Sort by
Sort by

یکی از جنبه‌های مثبت دوران بارداری تمجید خانواده و دوستان از شما و توجه به سلامت شماست. تقریبا تمامی افرادی که می‌شناسید توصیه‌های مختلفی درباره دوران بارداری می‌کنند. اگرچه بسیاری از این توصیه‌ها می‌توانند صحیح باشند، بسیاری دیگر از آن‌ها صرفا بی‌اساس هستند. در این بخش فهرستی از تصورات و واقعیت پشت آن‌ها را ارائه کرده‌ایم:

۱. حالت تهوع هنگام صبح به معنی آن است که فرزند شما تغذیه کافی نداشته است:

حقیقت آن است که حس تهوع هنگام صبح یکی از متداول‌ترین علائم دوران بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می‌شود. وضعیتی که حتی دیدن، بوییدن یا فکر کردن به غذا می‌تواند در شما حالت تهوع و ناخوشی ایجاد کند. این شرایط جای نگرانی ندارد، مگر آن‌که با علائمی مثل کم‌آبی، کاهش وزن شدید یا بدحالی زیاد هنگام صبح مواجه شوید. توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید و مکمل‌هایتان را مطابق با توصیه پزشک مصرف کنید.

۲. کمترین فشار به شکم می‌تواند به فرزند شما آسیب بزند:

فرزند شما داخل رحم به‌خوبی محافظت می‌شود و در برابر تکان‌های کوچک، لغزش‌ها و افتادن‌های ملایم، توسط مایع آمینوتیکی که در آن معلق است، حفظ می‌شود. علاوه‌برآن، لایه‌های مختلف شکم نیز از فرزند شما در برابر آسیب‌های کم محافظت می‌کند. توجه داشته باشید که اگر با درد شکم و خون‌ریزی واژینال مواجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

۳. حمل وسایل و بار سنگین باعث زایمان زودرس می‌شود:

این موضوع تا قسمتی حقیقت دارد. حمل وسایل سنگین می‌تواند باعث کمر درد و آسیب نخاعی شود. با این حال حمل وسایل به‌صورت محدود اگر فشار بدنی بالایی به شما وارد نمی‌کند و آن را به صورت صحیح انجام می‌دهید، مشکلی ندارد.  برای مثال، حمل کیسه‌های خرید یا بغل کردن کودکان خردسال اگر به شیوه صحیح انجام شود، ایرادی ندارد. برای بلند کردن وسایل باید زانوهای خود را خم کنید و بار را نزدیک به بدن خود حمل کنید و از سمت کمر خود خم نشوید، چرا که وزن در قسمت کمر تقسیم نمی‌شود. همچنین، بجای آن که وزن را به یک قسمت از بدن خود منتقل کنید، همیشه وزن بار را بین دو دست خود تقسیم کنید.

۴. ورزش کردن به فرزندم آسیب می‌رساند:

هر گونه برنامه ورزشی باید پس از مشورت با پزشک و تحت نظر متخصص انجام شود. داشتن تناسب اندام به تقویت نیروی شما کمک می‌کند و شما را برای فرآیند زایمان آماده می‌کند. در حقیقت به زنانی که به انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش عادت ندارند، توصیه می‌شود تا در طول دوران بارداری ورزش کنند. ایمن‌ترین ورزش پیاده‌روی سریع و شنا است، تمرین تنفس، یوگا و تمدد اعصاب نیز توصیه می‌شوند. درست است که این فعالیت‌ها آرامش‌بخش هستند، اما فراموش نکنید که تنها باید پس از مشورت با پزشک این فعالیت‌ها را انجام دهید.

۵. پرواز با هواپیما برای زنان باردار خطرناک است:

این موضوع تا حدودی صحت دارد. اگر بیش از ۶ هفته به زمان زایمان مانده باشد، مسافرت با هواپیما به صورت محدود ایرادی ندارد، عبور از بخش امنیت فرودگاه نیز، به فرزند شما آسیبی وارد نمی‌کند. اگر پرواز شما طولانی بود، پاهای خود را مقداری تکان دهید و آن‌ها را کش بیاورید. به طور کلی افرادی که زیاد از هواپیما استفاده می‌کنند باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

تصورات رایج در دوران بارداری

 

۶. تلفن‌همراه، ماکروویر و رایانه‌ها آسیب‌زننده هستند:

از نظر علمی اثبات شده که رایانه‌ها کاملا ایمن هستند. همچنین درباره ماکروویو، تنها زمانی در معرض خظر هستید که ماکروویو آسیب دیده باشد و به فضای بیرون نشتی داشته باشد. برای حفظ ایمنی می‌توانید هنگام استفاده از ماکرویو از آن فاصله بگیرید. همچنین تلفن همراه نیز به فرزند شما آسیبی نمی‌رساند.

۷. فرزند من حرکت زیادی ندارد، آیا فرآیند رشد به آرامی انجام می‌شود؟

خیر. تحرک فرزند شما داخل رحم با سرعت خودش آغاز می‌شود و ادامه پیدا می‌کند. اگر نگران تحرک فرزند خود هستید، به حرکات او داخل رحم توجه داشته باشید. تا زمانی که طی ۱۲ ساعت ۱۰ بار حرکت احساس کنید جای نگرانی نیست، همچنین ممکن است در طول روز شمارش تعدادی از تکان‌ها را نیز از دست بدهید و این موضوع شما را دچار نگرانی‌های بیجا کند. هر چه به زمان زایمان نزدیک می‌شوید، بیشتر باید به حرکات فرزندتان توجه کنید. 

۸. در دوران بارداری نباید رنگ مو استفاده کنیم:

این موضوع حقیقت دارد. بهتر است از مواد شیمیایی مانند رنگ مو در سه ماهه اول بارداری استفاده نکنید، چرا که این مواد توسط  پوست سر جذب می‌شوند و وارد جریان خون می‌شوند. در سه ماهه دوم بارداری، ریسک این اتفاق چندان نیست، با این حال بهتر است که از ترکیبات طبیعی و گیاهی استفاده کنید.

۹. زنان باردار که برآمدگی شکم کمتری دارند فرزندشان پسر است و وجود آکنه به‌معنی فرزند دختر است:

این موضوع اشتباه است. چگونگی حمل فرزند توسط زنان باردار به ژنتیک بدن و سوابق بارداری بستگی دارد، اما هیچ کدام از این موارد،‌ به هیچ‌وجه نشان‌دهنده جنسیت فرزند نیستند. همچنین در بارداری دوم، برآمدگی شکم کمتر است، چرا که عضلات شکمی ممکن است منبسط‌تر شده باشند.

۱۰. ضربان پایین قلب جنین به معنی فرزند پسر و ضربان سریع به معنی فرزند دختر است:

مطالعات جامعی برای اثبات این که ضربان قلب در پیش‌بینی جنسیت اثر داشته باشد، انجام نشده است. ضربان قلب فرزند شما در هر بار ویزیت توسط پزشک می‌تواند بر اساس سن جنین و میزان فعالیت شما در زمان ملاقات با پزشک متفاوت باشد.

۱۱. زنان باردار نباید با مدفوع گربه در تماس باشند:

این موضوع حقیقت دارد. ویروسی به‌نام عفونت توکسوپلاسموزیس در مدفوع گربه‌ها وجود دارد. این ویروس در دوران بارداری بسیار خطرناک است. تماس با مدفوع گربه، صرفا به تعویض ظرف خاک گربه محدود نمی‌شود، این ویروس می‌تواند به هر مکانی که گربه به آن جا رفت‌وآمد دارد منتقل شود، خصوصا از قسمت پنجه‌های گربه. از این رو، هرگونه تماس مادر باردار با گربه باید محدود شود و خانه نیز باید بسیار تمیز نگه داشته شود.

۱۲. مصرف میوه پاپایا باعث سقط جنین می‌شود:

حقیقت این است که پاپایای خام می‌تواند حاوی کیموپاپایین باشد و باعث زایمان زودرس یا سقط جنین شود. اما مصرف پاپایای رسیده ایمن است. علاوه‌براین پاپایای رسیده منبع مناسبی از ویتامین A است.

۱۳. غذای تند می‌تواند باعث سقط جنین شود:

اگر غذای تند را به اندازه متعادل میل کنید، آسیبی به فرزند شما نمی‌رسد. با این حال، در دوران بارداری باید از خوردن غذاهای خیلی تند بپرهیزید. بسیاری از افراد در دوران بارداری احساس سوزش سردل دارند و غذای بسیار تند می‌تواند باعث افزایش آن شود.

۱۴. زنان باردار هوس بستنی و ترشی می‌کنند:

هوس خوردن برخی از غذاها در بین زنان باردار متداول است، اما این امر در همه جای دنیا یکسان نیست. مادرانی که هوس ترشیجات می‌کنند،‌در حقیقت به دنبال نمک هستند. مواد معدنی در دوران بارداری بسیار اهمیت دارند. مادران بارداری که هوس بستنی می‌کنند و همینطور به دنبال غذاها و تنقلات کم‌ارزش هستند با مصرف این تنقلات احساس آرامش می کنند. شکر موجود در شیرینی‌ها باعث می‌شود بدن سروتنین آزاد کند و حس خوبی در مادران ایجاد می کند.

۱۵. زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند:

از آنجایی که نیازهای غذایی مادران افزایش پیدا می‌کند، مادران باردار باید در روز حدود ۳۵۰ کیلوکالری بیشتر غذا بخورند. آنچه مادران باردار به آن واقعا نیاز دارند رژیم غذایی متعادل است که شامل تمامی گروه‌های غذایی باشد و تمامی نیازهای غذایی را تامین کند. بارداری به معنی غذا خوردن به اندازه دو نفر نیست، بلکه داشتن رژیم غذایی متناسب و متعادل است.

۱۶. مادران باردار نباید ماهی و روغن ماهی مصرف کنند:

این موضوع اشتباه است. ماهی و صدف بخش مهمی از رژیم‌ غذایی سالم هستند. ماهی و صدف دارای پروتئین باکیفیت و دیگر مواد مغذی ضروری هستند و چربی اشباع کمی دارند و دارای اسیدهای چرب امگا-۳ هستند. با این حال برخی از ماهی‌ها و صدف‌ها حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند که می‌تواند به فرآیند رشد سیستم عصبی فرزند خردسال شما  یا فرزند درون رحم شما آسیب برساند. توصیه می‌کنیم از مزایای ماهی و صدف برای سلامتی، با مصرف ماهی و صدفی که جیوه کمتری دارند بهره‌مند شوید (برای مثال میگو، کنسرو ماهی‌تن کم‌چرب، سالمون و..). درعین حال می‌توانید با مصرف نکردن ماهی‌های زیر مقدار جیوه را به حداقل برسانید (مانند کوسه، شمشیرماهی، کاشی ماهی، شاه‌ماهی خال‌دار).

۱۷. نوشیدن قهوه تاثیر بدی بر  بارداری می‌گذارد:

این موضوع نیز اشتباه است. مقدایر کم قهوه تاثیری بر فرزند شما ندارد، اما از نوشیدن بیشتر از ۳ فنجان قهوه در روز خودداری کنید. مقادیر بالای کافئین می‌تواند باعث کاهش وزن فرزند شما شود.

در آخر با تغذیه مناسب و دنبال کردن سبک زندگی سالم و هوشمندانه جای نگرانی در دوران بارداری  باقی نمی ماند. زمانی که به دلایل واقعی و علمی پشت این شایعات واقف باشید، دیگر نگران این گفته‌ها نخواهید بود.