Sort by
Sort by

با تعطیلی مدارس برای کاهش روند شیوع بیماری کووید-۱۹، کودکان خردسال با "شرایط جدیدی" روبرو هستند که انتظارات آنها از زندگی را به چالش می کشد.

برگزاری سال تحصیلی جدید برای کودکان همیشه با جشن و مراسم‌های گروهی همراه بوده است و کودکان انتظار دارند پس از تعطیلات تابستانی، سال تحصیلی جدید را در کنار یکدیگر و در مدرسه برگزار کنند. اما شرایط جدید باعث شده است که کلاس‌ها بجای مدرسه و با حضور دانش‌آموزان و معلم‌ها، در خانه و به دور از رویدادهای اجتماعی، مراسم‌ها، اردوها و فعالیت دسته جمعی و گروهی برگزار شود. این تغییرات نابهنگام در سبک زندگی کودکان می‌تواند باعث ناراحتی و بدخلقی آن‌ها شود و رفتارهای روزمره آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

پیشنهادهایی برای بهبود شرایط روحی کودکان در دوران کرونا

والدین می‌توانند با ابراز همدلی و همراهی با کودکان، دشواری گذراندن این دوران را کاهش دهند. باید با حوصله و به دقت با فرزندان خود حرف بزنند، به آن‌ها نشان دهند که شرایطشان را درک می‌کنند و وضعیت مشابهی را تجربه می‌کنند و از دوستان و آشنایان خود دور هستند. بیان جملاتی مانند «می‌فهمم که این شرایط برای شما آسان نیست» یا «من هم از دوستان خود دور هستم و نمی‌توانیم مثل گذشته از خانه خارج شویم» می‌تواند در آن‌ها حس همدردی ایجاد کند و شرایط آن‌ها را تا حدی بهبود بخشد.

برای کمک به کودکانی که هنوز نمی‌توانند با کلمات احساسات خود را بیان کنند، می‌توانید از طریق انجام بازی‌های مختلف، مثل نمودارهای خلقی و سایر بازی‌های متناسب با رده سنی کودکان که در اینترنت موجود هستند، اوقات فراغت آن‌ها را پر کنید. انجام فعالیت‌هایی مثل نقاشی و رنگ‌آمیزی کمک بسیاری به سرگرم شدن آنها می‌کند و از سوی دیگر می‌توانید احساسات آن‌ها را بهتر درک کنید. از کودک خود بخواهید زمانی که احساس ناراحتی می‌کند، یک صورت یا چهره نقاشی کند. رنگ‌ها، حالات چهره و خطوط نقاشی شده، به شما کمک می‌کند تا از احساسات کودک خود باخبر شوید و آن‌ها را ارزیابی کنید.

با درک احساسات کودکان،‌ بهتر می‌توانید با آن‌ها همدلی کنید. اگرچه وضعیت همه‌گیری و ماندن در خانه برای کودکان خوشایند نیست، اما باید از مزایا و ضرورت «شرایط جدید» با خبر شوند.

اولین گام برای کمک به آن‌ها تهیه لیستی از مزیت‌های ماندن در خانه هنگام محدودیت‌ها است. می‌توانید این لیست را همراه فرزندان خود تهیه کنید. همچنین می‌توانید از فرزندان خود بخواهید تا از موضوعات مطرح شده در این لیست نقاشی بکشند و به‌عنوان یادآور در اتاق خود آویزان کنند.

به فرزند خود یادآوری کنید که محدودیت‌ها موقت هستند و در آینده نزدیک دوباره می‌تواند دوستان و آشنایان را ببیند و فعالیت‌های خود را مانند گذشته ادامه دهند. همانطور که بزرگسالان هم برای مدیریت استرس از روش‌های مختلف مثل مراقبه و ورزش بهره می‌برند، کودکان هم به روش‌های مشابهی برای بهبود احساسات خود نیاز دارند. فعالیت‌های داخل خانه مثل گوش دادن به موسیقی، رنگ‌آمیزی، بازی‌درمانی، بازی‌های فکری، ‌خمیربازی می‌توانند ایده خوبی برای سرگرمی کودکان باشند.

یکی از روش‌های جالب برای مدیریت استرس و اضطراب روش «فوت کردن خیالی شمع‌ها» است. می‌توانید از فرزند خود بخواهید تا کیک تولدی خیالی را با جزئیات کامل مثل عطر و بوی کیک و به همراه تعدادی شمع روشن روی آن در ذهن خود تجسم کند، سپس نفس عمیق بکشد و بعد از ۴ ثانیه شمع‌ها را فوت کند. این روش به کودکان کمک می‌کند تا با نفس کشیدن به‌صورت عمیق،‌ استرس خود را کاهش دهند و آرام شوند.

برنامه‌ریزی و دنبال کردن‌ فعالیت‌های متنوع به‌صورت منظم، کمک بسیاری به شما و فرزندانتان می‌کند. اوقات فراغت خود را به انجام فعالیت‌هایی مثل طراح و نقاشی با مداد رنگی یا آبرنگ و انجام ورزش در خانه و در صورت امکان در فضای باز اختصاص دهید. توجه به خواب کافی و ایجاد عادات غذایی سالم در دوران همه‌گیری نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین فعالیت‌های روزانه را طوری برنامه‌ریزی کنید زمان کافی برای خواب در نظر گرفته شود. با انجام این اقدامات و مدیریت استرس و اضطراب، گذراندن دوران محدودیت‌ها و شرایط جدیدی که همه ما با آن روبرو هستیم، آسان‌تر می‌شود.