Sort by
Sort by

موارد مهم در میان‌وعده بعد از ظهر کودکان

موارد مهم در میان‌وعده بعد از ظهر کودکان

میان وعده غذایی بخش مهمی از مواد مغذی دریافتی کودکان را تامین می‌کند. همچنین حدود یک پنجم از کالری دریافتی روزانه آنها را فراهم می‌کند. کودکان به طور کلی تمایل دارند عصرانه‌هایی را مصرف کنند که پروتئین کم و قند و چربی بالایی دارند. ما باید این وعده‌های غذایی را بگونه‌ای تهیه کنیم تا پروتئین بیشتر و قند و چربی کمتری داشته باشند. همچنین این میان‌وعده غذایی باید سبک باشد و به گونه ای در نظر گرفته شود که تنها گرسنگی آنها را تا وعده غذایی بعدی (شام) حفظ کند. سبک بودن آن از ایجاد حالت خواب‌آلودگی بیش از حد جلوگیـــــری می‌کند، زیرا که کودکان در این ساعات هنوز باید هوشـــــیار باشند، مطالعه کنند و بازی کنند.

۵ فایده میانوعده سالم در بعد از ظهر برای کودکان:

 • انرژی و مواد مغذی ضروری را در اختیار آنها قرار می دهد: به آنها انرژی می‌دهد تا به فعالیت‌های خود ادامه دهند و مواد مغذی ضروری مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.
 • سطوح طبیعی قند خون را کنترل می کند: خوردن میان‌وعده چند ساعت قبل از شام به حفظ سطح طبیعی قند‌خون در طول بعد از ظهر کمک می‌کند و در نتیجه از گرسنگی بیش از حد آن‌ها در زمان شام جلوگیری می‌کند.
 • به حفظ وزن سالم و جلوگیری از چاقی کمک می‌کند: مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که میان وعده بعد از ظهر خود را مصرف می‌کنند، کمتر با خطر اضافه وزن مواجه می‌شوند. این میان‌وعده، مواد مغذی کافی برای آن‌ها را فراهم می‌کند و تا زمان شام آنها را سیر نگه می‌دارد و در نتیجه باعث می‌شود قبل و در طول وعده‌ی شام به میزان متعادل غذا بخورند. غذا خوردن زیاد هنگام شام می تواند یکی از دلایل اصلی اضافه وزن، به دلیل فعالیت کم و تمایل به استراحت و خواب بعد از آن باشد. علاوه بر این، گرسنگی بیش از حد در هنگام شام باعث می‌شود افراد برای رفع اشتهای خود به دنبال غذاهای پرکالری و با مواد مغذی کم باشند.
 • فعالیت ذهنی آنها را تقویت می‌کند: با تقویت حافظه و بهبود خلق و خو، نقش مهمی را در بهبود عملکرد ذهنی دانش آموزان در ساعات مطالعه بعد از ظهر ایفا می‌کند.
 • عملکرد بدنی آن‌ها را ارتقا می‌دهد: میان‌وعده بعد از ظهر می تواند انرژی بدنی آن‌ها را تقویت کند تا بتوانند فعالیت‌های بعد از مدرسه را بهتر انجام دهند.

برخی از گزینه‌ها برای میان‌وعده سالم:

 • شیرهای غنی شده  و غلات کامل صبحانه
 • نان سبوس‌دار و پنیر کم‌چرب
 • سالاد میوه تازه
 • یک کاسه ماست (ساده یا میوه ای) و گرانول
 • سبزیجات تازه خردشده
 • آب‌میوه تازه با یک عدد تخم مرغ آب‌پز
 • ذرت  بوداده خانگی

کودکان همانطور که رشد می‌کنند، دوست دارند بیشتر آب‌میوه‌های شیرین و نوشیدنی های گازدار را به عنوان میان‌وعده بعد از ظهر بنوشند. این نوشیدنی های ناسالم می‌توانند با شیر و مشتقات آن جایگزین شوند که نقش اساسی در تغذیه کودک دارند. کاری که می تواند از سوی شما والدین عزیز انجام شود، این است که فرزندتان را تشویق کنید تا شیر و لبنیات بیشتری در طول روز مصرف کنند و به جای آب‌میوه‌های شیرین، بهتر است از میوه های کامل که سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند، استفاده کنند.

اگر نگران این هستید که میان‌وعده بعد از ظهر کودک شما جایگزین شام او شود، باید بدانید که بچه ها واقعا به خوردن این میان وعده نیاز دارند! آنها هنوز شکم‌های کوچکی دارند که باعث می شود هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار احساس گرسنگی کنند، بنابراین داشتن یک میان‌وعده سالم در بعد از ظهر، گرسنگی کودک شما را برطرف می‌کند و او را تا وعده غذایی بعدی (شام) سیر نگه می‌دارد.