید دوران بارداری لذت بخشی را تجربه کنید.

ورزش برای بارداری سالم: قبل از انجام هرگونه روتین ورزشی در دوران بارداری، حتما از متخصصین مربوطه مشاوره بگیرید. قطعا متخصصین می توانند با توجه به وضعیت و نوع بارداری شما بهترین پیشنهادات را داشته باشند.

ورزش برای مبتدی ها: اگر مبتدی هستید، حتما تعادل در انجام تمرینات ورزشی را در نظر داشته باشید. چه مبتدی باشید، چه یک ورزشکار حرفه ای، ورزش در دوران بارداری با ملاحظات و محدودیت هایی همراه است. شما باید بسیار مراقب باشید و متعادل ورزش کنید. پیاده روی یکی از تمرینات عالی می‌باشد. بیشتر متخصصین و پزشکان، پیشنهاد 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در روز را دارند. در این صورت، تمرین ورزشی روی تمام قسمت های بدن تاثیر گذار خواهد بود، بدون اینکه به زانو یا مفاصل دیگر که به خصوص در دوران بارداری آسیب پذیرتر هستند، آسیبی برسد.

توصیه پزشکان برای ورزش در بارداری: معمولا توصیه ی پزشکان، یک طیف از ورزشهای هوازی است که مناسب دوران بارداری باشند. شنا، یکی از بهترین تمرینات ورزشی است به شرطی که در شرایط صحیح انجام شود. این ورزش باعث تقویت عضلات بازوها، پاها و کمر می شود که می تواند شما را از شر دردهای دوران بارداری خلاص کند.

اهمیت ورزش در دوران بارداری

تمارینی دیگر برای دوران بارداری(تنیس و بدمینتون در بارداری): تنیس و بدمینتون نیز از تمرینات مفید محسوب می‌شوند، اما انجامشان در ماه‌های آخر بارداری توصیه نمی‌شود؛ چرا که این ورزش با جابه جایی وزن و تعادل، ممکن است باعث آسیب شود. برخی از حرکت‌های این تمارین با مشورت متخصصین و در حالت های بدنی خاص، قابل انجام است اما به طور کلی این ورزش در ماه‌های پایانی بارداری توصیه نمی گردد.

یوگا در بارداری: یکی از بهترین ورزش ها که توسط متخصصین زیادی در سراسر دنیا توصیه شده، انجام تمرینات یوگا است. این ورزش، یک مجموعه کامل از تمارین، برای تقویت ذهن و بدن شماست. قبل از انجام تمرینات یوگا، حتما با یک مربی متخصص مشورت کنید زیرا برخی حرکات یوگا ممکن است برای فرزند شما خطرناک باشد. انجام حرکات کششی جریان خون در عضلات بدنتان را بهبود می بخشد و باعث انعطاف پذیری هرچه بیشتر می شود و خستگی عضلات تمرین داده شده را از بین می برد.

تمرینات ممنوعه در دوران بارداری: در نظر داشته باشید که انجام برخی حرکات ورزشی در دوران بارداری مجاز نیست. از انجام فعالیت ها و تمرین‌های زیر پرهیز کنید چرا که امکان دارد به شما و کودکتان آسیب برساند.

فعالیت های ساده ولی خاص و خطرناک: در فعالیت های پرخطر شرکت نکنید؛ چرا که ممکن است زمین بخورید و به خود یا کودکتان آسیب برسانید. اگر مطمئن نیستید که می توانید از عهده یک شکل خاص از فعالیت برآیید، هر چند ساده به نظر برسد، خودتان را مجبور به انجام آن نکنید.

سوارکاری: فعالیت هایی مانند سوارکاری شامل حرکات تند و تغییر جهت‌های ناگهانی است که ممکن است باعث ایجاد استرس در بدن شما شود. بنابراین بهتر است در دوران بارداری از این فعالیت دور بمانید.

ورزش های پرشی: هر تمرین و فعالیتی که در آن نیاز به جهش و پریدن باشد، در این دوران توصیه نمی شود. به همین دلیل است که ورزش هایی مانند بدمینتون و تنیس در این دوران خصوصا در ماه‌های آخر توصیه نمی شود.

تمارین کششی خاص: چرخش در حالت ایستاده و یا حتی نشسته کامل نیز، در این دوران توصیه نمی شود. تمرین‌هایی که شامل خم شدن زانو، دراز و نشست کامل، بلند کردن دوپا و لمس انگشتان پا می باشد، می‌تواند به شما آسیب وارد کند و توصیه می شود از انجام آنها اجتناب کنید.

نکات حیاتی در دوران بارداری:

تنفس حین ورزش: در زمان فعالیت‌های ورزشی، بدن شما نیاز به اکسیژن زیادی دارد. حتما در حین انجام حرکات ورزشی به تنفس خود آگاه باشید و عمیق نفس بکشید. کمبود اکسیژن ممکن است به کودک شما آسیب برساند.

نخوابیدن بر پهلوی راست: هرگونه تمرین ورزشی که شما را ملزم کند برای 3 دقیقه یا بیشتر به پهلوی راستتان بخوابید، به ویژه در سه ماهه ی سوم، ممکن است به کودک شما آسیب برساند. این عمل باعث می شود که شکم به آئورت فشار وارد کرده، بنابراین خونرسانی به جنین کاهش پیدا می کند.

تهویه محیط ورزش: انجام تمرینات ورزشی در محیط گرم و مرطوب به هیچ عنوان توصیه نمی گردد چرا که امکان گرمازدگی وجود دارد. بنابراین بهتر است تمرینات خود را در محیطی خنک انجام دهید. اگر در دوران بارداری، دارای شرایط پزشکی خاصی هستید، حتما باید با پزشک متخصص در رابطه با انجام تمرینات ورزشی مشورت کنید. همچنین در شرایطی نظیر خونریزی، لکه بینی، پایین بودن جفت، سابقه ی سقط جنین، ضعف دهانه ی رحم یا سابقه ی زایمان زودرس، انجام تمرینات ورزشی به هیچ عنوان توسط متخصصین توصیه نمی گردد.