Sort by
Sort by

8 نکته بسیار مهم برای بهبود تغذیه کودکتان:

 

کودکانی که مقدار مناسبی از مواد غذایی مغذی می خورند و فعالیت بدنی کافی دارند، بنیانی برای زندگی سالم می‌گذارند و همچنین احتمال ابتلایشان به مشکلات سلامتی بلند مدت کمتر میگردد. دوران کودکی، دوره بحرانی رشد و تکامل است، بنابراین بسیار حائز اهمیت است که غذا، انرژی، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز یک کودک در این دوران به خوبی تامین شود.

8 نکته بسیار مهم برای بهبود تغذیه کودکتان

1-شیر مادر برای نوزاد شما بهترین است!

 • شیر مادر برای نوزادان بهترین گزینه است و تغذیه ایده‌آلی فراهم می‌کند. دریافت مناسب مواد غذایی توسط مادر برای تولید شیر مادر و شیردهی کافی مهم است. بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، نوزادان تا شش ماهگی تنها باید از شیر مادر تغذیه کنند و شیردهی می‌بایستی تا دو سالگی ادامه یابد.

2-کودکان باید چه غذاهایی بخورند؟

 • توصیه می‌شود غذاهای جامد از حدود شش ماهگی به نوزادان داده شود. همچنین غذاهای مختلف بایستی به آرامی تا یک سالگی وارد سفره غذایی کودک شوند تا به تدریج توانایی هضم انواع غذاهای پخته شده در نوزاد ایجاد شود. اگر نگرانی در مورد آلرژی یا هر مشکل مرتبط با خوراکی ها وجود دارد، باید با پزشک کودک مشورت گردد.
 • وجود مجموعه‌ای متنوع از غذاها، دایره تغذیه ای مناسبی را برای تامین مواد مغذی مورد نیاز کودک فراهم می‌کند و عادات غذایی خوب را در درازمدت برای کودک به ارمغان خواهد آورد. کودکان نیاز به راهنمایی در مورد غذا دارند، زیرا انتخاب‌های سالم غذایی به طور غریزی وجود ندارد.

3-کودکان باید چقدر غذا بخورند؟

 • اشتهای کودکان در سنین پایین اغلب از کودکی به کودک دیگر متفاوت است، اما این موضوع معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. کودکان نیاز به غذای کافی برای برطرف شدن حس گرسنگی و تضمین رشد و تکامل بهینه دارند. اشتها می‌تواند در زمان‌های جهش رشد به شدت افزایش یابد و در این زمان اسنک‌های سالم بسیار مهم هستند. اگر نگران هستید که کودکتان به اندازه کافی غذا نمی‌خورد، به جای تغذیه سالم، به او اسنک های صرفا لذیذ و غیر مقوی پیشنهاد ندهید، به جای آن با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید، تا بتواند ارزیابی کند آیا نرخ رشد کودک شما رضایت بخش است یا خیر.

4-تغذیه کودک را متنوع تر کنید!

 • کودکان را تشویق کنید غذاهای جدید را امتحان کنند، حتی اگر همه آن را نخورند. به یاد داشته باشید آنها از شما یاد می‌گیرند و ممکن است عادات غذایی و نگرش‌های شما را منعکس کنند.
 • انواع مختلف غذاها برای متوازن کردن دریافت مواد مغذی مهم هستند، مثلا استفاده از غلات و حبوبات کامل، حق انتخاب گسترده ای از مواد مغذی را فراهم می‌کند. سایر مواد غذایی میتوانند شامل:  شیر، ماست، ماهی، سبزیجات سبز برگ و تخم‌مرغ که غنی از آهن و کلسیم هستند، باشند.
 • اسنک ها میان وعده ای مهم برای کودکان فعال هستند. اسموتی میوه ای و ماست، راهی عالی برای افزایش میزان کلسیم رژیم غذایی یک کودک است.
 • همیشه به خاطر داشته باشید که کودکان باید آب به مقدار کافی دریافت کنند. آبمیوه و هر نوشیدنی شیرین شده را محدود نمایید و آن ها را جایگزین آب نکنید.
8 نکته بسیار مهم برای بهبود تغذیه کودکتان

5-رژیم غذایی کودکان باید سرشار از غلات، سبزیجات و میوه‌ باشد.

 • غلات، سبزیجات و میوه‌ها عمده‌ترین منابع انرژی، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم برای بدن‌های در حال رشد هستند. میان‌وعده‌ های مغذی شامل میوه‌های تازه، غلات خشک شده، سبزیجات، سالادها با سس کم چرب، ساندویچ‌ با نان سبوس دار یا نان چند غله‌ و غیره هستند.

6-به سراغ وعده های کم چرب بروید.

 • با مقایسه محصولات برندهای مختلف و نگاه کردن به برچسب اطلاعات تغذیه ای، به دنبال چربی کل کمتر و همچنین چربی اشباع شده و چربی ترانس کمتر باشید.
 • به دنبال غذاهایی باشید که حاوی چربی‌های سالم، یعنی چربی‌های غیر اشباع باشند. به عنوان مثال روغن های گیاهی مانند روغن زیتون حاوی چربی سالم هستند، در حالی که غذاهای سرخ شده، کره و چربی حیوانی حاوی چربی اشباع شده ناسالم هستند.

7-به وعده‌های غذایی تان نمک اضافی نزنید.

8-فعالیت بدنی برای هر رنج سنی مخصوصا کودکان ضروری و حیاتی است!

 • تاثیر فعالیت بدنی روزانه بر جسم و روح کودک غیر قابل انکار و چشم پوشی است، فعالیت جسمانی مداوم، بر آمادگی جسمانی، استحکام استخوان‌ها، عزت نفس، سرگرمی و حفظ وزن بدن سالم، بسیار تاثیرگذار است.
 • برای استحکام استخوان‌ها، فعالیت‌های تمرینی مقاومتی-استقامتی مانند بازی‌های توپی و دویدن را تشویق کنید.
 • والدین فعال الگوهای بسیار قوی ای برای تشویق به انجام فعالیت بدنی در کودکان هستند.
 • سعی کنید تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای را به حدود 30 دقیقه در روز محدود کنید.
 • تغذیه در زندگی و سلامتی ما نقش مهمی ایفا می‌کند. مشخص شده است که کودکانی که از همان ابتدا عادات غذایی خوبی را جذب می‌کنند، سبک زندگی سالمی را اتخاذ کرده و به بزرگسالان سالم‌تری تبدیل می‌شوند.

تغذیه متعادل و متنوع به همراه فعالیت بدنی کافی، پایه و اساس سلامتی و رشد صحیح کودکان است. والدین نقش مهمی در آموزش عادات غذایی سالم و ترویج فعالیت‌های بدنی ایفا می کنند و می توانند کودکان خود را به سمت سبک زندگی سالم سوق دهند.