Sort by
Sort by

این روزها همه از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند. به‌صورتی که انگار عضوی از بدن ما باشند. از زمانی که از خواب بیدار می‌شویم تا هنگام خواب از آن‌ها برای خواندن اخبار انلاین، ارتباط با دوستان، خبررسانی و تماشای فیلم و سریال‌ها استفاده می‌کنیم. چنین ویژگی‌هایی سهولت و فواید بسیاری در زندگی روزمره ما به همراه آورده‌اند. اما تماشای طولانی مدت نمایشگرها  اثراتی منفی بر سلامت ما دارند. در این بخش ۳ راهکار برای افرادی که به نمایشگرها عادت کرده‌اند ارائه کرده‌ایم تا سلامت خود را حفظ کنند.

نکاتی برای حفظ سلامت در دنیای نمایشگرها

۱. تغذیه: تغذیه سالم برای تماشای سریال

اگر به تماشای تلویزیون عادت دارید، باید این عادت را اصلاح کنید. سریال‌های آنلاین معمولا قسمت‌ها و فصل‌های زیادی دارند و اعتیاد به تماشای سریال می‌تواند آنقدر زیاد شود که تمام روز به تماشای آن مشغول شوید. ممکن است یک وعده غذایی را حذف کنید یا برنامه غذایی نامناسبی را دنبال کنید که باعث حس کسالت و افت سلامت شما شود. این عادت‌ها برای سلامت شما مفید نیستند. طوری برنامه‌ریزی کنید که هر بار بتوانید یک قسمت را تماشا کنید و برای هر قسمت غذای متنوعی را تهیه کنید. برای مثال اگر سریال‌های کره‌ای تماشا می‌کنید، می توانید سالاد توفو تهیه کنید و اگر سریال‌های وسترن می‌بینید می‌توانید سوپ قارچ با آن میل کنید.

پخت غذاهایی که در سریال‌های جدید می‌بینید باعث می‌شود ترکیبات جدید را کشف کنید و درباره فرهنگ‌های مختلف آشپزی از سریال‌های بین المللی بیشتر بدانید. هنگام انجام این کار، می‌توانید این ۴ مواد مغذی را برای تقویت سلامت چشم خود میل کنید:

  • لوتئین موجود در سبزیجات برگ‌دار سبز، تاج خروس سبز، بروکلی چینی و اسفناج به کاهش سرعت افت لکه زرد و فیلتر کردن نور آبی کمک می‌کند.
  • بتا کاروتن موجود در سبزیجات رنگارنگ (با رنگ‌های رنگین‌کمان) مثل کدوتنبل، هویج، پاپایا، فلفل دلمه به افزایش دید در شب و کاهش افول لکه زرد چشم کمک می‌کند.
  • آنتوسیانین موجود در میوه‌ها و توت‌هایی به رنگ بنفش مثل گوجی‌بری، بلوبری، آلو خشک، تارو به کاهش سرعت افت لکه زرد چشم کمک می‌کند. این میوه‌ها و سبزیجات سرشاز از آنتی‌اکسیدان هستند  که دربرابر آسیب‌ها از چشم محافظت می‌کنند
  • امگا-۳ موجود در ماهی‌های دریایی و دانه‌ها مثل بادام، نخود،‌ماهی سالمون و تن به کاهش سرعت افول لکه زرد چشم کمک می‌کند. تماشا کردن تلویزیون تا دیروقت گرسنگی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود غذا و میان‌وعده‌ها را در زمان نامناسب میل کنید و دچار چاقی شوید.
حفظ سلامت در عصر ارتباطات

۲. ورزش زمانی که با موبایل صحبت می‌کنید:

گذراندن تمام روز با تلفن همراه و خمیدگی بدن می‌تواند باعث آسیب‌هایی مثل درد قفسه سینه، عدم حرکت تاندون انگشتان و درد آن‌ها، گردن درد و شانه‌درد ناشی از انقباض عضلات و مشکلات ستون فقرات و لگن شود. نداشتن تحرک و کم‌تحرکی باعث متابولیسم کمتر انرژی مصرفی می‌شود و بر این اساس چربی بیشتری در بدن ذخیره می‌شود. اما می‌توانید با انجام تمرین‌های زیر از این مشکلات پیشگیری کنید.

  • هنگامی که موبایل را در درست دارید روی زمین دراز بکشید و یکی از پاهای خود را در زاویه ۹۰ درجه بالا بیاورید و سپس پای دیگر خود را در این وضعیت قرار دهید. این کار را در سه ست ده عددی انجام دهید.
  • ارسال پیام به‌صورت ایستاده: با ارسال پیام به‌صورت ایستاده تناسب اندام خود را حفظ کنید. پاهای خود را به عرض شانه‌های خود باز کنید و به آرامی در حالت خم شدن و نشستن قرار بگیرد. این کار را در ۴ ست ۲۰ عددی انجام دهید. ۴ ست از این تمرین به سوختن چربی اضافی اطراف ران، تقویت عضلات ساق پا و مفصل زانو و مچ پا کمک می‌کند.
  • نشستن و تماشای تلویزیون: دور کمر را ۱۰ بار و در ۴ ست حرکت دهید تا خط دور کمر شما سفت‌تر شود.
  • حرکت پروانه‌ای پس از هر قسمت سریال: از جای خود بلند شوید و ۲۰ بار حرکت پروانه‌ای در هر ست انجام دهید تا با فعالیت بدنی کالری بسوزانید و ضربان قلب خود را افزایش دهید. با انجام این کار می‌توانید مدتی از صفحه نمایشگر دور باشید.

می‌توانیم در برنامه روزانه خود فعالیت‌هایی را جای دهیم که به سوزاندن کالری‌های اضافی کمک می‌کنند. از فرصت‌ها برای انجام فعالیت‌های بدنی در طول روز مانند پیاده‌روی، بالارفتن از پله یا انجام کارهای خانه و سوزاندن کالری استفاده کنید.

۳. احساسات: سلامت روان خود را حفظ کنید و به چشمان خود استراحت دهید

در این بخش چک لیستی ارائه کرده‌ایم که نشانه‌های اعتیاد به نمایشگرها را نشان می‌دهد.

۱.اضطراب ناشی از جدا شدن از تلفن همراه

۲. حس نیاز به دنبال کردن تمامی اتفاقات در شبکه‌های اجتماعی

۳. استفاده از تلفن همراه حتی زمانی که هیچ پیامی ندارید

۴. اعتیاد به گفتگو با دیگران حتی زمانی که وقت آزاد دارید

۵. تماشای سریال و ویدیو هنگام غذا خوردن

۶. اضطراب ناشی از تمام شدن باطری تلفن همراه

داشتن یکی از این عادت‌ها نشان‌دهنده اعتیاد شما به تلفن همراه و تلویزیون است و اگر از نظر احساسی به خط داستانی سریال وابسته شده‌اید مانند گریستن در صحنه‌های غمگین، حس استرس در صحنه‌های هیجان‌انگیز یا ناراحتی از ضدقهرمان داستان، این موارد بر ثبات احساسات شما اثر می‌گذارند. در این بخش راهکارهایی برای حل این مشکلات ارائه کرده‌ایم:

  • از نمایشگرها فاصله بگیرید و با نگریستن به رنگ‌های سبز التیام پیدا کنید: به چشمان خود با نگاه‌کردن به درختان و چمن‌ها استراحت دهید. رنگ سبز رنگی خنک است. زمانی که بدن شما آرامش پیدا می‌کند،‌ ذهن شما نیز آرام می‌شود.
  • ۱ ساعت قبل از خواب از تمامی نمایشگرها فاصله بگیرید: با دور نگه داشتن تلفن همراه از تخت خواب، ‌سلامت خواب خود را حفظ کنید. از ارسال پیام، ‌تماشای سریال یا فیلم ۱ ساعت قبل از خواب بپرهیزید تا در خواب شما اختلال ایجاد نشود. اگر بتوانید برنامه خواب خود را به‌صورتی تنظیم کنید که روزانه ۶ تا ۸ ساعت خواب کافی داشته باشید، بدون خستگی و با طراوت و نشاط از خواب بیدار خواهید شد. اعتیاد به نمایشگرها موضوع بدی نیست، اما با دانستن محدودیت‌های خود می‌توانید نشاط و شادی خود را در زندگی حفظ کنید. مواردی که ارائه کرده‌ایم را به تدریج در زندگی خود به کار ببرید.