Sort by
Sort by

فرزند نوپای شما به‌تازگی تحرک و فعالیت‌های خود را آغاز کرده و استخوان‌های بدن او در حال شکل‌گیری‌اند،‌ سوال مهم اینجاست، ‌آیا تغذیه مناسبی دریافت می‌کند؟

فرزند خردسال شما به‌سرعت رشد می‌کند و در طول این سال‌های رشد،‌ به رژیم غذایی سالمی نیاز دارد تا دوران رشد مناسبی داشته باشد و از قدرت کافی برخوردار شود. استخوان‌ها بخشی ضروری و مهم از بدن انسان هستند، از آنجایی که برای محافظت از اعضای حساس، نرم و آسیب‌پذیر بدن سازه‌هایی قدرتمند را تشکیل می‌دهند. از قدم‌های آرام آن‌ها گرفته تا بازیگوشی و دویدن دور خانه، تمامی این فعالیت‌ها به ساختار کلی استخوان‌های دلبندتان بستگی دارد. بنابراین چه چیزی سلامت استخوان‌هایی قدرتمند را تضمین می‌کند؟

کلسیم همان چیزی است که باید به آن توجه داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین ترکیبات در ساخت استخوان‌های فرزند شما کلسیم است. بنابراین، بسیار مهم است که فرزند شما کلسیم را به‌مقدار کافی دریافت کند تا استخوان‌هایی قوی‌تر و سخت‌تر داشته باشد. بر این اساس، وجود کلسیم کافی در رژیم‌غذایی فرزندانتان، به پیشگیری از شکستگی استخوان کمک می‌کند. این ماده مغذی ضروری در عضلات، خون و بین سلول‌ها وجود دارد و به تنظیم آزاد شدن هورمون‌ها و عملکرد کلی اعصاب بدن فرزند شما کمک می‌کند. توصیه می‌شود روزانه حداقل ۶۰۰ میلی‌گرم کلسیم را به فرزندان خود بدهید. در این بخش برخی از منابع متداول کلسیم که می‌تواند در رژیم‌غذایی فرزند شما قرار بگیرد ارائه شده است:

شیر:

نوشیدنی‌های لبنی و محصولات شیری برای کودکان نوپا حاوی مقادیر بالایی از کلسیم هستند. افزودن مواد مغذی طعم‌دار یا میوه‌ها به شیر می‌تواند نوشیدن آن را برای کودکان لذت‌بخش‌تر کند. یک لیوان ۲۵۰ میلی‌گرمی شیر می‌تواند ۴۱۷ میلی‌گرم کلسیم و دیگر مواد مغذی را برای فرزند شما فراهم کند. دانه‌های کنجد نیز منبع دیگری از کلسیم هستند که می‌توانند بو داده شوند و در انواع پوره‌‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. ۱ قاشق غذاخوری دانه کنجد حاوی ۷۳ میلی‌گرم کلسیم است.

ویتامین د نیز ماده مغذی ضروری است که فرزند نوپای شما بدون آن نمی‌تواند کلسیم را جذب کند. ماهی تن، شیر سویا و آب‌پرتقال منابع مناسبی از ویتامین د هستند. ‌قرار گرفتن در معرض نور خورشید روزانه به‌مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نیز می‌تواند به ایجاد ویتامین د در پوست و  بدن فرزند شما کمک کند. نوشیدنی‌های مغذی شیری نیز می‌توانند کلسیم و ویتامین د مورد نیاز برای رشد استخوان‌ها و رشد فیزیکی فرزند شما را تامین کند.

حفظ سلامت استخوان‌ها برای کودکان

 

علاوه‌بر کلسیم، فسفر و منیزیم نیز به ایجاد استخوان‌هایی قدرتمند برای فرزند شما کمک می‌کنند. ساختار استخوان‌ها و چارچوب رشد کودکان در بلندمدت تغییر می‌کند. بر این اساس، بسیار مهم است که فرزند شما تغذیه مناسبی داشته باشد تا از توان کافی و تغذیه مناسب برای عملکرد استخوان‌ها برخوردار شود. در کنار تغذیه مناسب، بسیار مهم است که دریافت میزان ساکاروز افزوده برای فرزند خود را محدود کنید. 

مصرف زیاد ساکاروز، تغذیه سالم کودک را از گروه مواد غذایی سالم خارج می‌کند و باعث ابتلا به چاقی و پوسیدگی دندان می‌شود. بر این اساس، باید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما به اندازه متعادل شیرینی مصرف کند. برای این‌که فرزند شما رشد مناسبی داشته باشد، این موارد را در رژیم غذایی سالم او بکار ببرید تا در آینده از سلامت کافی برخوردار شود.