Sort by
Sort by

راهکارهایی برای سلامت دندان: دندان‌هایی سالم برای کودکان

همه ما دوست داریم بر لب کودکان لبخند ببینیم و چه چیزی بیشتر از دندان‌های سفید و سالم به لبخند زیبایی می‌بخشد؟ در حالی که تمرکز ما بر اموری است که کودکان را در معرض پوسیدگی دندان و مشکلات دهان و دندان قرار می‌دهند، والدین نیز باید بدانند که آموزش اصول مراقبت از دندان‌ها و رژیم‌غذایی مناسب و پیروی از آن‌ها، ساده و آسان هستند. کودکان هرچه زودتر با این اصول آشنا شوند، بهتر خواهد بود. زیرا داشتن دندان‌هایی سالم در سنین پایین به معنی مشکلات کمتر در دوران بزرگسالی است. اموری ساده مانند تهیه غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند و سرشار از کلسیم هستند و قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی روزانه و خوردن شیرینیجات به اندازه متعادل، برای داشتن لبخندی درخشان بسیار مهم هستند.

دندان‌ها چگونه دچار پوسیدگی می‌شوند؟

دندان‌ها سخت‌ترین نوع بافت در بدن ما هستند. با این حال باید از آن‌ها محافظت کرد. موجودات دقیقه‌ای (میکروارگانیسم‌ها)، که به باکتری‌ معروفند، روی دندان‌ها می‌نشینند و پلاک تشکیل می‌دهند. این پلاک‌ها به ترکیبات دندان‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. در حقیقت این نوع از باکتری‌ها در دهان همه افراد وجود دارند. حفظ سلامت دندان‌ها به‌‌صورت مناسب، قبل از هر چیز، به شیوه مراقبت ما از آن‌ها بستگی دارد. غذایی که می‌خوریم نیز نقش بسزایی در این امر دارد. باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، از کربوهیدرات‌ها و شکر تغذیه می‌کنند و آن‌ها را به اسید بدل می‌کنند. این اسیدها در نهایت به مینای دندان حمله می‌کنند و مواد معدنی را از بین می‌برند. این امرباعث‌ می‌شود میکروارگانیسم‌ها به مینای دندان آسیب برسانند و در درازمدت باعث پوسیدگی آن شوند.

محافظت از دندان‌ها توسط بزاق دهان

بزاق دهان تا حدی می‌تواند از دندان‌ها محافظت کند و آسیب‌ها را التیام بخشد. این مکانیزم طبیعی دفاعی، دندان‌ها را می شوید و اسیدهای نامطلوب را خنثی می‌کند. همچنین این ماده حاوی کلسیم معدنی و فسفات است که به‌صورت مستقیم در مینای دندان ذخیره می‌شوند. علاوه‌براین، بزاق دهان به‌عنوان ماده‌ای مرطوب‌کننده عمل می‌کند که باقی‌مانده‌های غذا و اسید را از دهان می‌شوید.

راهکار: مطمئن شوید که فرزندان شما غذا‌هایی که سرشار از فیبر هستند را به مقدار کافی دریافت می‌کنند. این امر به جویدن و افزایش مقدار بزاق دهان کمک می‌کند. نان غلات کامل، نان ترد و سبزیجات ترد و خام گزینه‌هایی ایده‌آل هستند. آدامس‌های بدون شکر نیز به تحریک جریان بزاق کمک می‌کنند.

رژیم متعادل، دندان‌هایی بهتر

رژیم متعادل، رژیمی است که تمامی مواد مغذی موردنیاز برای رشد سالم دندان‌ها را تامین می‌کند. بسیار مهم است که کلسیم‌ را به‌مقدار کافی دریافت کنید. کلسیم اغلب در شیر و محصولات لبنی مانند ماست، پنیر و... وجود دارند.

در مصرف شیرینیجات تعادل را رعایت کنید

مطمئن شوید که فرزندان شما به اندازه متعادل شیرینی می‌خورند و آن‌ها را پس از خوردن یک وعده غذایی مناسب میل می‌کنند. اگر فرزندان شما معمولا بین وعده‌های غذایی شیرینی می‌خورند، دندان‌های آن‌ها دائما در معرض محلولی از شکر قرار خواهند گرفت. این امر باعث می‌شود باکتری‌‌ها اسیدهایی تولید کنند که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. شیرینیجاتی را انتخاب کنید که حاوی شکر کمتری هستند و به فرزندان خود یادآوری کنید که پس از خوردن انواع شیرینی مسواک بزنند. مواد غذایی اسیدی مانند مرکبات و آب‌میوه‌های مرکباتی نیز،‌ از آنجایی که مستقیما به مینای دندان‌ها حمله می‌کنند، می‌توانند به دندان‌ها آسیب برسانند. از اینگونه آب‌میوه‌ها لذت ببرید، اما نیم ساعت پس از نوشیدن آن‌ها، حتما مسواک بزنید. این امر زمان کافی برای خنثی کردن اسید‌ها توسط بزاق را فراهم می‌کند.

مراقبت از دندان‌‌های فرزندتان

والدین باید پس از هر وعده غذایی کودک، اولین دندان‌های شیری او را تمیز کنند. اگر مسواک زدن بخشی از برنامه روزمره فرزندتان باشد، این امر فرزند شما را تشویق می‌کند تا خودش مسواک بزند. والدین باید تا سن ۸ سالگی فرزندشان، مسواک زدن آن‌ها را حداقل یک بار در روز بررسی کنند تا مطمئن شوند که فرزندشان به‌خوبی مسواک زده است و درغیر این صورت دوباره مسواک بزند.

چند راهکار مفید:

  • حداقل دوبار در روز دندان‌های فرزندتان را مسواک بزنید. با این‌حال بهترین کار تمیز کردن دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی است. این کار را ابتدا با شستن دهان و سپس مسواک زدن به مدت سه دقیقه آغاز کنید
  • همیشه دندان‌های خود را به‌طور منظم تمیز کنید. سطح خارجی دندان‌ها و سطحی که با آن غذا می‌جوید را با حرکات دایره‌وار مسواک بزنید. سطوح داخلی دندان‌ها را از لثه‌ها تا تاج دندان مسواک بزنید – از قسمت قرمز رنگ تا سفید. دندان‌های جلویی را جداگانه از گوشه به سطح دندان‌ها مسواک بزنید
  • پس ازخوردن مواد غذایی اسیدی، نیم ساعت صبر کنید و سپس مسواک بزنید تا به مینای دندان‌ها آسیب نرسد
  • برای کودکان خود مسواکی مناسب با دسته‌ لاستیکی (برای جلوگیری از لغزش) با برس‌هایی دایره‌ای و نرم تهیه کنید