Sort by
Sort by

حتما شما هم با چنین شرایط یا وضعیتی مشابه آن مواجه شده‌اید: فرزند شما خود را روی زمین می‌اندازد و بنا به هر دلیل بی‌اهمیتی، فریاد می‌کشد یا پای خود را به زمین می‌کوبد. در این شرایط به‌آسانی نمی‌توان با او گفتگو کرد و آن‌ها تنها به‌دنبال خالی کردن خشم خود هستند. کودکان لجباز، می‌توانند آرامش والدین را واقعا به‌هم بریزند. اما باید بدانیم که بد‌خلقی کودکان، در رشد آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

علت بدخلقی کودکان چیست؟

در مرحله‌ای که به آن بدخلقی (کج‌خلقی) می‌گویند، کودکان متوجه می‌شوند که افرادی مستقل با امیال و افکار فردی خود هستند. آن‌ها محدودیت‌های خود را می‌سنجند و مصمم هستند که به خواسته‌های خود برسند. اگر به آنچه می‌خواهند نرسند،‌ با سکوت وانکش نشان می‌دهند – در چنین حالتی در خود فرو می‌روند و دیگر غذا یا نوشیدنی میل نمی‌کنند – اما اغلب اوقات با خشونت رفتار می‌کنند.

اطمینان خاطر برای تمام والدین:

ابراز خشم شدید، تنها بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. این موضوع به کودکان کمک می‌کند تا با خواسته‌های خود و دیگران کنار بیایند. اگر در برابر کج‌خلقی کودکان، رفتار مناسبی انجام دهید، آن‌ها صحبت‌کردن برای حل مشکلات و مصالحه را یاد می‌گیرند و حس اعتماد به‌نفس بالایی در خود ایجاد می‌کنند.

چگونه کج‌خلقی در کودکان را کاهش بدهیم

تا جای ممکن به فرزند خود فضا بدهید، محدودیت زیادی برای او ایجاد نکنید، اما قوانین مشخصی تعیین کنید. اگر یکبار «نه» گفته‌اید، باید به آن پایبند بمانید. در غیر این‌صورت، فرزند شما از کج‌خلقی به‌عنوان بهانه‌ای برای دست‌یابی به خواسته‌های خود استفاده می‌کند. فروشگاه‌های بزرگ مکان محبوب کودکان برای کج‌خلقی است. برای مثال شما در فروشگاه هستید و فرزند شما به سمت شکلات می‌رود.  شما شکلات را در جای خود قرار می‌دهید و فرزند شما فریاد می‌کشد.

برای پرهیز از چنین شرایطی، قبل از رفتن به فروشگاه، با فرزند خود درباره چیزیهای که می‌خواهید بخرید، صحبت کنید. سیب یا گلابی؟ ماهی یا گوشت؟ فرشته کوچک شما نیز می‌تواند خوراکی مورد علاقه خود را انتخاب کند و در سبد خرید قرار دهد. اگر فرزند شما قبل از رفتن به خرید یا انجام کارهای ضروری، غرق در بازی‌های ویدیویی است، ‌از پیش به او اخطار دهید. کودکان متوجه گذر زمان نمی‌شوند. هنگام بازی از دنیای اطرافشان کاملا بی‌خبر هستند. اگر از پیش برنامه‌ها را با فرزندتان در میان بگذارید، آن‌ها هم آمادگی پیدا می‌کنند.

فرزندتان خودش قادر به لباس پوشیدن است؟

بگذارید فرزندتان اگر می‌تواند، خودش لباس بپوشد، در غیر این‌صورت بدخلقی خواهد کرد.

هنگامی که کودکان بدخلقی می‌کنند، چه واکنشی باید نشان بدهیم؟

بدخلقی کودکان معمولا کاهش پیدا می‌کند، اما هرگز به‌صورت کامل از بین نمی‌رود. زمانی‌که فرزند شما خشمگین است،‌تا حد ممکن با او ارتباط چشمی برقرار کنید. فرزندان شما متوجه آرام بودن شما می‌شود و عصبانی نخواهد شدپس از فروکش کردن خشم، بهتر است برنامه روز پیش‌رو را مشخص کنید، اما نشان دادن ناراحتی خودتان ایرادی ندارد. نگران ناتوانی فرزندتان در کنار آمدن با شرایط نباشید. زمانی که احساسات خودتان را برای فرزندتان توضیح می‌دهید، به مرور یاد می‌گیرد تا در مواجه با شرایط رویکرد سازنده‌ای داشته باشد. زمانی که فرزندتان آرام شد، او را در آغوش بگیرید و به او آرامش دهید. آن‌ها محبت شما را درک می‌کنند و می‌فهمند که شما به آن‌ها علاقه دارید، حتی اگر از شما خواسته‌ای متفاوت داشته باشند. این کار به فرزند شما حس امنیت و توانایی می‌دهد.

کاهش بدخلقی

می‌توانید برخی روزها هرآنچه می‌خواهید انجام دهید – فرزند شما واکنشی نشان نخواهد داد. با این حال،‌پیشنهاد کردن فعالیت مورد علاقه فرزندتان مانند کتاب خواندن با او یا چیدن میز،‌ می‌تواند به آرامش او کمک کند.