Sort by
Sort by

انرژی مواد غذایی همان چیزی است که ما را سرزنده و فعال نگه می‌دارد. برای انجام کوچکترین حرکات به انرژی نیاز داریم. حتی هنگام خواب هم بدن ما به انرژی برای سوخت‌وساز، فعالیت قلب، تنفس و حفظ دمای خود نیاز دارد.

منبع انرژی

کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها منبع اصلی انرژی بدن‌های ما هستند. همچنین می‌توانیم از پروتئین به‌عنوان منبع انرژی استفاده کنیم. محتوای انرژی مواد غذایی به‌صورت کیلوکالری یا کیلوژول اندازه‌گیری می‌شود. یک کیلوکالری برابر با ۲/۴ کیلوژول است.

  • ۱ گرم از چربی حدود ۹ کیلوکالری انرژی تامین می‌کند
  • ۱ گرم کربوهیدرات جدود ۴ کیلوکالری انرژی تامین می‌کند
  • ۱ گرم پروتئین حدود ۴ کیلوکالری انرژی تامین می‌کند

نیاز ما به انرژی

انرژی مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است. میزان انرژی موردنیاز ما به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر عواملی مانند سن و جنسیت، وزن بدن و فعالیت بدنی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. بررسی‌های ارائه شده در این بخش میانگین انرژی مورد نیاز در گروه‌های سنی مختلف را نشان می‌دهد:

روزانه چه مقدار انرژی باید دریافت کنیم؟

الگوی ارزش‌ها برای میانگین انرژی دریافتی

 

گروه سنی

میزان مصرف توصیه‌شده (کیلوکالری / روز)

مردان بزرگسال کم‌تحرک

۲۳۲۰

زنان بزرگسال کم‌تحرک

۱۹۰۰

زنان باردار

۲۲۵۰

مادران در دوران شیردهی

              

(۰-۶ ماه)

(۶-۹ ماه)

۲۵۰۰

۲۴۲۰

نوزاد

(۰-۶ ماه)

۴۹۶

 

(۶-۱۲ ماه)

۶۷۲

کودکان

۱تا ۳ سال

۱۰۶۰

 

۴تا ۶ سال

۱۳۵۰

 

 ۷ تا ۹ سال

۱۶۹۰

پسران

۱۰ تا ۱۲ سال

۲۱۹۰

 

۱۳ تا ۱۵سال

۲۷۵۰

 

۱۶ تا ۱۷ سال

۳۰۲۰

     

دختران

۱۰ تا ۱۲ سال

۲۰۱۰

۱۳ تا ۱۵ سال

۲۳۳۰

۱۶تا ۱۷ سال     

۲۴۴۰

 

انرژی مصرفی و دریافتی باید برابر باشند

افرادی که انرژی بیشتری نسبت به میزان مورد نیاز خود دریافت می‌کنند، دچار اضافه‌وزن خواهند شد. بنابراین بسیار مهم است که به‌اندازه متعادل غذا بخوریم، تا وزن بدن را در گستره وزن سالم حفظ کنیم. آیا دچار اضافه وزن هستید؟ ترکیب فعالیت بدنی بیشتر و کاهش کالری دریافتی یکی از مؤثرترین شیوه‌ها برای بازگشت به وزن ایده‌آل است. برای داشتن انرژی متعادل، انرژی دریافتی باید با انرژی مصرفی برابر باشد. این امر به حفظ و تعادل وزن در بدن و سلامت شما کمک می‌کند.

منابع انرژی در خاورمیانه:

منبع اصلی انرژی در خاورمیانه کربوهیدرات، چربی و پروتئین است. اما بخش عمده‌ای از منبع اصلی کربوهیدرات‌ها از غلات موجود در آن‌ها بدست می‌آید. این غلات ٪۸۰ از رژیم غذایی ما را در بر می‌گیرند و ۵۰ تا ٪۸۰ از انرژی دریافتی ما را تشکیل می‌دهند. اکثر خانواده‌ها ۱۰ تا ٪۱۲ از انرژی خود را با پروتئین تامین می‌کنند. انرژی دریافتی از چربی‌ها برای هر خانواده متفاوت است. خانوارهای کم‌درآمد تنها ٪۵ چربی در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنند و خانواده‌های پردرآمد حدود ٪۳۰ از انرژی خود را از چربی‌ها تامین می‌کنند.

زمانی که بدن به ذخیره‌کننده انرژی بدل می‌شود

رژیم غذایی مبتنی بر کنترل کالری نیز در کاهش وزن مؤثر است. با این‌حال، هر نوع رژیمی توصیه نمی‌شود. از تنوع وعده‌های غذایی و متعادل بودن آن اطمینان حاصل کنید و رژیم‌های غذایی که به شما وعده کاهش وزن در کوتاه‌مدت را می‌دهند، دنبال نکنید. از سوی دیگر بسیار مهم است که رژیم کاهش وزن برای شما بدل به عادت نشود. درحالی که رژیم غذایی موقت را دنبال می‌کنید، بدن شما به دریافت انرژی کمتر عادت می‌کند و به ذخیره‌کننده انرژی بدل می‌شود. به محض آن که دوباره تغذیه معمول خود را دنبال کنید، ذخایر انرژی شما به‌سرعت برای دوران بعدی گرسنگی پر خواهند شد. وزن افراد معمولا پس از رژیم کنترل کالری نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند.