Sort by
Sort by

لذت بردن از ورزش همیشه به‌طور معمول و طبیعی ایجاد نمی‌شود. هیجان آن زمانی احساس می‌شود که اولین موفقیت ورزشی (اغلب کوچک) بدست می‌آید. حتی اگر وزن شما تا حدودی نسبت به افراد لاغر بیشتر است، انواع مختلفی از فعالیت‌های ورزشی وجود دارند که مناسب شما هستند. بسیار مهم است که از موانع اولیه عبور کنیم و با رژیم غذایی کم‌کالری و متعادل به پیشرفت تدریجی خود کمک کنیم.

ورزش هنگام اضافهوزن - چگونه  آسان‌تر ورزش کنیم

همیشه شروع فعالیت ورزشی سخت است – خصوصا اگر وزن شما بیشتر در اطراف ران متمرکز است. زمانی که مقدار فعالیت بدنی را افزایش میدهید، ممکن است سختیهای بیشتری را تجربه کنید. شاید نگران باشید که توانایی لازم برای شرکت در برنامههای ورزشی را ندارید. شاید نیاز است که بر احساس ترس و شرمساری ناشی از اضافه وزن غلبه کنید. سعی کنید فعالیتهای ورزشی را همراه دوستان و اعضای خانواده خود انجام دهید تا اعتمادبهنفس لازم را بدست بیاورید. انجام ورزش‌های مربوط به مفاصل، با آن دسته از تجهیزات ورزشی که بخشی از وزن شما را تحمل می‌کنند، بسیار آسان‌تر و راحت‌تر خواهد بود. شرکت در فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه‌سواری یا شنا که به وزنه نیاز ندارند هم ایده خوبیست.

بررسی سلامت قبل از شروع فعالیت بدنی

قبل از شروع برنامه ورزشی فردی، برای بررسی سلامت خود به پزشک مراجعه کنید. این امر بسیار مهم است، بهخصوص زمانی که اضافه وزن دارید یا سن شما از ۳۵ سال بالاتر است و هرگز ورزش نکرده‌اید یا برای مدتی طولانی فعالیت بدنی نداشتهاید. پزشک، به شما خواهد گفت که کمر و مفاصل شما تا چه حد قادر به تحمل فشار است و برای حفظ سلامتی باید از چه ورزشهایی دوری کنید. به یاد داشته باشید که شروع فعالیتهای ورزشی و ادامه آن اهمیت دارد، مهم نیست که روند آن بهکندی پیش برود.

انتخاب ورزش مناسب

بر اساس توصیههای پزشک خود، ورزشی را انتخاب کنید که با سلایق شما همخوانی داشته باشد. همچنین بررسی میزان تناسباندام و فعالیتهای فعلی شما نیز، بسیار مفید است.

بنابراین ورزشهایی برای افراد مبتدی مناسب هستند، که شامل: دوچرخهسواری، ژیمناستیک در آب (شنای موزون)، شنا، اسکیت، دوچرخه سواری و قایقرانی در باشگاه ورزشی هستند. ورزشکارانی که تجربه بیشتری دارند می‌توانند کوهنوردی، نوردیک واکینگ (پیادهروی با عصای کوهنوردی) یا ایروبیک سبک انجام دهند. باشگاههای تناسباندام نیز، برنامههای ورزشی ویژهای برای کاهش وزن ارائه میدهند.

آب – عنصری حیاتی برای ورزشکاران

آب عنصری کلیدی حین ورزش است پس آب بیشتری بنوشید. برای مثال، پس از یک ساعت فعالیت با اسکیت، بدن ۲ لیتر مایعات از دست میدهد. زمانی که بیش از یک لیتر آب از دست میدهید، توانایی استقامت شما کمتر میشود و اگر آب بیشتری از دست بدهید، سطح هماهنگی و تمرکز شما نیز کاهش پیدا میکند. قبل از انجام تمرینات ورزشی، مطمئن شوید که آب کافی نوشیدهاید. بهتر است ۲۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از تمرین، نیم لیتر آب بنوشید.

قانون کلی حین تمرینات ورزش این است که: اگر بیشتر از یک ساعت فعالیت ورزشی میکنید، هر ۱۵ دقیقه آب بنوشید. از دیگر نتایج مثبت آن این است که: آب معده را پر میکند و باعث از بین رفتن حس گرسنگی میشود. بنابراین ورزش دو برابر بیشتر از رژیم کاهش وزن تاثیر دارد.

به خاطر داشته باشید که چندین ماه طول می‌کشد تا بتوانید مدت فعالیت ورزشی را افزایش دهید. بدن شما سطح فعالیت خود را بهسرعت افزایش نمی‌دهد و باید مراقب باشید که افزایش زمان و شدت آن به تدریج انجام شود. هرگز به اندازه‌ای که باعث احساس ناراحتی شما بشود،‌ ورزش نکنید. ورزش بیش از حد میتواند باعث احساس خستگی و آسیبدیدگی بشود و ممکن است شما را از ادامه برنامه ورزشی منصرف کند.