Sort by
Sort by

با افزایش سن و بالغ شدن ما، تراکم استخوان‌های بدن ما با روندی ثابت کاهش پیدا می‌کند. خصوصا در زنان که نسبت به مردان حجم استخوان بیشتری از دست می‌دهند و در معرض کاهش تراکم استخوان و آرتروز قرار دارند. جای نگرانی نیست، زیرا با دنبال کردن سبک زندگی سالم و رژیم غذایی متعادل و سرشار از کلسیم و ویتامین د می‌توان از کاهش تراکم استخوان و آرتروز پیشگیری کرد. علاوه‌براین تحقیقات نشان داده‌اند دیگر مواد مغذی موجود در رژیم غذایی شما نقش مهمی در سلامت استخوان ایفا می‌کنند. یکی از آن‌ها پروتئین است.

استخوان‌های ما چه مقدار پروتئین نیاز دارند؟

پاسخ آن به همین سادگی است «مقدار مناسب است، نه زیاد و نه کم». پروتئین نقش مهمی در افزایش یکپارچگی استخوان‌ها، اعضا و سیستم بدن در تمامی دوران زندگی شما ایفا می‌کند.

اگر پروتئین زیادی دریافت کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

دریافت پروتئین بالا از منابع حیوانی (مانند گوشت) باعث می‌شود بدن کلسیم بیشتری از دست دهد. با این حال تحقیقات اخیر نشان داده‌اند دریافت پروتئین بالا و اثر آن بر استخوان تنها زمانی باعث نگرانی می‌شود که میزان کلسیم دریافتی کمتر از مقدار توصیه‌شده باشد.

اگر پروتئین کمی دریافت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در مقایسه با دریافت پروتئین بالا، کمبود پروتئین در بدن تاثیر بسزایی در ایجاد تراکم استخوان‌ها در دوران کودکی و حفظ تراکم آن در بزرگسالی دارد. دریافت پروتئین کم می‌تواند باعث تراکم پایین مواد معدنی استخوان‌ها شود و احتمال شکستگی را در افراد بزرگسال افزایش ‌دهد.

پروتئین در سلامت استخوان چه نقشی دارد؟

پروتئین دریافتی: مقدار مناسب و مورد نیاز

تحقیقات  نشان داده‌اند افرادی که پروتئین مورد نیاز خود را به صورت روزانه دریافت می‌کنند، در مقایسه با افرادی که پروتئین کمتری نسبت به میزان توصیه‌‌شده دریافت می‌کردند، از استخوان‌های سالم‌تری برخوردار بودند.  از آنجایی که ثابت شده است، زمانی که رژیم‌ غذایی به اندازه کافی از پروتئین برخوردار باشد، بدن کلسیم بیشتری جذب می‌کند. بنابراین با در نظر گرفتن کمیت،‌ فرد بزرگسال با ۶۸ کیلوگرم وزن روزانه به ۵۴ تا ۶۸ گرم پروتئین نیاز دارد.

جدول ارائه‌شده خلاصه‌ای از میزان پروتئین موردنیاز در رژیم‌غذایی شما را ارائه کرده است:

غذا

میزان

پروتئین (به گرم)

گوشت، مرغ، ماهی

۹۰ گرم

۲۱

تخم‌مرغ

۱ عدد

۷

شیر

۱ لیوان

۸

برنج، پاستا، بلغور

۲/۱

۳

نان

۱ برش یا ۴/۱ قرص نان

۳

سبزیجات خام

۱ پیمانه

۲

میوه و آب‌میوه

۱ عدد

۰

 

رژیم غذایی سالم برای زنان. دنبال کردن رژیم غذایی متعادل که شامل تمامی گروه‌های غذایی از غلات، سبزیجات و میوه‌ها گرفته تا نان، ‌شیر، گوشت و حبوبات می‌شود، دریافت میزان کافی از پروتئین‌ها و همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز برای داشتن استخوان‌های قوی و سالم را تضمین می‌کند.

همواره به‌یاد داشته باشید که رژیم غذایی شما از کلسیم و ویتامین د که موادی ضروری برای استخوان‌هایی قدرتمند هستند، سرشار باشد.