Sort by
Sort by

وزن سریع کم می‌شود و به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند. اگر هر از گاهی این موضوع را روی صفحه ترازو مشاهده می‌کنید، زمان آن رسیده تا نگاه دقیق‌تری به شیوه کاهش وزن خود داشته باشید.از خود بپرسید،‌ چند بار در کاهش وزن سریع موفق بوده‌اید، اما به محض آن‌که دوباره به عادات غذایی سابق خود بازگشته‌اید، دوباره تمام آن وزن از دست‌رفته، بازگشته است! اگر بتوانید تعداد دفعاتی که این موضوع رخ داده‌است را بشمارید، شما هم دچار تاثیرات رژیم‌غذایی نامتعادل هستید! کاهش‌وزن کوتاه مدت، آنقدر متقاضی دارد که هر یک از ما، خصوصا قبل از مراسم‌های مهم و خاص، یک بار آن را انجام داده‌ایم.

رژیم نامتعادل (یویو) چه نوع رژیمی است؟

دنبال کردن رژیم‌های غذایی شایع برای کاهش وزن با حذف وعده‌های غذایی،‌ گرسنگی دادن به بدن،‌ خوردن روزانه یک وعده تکراری یا دنبال کردن رژیم‌های غذایی بسیار کم کالری،‌از این جمله رژیم‌های غذایی هستند.

بدن شما چه واکنشی دارد؟

آگاهی از رژیم غذایی نامتعادل!

در ابتدا، بخش زیادی از وزن شما با آب بدن و عضلات کم می‌شود. زمانی که به خود گرسنگی می‌دهید،‌پس از مدتی،‌بدن شما وارد حالت مبارزه می‌شود. بدن شما فکر می‌کند که به‌زودی دچار گرسنگی خواهد شد و سعی می‌کند با تکیه بر ذخایر چربی در برابر کاهش وزن مقاومت کند. سرعت سوخت‌وساز بدن شما کاهش پیدا می‌کند و وزن شما پس از کاهش وزنی سریع به تثبیت می‌رسد. سپس، زمانی که کاهش وزن متوقف می‌شود، شما اشتیاق خود را از دست می‌‌دهید و به عادات غذایی سابق خود بازمی‌گردید و پیش از آن‌که متوجه شوید،‌ تمامی وزن از دست رفته را دوباره بازمی‌گردانید – برخی اوقات نیز بیش از وزن قبلی خود اضافه‌وزن پیدا می‌کنید! رژیم غذایی نامتعادل چنین ویژگی‌هایی دارد! با هر دوره از رژیم غذایی، توانایی شما برای سوزاندن کالری‌های کاهش پیدا می‌کند و بدن شما بخشی از حجم عضلات خود را از دست می‌دهد و این امر باعث می‌شود سرعت سوخت‌وساز بدن شما کاهش بیشتری پیدا کند.

چه کاری باید انجام دهد؟

  • بجای شوک دادن به سیستم بدن خود با رژیم‌های سریع برای کاهش وزن، رژیم غذایی متعادل و بلندمدت را دنبال کنید که کالری و چربی نسبتا کمی دارد، اما سرشار از مواد مغذی و فیبر است.
  • وعده‌های غذایی را حذف نکنید. خوردن وعده‌های غذایی کوچک و متداول طی هر سه ساعت، سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد.
  • خوردن یک وعده غذایی تکراری به‌صورت روزانه، انتخاب هوشمندانه‌ای نیست، از آنجایی که یک وعده غذایی تکراری حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن شما نیست. بنابراین تنوع نه‌تنها مواد مغذی ضروری را تامین می‌کند، بلکه به جلوگیری از حس کسالت ناشی از خوردن غذای تکراری کمک می‌کند. کاهش‌وزن به‌صورت متعادل که شامل نیم کیلو تا یک کیلوگرم در هفته می‌شود را دنبال کنید. تمامی وزن کاهش‌یافته از ذخایر چربی کم می‌شوند. این همان چیزی است که در نهایت می‌خواهید از شر آن خلاص شوید، چربی اضافی!
  • سعی کنید سبک زندگی خود را تغییر دهید و فعالیت بدنی را به بخشی از زندگی روزانه خود بدل کنید.

بنابراین چه رویدادی مهم یا خانوادگی در پیش داشته باشید یا می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، نکته مهمی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که کاهش وزن سریع، به‌ندرت مؤثر است. بجای آن بهتر است از رژیم کاهش وزن طولانی و بلندمدت با توجه به توصیه‌های متخصصان تغذیه پیروی کنید.