Sort by
Sort by

طبیعی است که به‌عنوان والدین، نگران دریافت مواد غذایی روزانه و ضروری برای فرزندان خود باشیم. از سوی دیگر قرار دادن همه گروه‌های غذایی اصلی در برنامه غذایی روزانه می تواند چالش بزرگی باشد، با این حال، تغذیه مناسب برای حفظ سلامت کودکان بسیار اهمیت دارد.

زمانی که رژیم غذایی مواد مغذی ضروری را به مقدار کافی را تأمین نکند، می‌تواند بر رشد، روحیه ، رفتار، سلامتی و تندرستی کودکان تأثیر منفی بگذارد. بنابراین مهم است که بدانیم، تغذیه امروز فرزندان ما به شکل‌گیری سلامت آنها در آینده کمک می‌کند و از آنجایی که نیازهای غذایی کودکان در سنین ۱۲-۵ سال افزایش پیدا می‌کند، فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد کودکان در این دوران بسیار مهم است.

امروزه اغلب انتخاب‌های غذایی کودکان تحت‌تأثیر دوستان و اطرفیان و الگوهای دیداری و در دسترس مانند تلویزیون و شبکه های اجتماعی  قرار دارد، با این حال هنوز هم نقش اصلی ایجاد عادت‌های اصلی غذایی بر عهده شماست. والدین می توانند با تدارک وعده های غذایی سالم، متعادل و در عین حال خوشمزه، علاوه بر تامین مواد مغذی ضروری، شرایط مناسبی را برای رشد و سلامت عمومی فرزندانشان فراهم کنند.

دلایل اهمیت رژیم مناسب برای کودکان:

  • بهبود رشد و نمو کودکان
  • پیشگیری از کمبودهای غذایی
  • پیشگیری از چاقی در دوران کودکی و مراحل بعدی زندگی
  • رشد مغز و عملکرد

ما از کارشناس تغذیه نستله خاورمیانه، خانم ماریا بغدویان درباره ویژگی‌های رژیم غذایی متعادل برای کودکان  در سنین مدرسه پرسیدیم:

قبل از هر چیز مطمئن شوید که رژیم غذایی روزانه کودکان شامل سه وعده اصلی غذایی همراه با دو میان‌وعده باشد. همچنین میوه، سبزیجات، پودر شیر غنی‌شده، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، حبوبات و غلات کامل را در رژیم غذایی آن‌ها قرار دهید تا از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی لازم اطمینان پیدا کنید. توجه داشته باشید که همه شیرهای پودری غنی‌شده مانند هم نیستند. گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای غذایی فرزند شما باشد و ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را فراهم کند و فاقد شکر افزوده، رنگ مصنوعی، طعم دهنده و مواد نگهدارنده باشد.

 مواد مغذی ضروری برای کودکان در سنین مدرسه (بهترین تغذیه برای دانش‌آموزان)

علاوه بر تنوع رژیم غذایی و مقدار متعادل وعده‌ها، رژیم غذایی سالم باید از مواد مغذی ضروری که به رشد کودکان در سنین مدرسه کمک می‌کنند، برخوردار باشد، در این قسمت به مواد غذایی ضروری اشاره کرده‌ایم:

پروتئین‌های با کیفیت بالا:

از عناصر سازنده بدن هستند که به رشد بافت و عضلات کمک می‌کنند. این پروتئین‌ها که بدن نمی‌تواند آنها را تولید کند، حاوی اسید آمینه‌هایی هستند که بدن برای رشد و حفظ عملکردهای خود به آن‌ها نیاز دارد. بهترین منابع این پروتئین‌ها شامل: گوشت قرمز بدون چربی، مرغ، بوقلمون، ماهی، تخم مرغ، پودر شیر غنی‌شده ، کره بادام زمینی، حبوبات، مغزها و دانه‌ها هستند.

کلسیم و ویتامین د :

کلسیم و ویتامین د به حفظ دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می کنند. ویتامین د باعث جذب کلسیم در استخوان ها و دندان ها می‌شود و به استحکام و سلامت آنها کمک می‌کند. منابع اصلی این مواد شامل پودر شیر غنی‌شده، پنیر، لبنه و ماست هستند.

کمبود ویتامین د در کودکان در سنین مدرسه تا ۷۵٪ افزایش ‍پیدا می‌کند و از آنجا که منابع طبیعی ویتامین د نادر هستند، بسیار مهم است که غذاهای غنی‌شده با ویتامین د را در رژیم غذایی فرزندتان قرار دهید.

آهن:  

بین ٪۲۰ تا ٪۴۰ از کودکان در سنین مدرسه دچار کم خونی و فقر آهن هستند، برای جلوگیری از این کمبودها در نظر گرفتن مقدار کافی آهن در رژیم غذایی، اهمیت بسیاری دارد. علائم کمبود آهن شامل خستگی، سردرد، بیماری‌های مزمن و از همه مهم‌تر ضریب هوشی پایین است! آهن به تقویت سیستم ایمنی بدن، عملکرد بهتر مغز و حفظ انرژی و نشاط کودکان کمک می‌کند. برخی از بهترین منابع غذایی آهن شامل: گوشت گاو، ساردین، ​​جگر گاو یا مرغ، لوبیا و عدس، سبزیجات با برگ سبز تیره، نان های سبوس دار، شیر غنی‌شده و غلات صبحانه هستند. غذاهای سرشار از ویتامین ث مانند لیمو، پرتقال، کیوی، طالبی، توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی به تقویت جذب آهن در بدن کمک می‌کنند. بنابراین، آن‌ها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید، خصوصا زمانی که غذاهای شما سرشار از آهن هستند و از منابع گیاهی مانند لوبیا، عدس، نخود و باقلا سبز، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و جعفری؛ میوه های خشک و غلات کامل تامین می‌شوند.

ویتامین های گروه ب( ب۱، ب۲، نیاسین، ب ۶، فولیک اسید، پانتوتنیک اسید و ب ۱۲):

این گروه از ویتامین‌ها به کاهش احساس خستگی کمک می کنند و باعث می‌شوند سطح انرژی فرزندتان در طول روز حفظ شود. منابع غذایی حاوی این ویتامین‌ها شامل نان، غلات سبوس‌دار و پودر شیر غنی‌شده هستند.

روی، ویتامین آ و ویتامین ث:  

ویژگی مشترک این سه ماده مغذی، نقش آنها در تقویت سیستم ایمنی فرزند شما برای مبارزه با بیماری‌ها است. کمبود روی یک پدیده فراگیر در سراسر جهان است و میزان کمبود ویتامین آ در کودکان در سنین مدرسه به ۲۷٪ می‌رسد. برخی از منابع غذایی متداول که می‌توانند به تامین این مواد کمک کنند شامل گوشت، تخم مرغ، غذاهای دریایی، هویج، سیب‌زمینی شیرین، کلم بروکلی، فلفل دلمه‌، مرکبات، انبه و انواع توت هستند. مصرف روزانه دو لیوان پودر شیر غنی‌شده به تامین نیازهای غذایی کودکان کمک می‌کند. شیر غنی‌شده با ترکیب مناسب ویتامین ها و مواد معدنی نیازهای غذایی کودکان در سنین مدرسه را فراهم می‌کند و مکمل تمام مواد غذایی دیگری است که آنها از سایر غذاها دریافت می کنند. والدین می‌توانند با فراهم کردن مواد مغذی و ایجاد عادات غذایی سالم برای فرزندان خود،‌ به رشد و نمو  و بهبود مهارت‌های یادگیری آن‌ها در مدرسه کمک کنند.

یکی از محصولات پیشنهادی ما برای بهبود رشد و تغذیه کودکان بالای سه سال: پودر شیر غنی‌شده دارای آهن است که متناسب با نیازهای کودکان تولید شده است.

 

مطالب مرتبط