Sort by
Sort by

آیا فرزند شما کم‌تحرک است؟ با وجود سرگرمی‌های متنوعی که برای کودکان وجود دارد، مانند بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ها که مانع ورزش کردن آن‌ها می شود، کودکان این روزها بیش از هر زمانی ،‌ درگیر عدم تناسب اندام هستند. کمبود فعالیت بدنی در سنین رشد، ممکن است موجب کندی رشد عضلات  شود. این امر در بلند مدت بر سلامت کودک نیز تاثیر می‌گذارد. در این بخش به دلایل اهمیت فعالیت بدنی اشاره کرده‌ایم و راهکارهایی را برای افزایش فعالیت فرزندان شما فراهم کرده‌ایم:

کودکان به ورزش و فعالیت بدنی نیاز دارند

ورزش و فعالیت بدنی برای ذهن و بدن مفید هستند: استرس، عصبانیت و اضطراب را کاهش‌ می‌دهد، روحیه و تندرستی افراد را بهبود می‌بخشد و حس خوبی در کودکان ایجاد می‌کند. همچنین دستاوردهای ورزشی اعتماد‌به‌نفس را نیز افزایش می‌دهد. فعالیت بدنی سوخت‌وسازبدن را بیشتر می‌کند و تضمبن‌کننده گردش خون مناسب در بدن است. این امر بسیار مهم است، زیرا خون اکسیژن و مواد مغذی را به تمامی سلول‌های در بدن و هر جا که نیاز باشد می رساند. عضلات با ورزش ساخته می‌شوند – بدن قوی‌تر می‌شود و استقامت شما روزانه افزایش پیدا می‌کند. فعالیت‌های ورزشی منظم، به دلیل تقویت سیستم قلبی و عروقی، عمکلرد کلی افراد را افزایش می‌دهد. بنابراین فرزند شما قدرت ذهنی و فیزیکی بیشتری پیدا می‌کند. همچنین تمرکز بهتری در مدرسه و برای انجام تکالیف خواهند داشت.

آنچه می‌توان انجام داد

رانندگی، تماشای تلویزیون و سبک زندگی کم‌تحرک تنها برخی از عوامل باعث تنبل شدن ما هستند. سعی کنید انرژی بیشتری در خانواده ایجاد کنید تا کودکان نیز از شما یاد بگیرد. برای مثال، فرزندان خود را با خودرو به مدرسه نبرید. کودکان می‌توانند در صورت امکان با دوچرخه یا پیاده به مدرسه بروند. اگر فرزند شما هنوز به سن کافی برای تنها به مدرسه رفتن نرسیده یا مسیر رفت وآمد خطرناک است، می‌توانید خودتان نیز آن‌ها را همراهی کنید. یا در صورت امکان فرزند خود را با گروهی از کودکان با سنین بالاتر یا گروهی از کودکان که همیشه یک نفر از والدین آن‌ها را همراهی می‌کند، به مدرسه بفرستید. بنابراین، والدین تمامی کودکان می‌توانند به‌نوبت کودکان را همرامی کنند و زمان کمتری از دست می‌دهند.

فعالیت بدنی به عملکرد آموزشی کودکان شما نیز کمک می‌کند. کودکانی که حین زنگ تفریح با یکدیگر بازی می‌کنند و می‌دوند، تمرکز بیشتری برای یادگیری دروس خواهند داشت. دوچرخه‌سواری و طناب زدن هنوز هم از فعالیت‌های مورد علاقه کودکان هستند. بجای بازی‌های ویدیویی به کودکان خود دوچرخه یا طناب بدهید. گزینه‌های سرگرم‌کننده و مهیج بسیاری برای انتخاب توسط کودکان وجود دارند که به سرگرمی و فعالیت‌ آن‌ها کمک می‌کند. تا حد امکان با فرزندان خود به ورزش و فعالیت های بدنی بپردازید: دوچرخه‌سواری، شنا یا پیاده‌روی طولانی یا حتی گشت‌وگذار در بعدازظهر برای تمامی اعضای خانواده مفید است. این بهترین راه برای تبادل بیشتر و گذراندن اوقات خوش در کنار یکدیگر است. با انجام این اقدامات الگویی عالی برای سبک زندگی فعال هستید.

ورزش برای کودکان

کودکان در سنین مهدکودک توسط بازی‌ها، مسابقه‌های کوچک یا بازی‌های ذهنی به انجام فعالیت‌های بدنی ترغیب‌ می‌شوند. در این سنین بازی‌های توپی و لِی‌لِی بسیار محبوب هستند. تا زمانی که کودکان به دوران تحصیل ابتدایی می‌رسند، ورزش‌ها اغلب با چالش بیشتری همراه می‌شوند: شناکردن، بازی‌های توپی، ‌ژیمناستیک، طناب‌زدن یا دوچرخه بیشتر ترجیح داده می‌شوند. اکنون زمان مناسبی برای یافتن ورزش مورد علاقه است. باشگاه‌های ورزشی معمولا جلسات آزمایشی رایگانی به افراد ارائه می‌دهند. به فرزندان خود اجازه دهید ورزش‌های مختلف را امتحان کنند تا فعالیت مورد علاقه خود را پیدا کنند. کودکان تنها زمانی یک ورزش را ادامه می‌دهند که به آن علاقه داشته باشند.

نوع ورزش

مزایا

ورزش‌های استقامتی

مانند شنا، دوچرخه‌سواری، اسکیت

 • استقامت را افزایش می‌دهد
 • تمرینات بهینه قلبی و عروقی
 • مبدایی مناسب برای تمرینات ورزشی دیگر
 • سوزاندن بالای کالری‌ها

ورزش‌های گروهی مانند بدمینتون،‌ بسکتبال، فوتبال، هندبال، تنیس،‌ والیبال

 • افزایش روحیه تیمی
 • تعامل با همفکران تیمی
 • بهبود هماهنگی بین چشم و دست

ورزش‌های مبتنی بر طبیعت‌گردی،‌ سفر و سرگرمی مانند قایق‌رانی، کوهنوردی، اسب‌سواری، اسکی، اسکی‌روی برف، غواصی

 • به زمان بالا و تجهیزات مناسب نیاز دارد
 • آموزش استقامت و هماهنگی بالا

ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک، طناب زدن،‌اسکی روی یخ

 • مناسب برای افرادی که به تحرک و ورزش‌های هوازی علاقه دارند
 • افزایش مهارت، هماهنگی و استقامت

هنرهای رزمی مانند آیکیدو، بوکس، شمشیربازی، جودو، کاراته، تکواندو، کشتی، تای‌بوکس

 • افزایش مهارت و استقامت
 • افزایش آگاهی و واکنش‌ها