Sort by
Sort by

«هنوز نرسیدیم؟» کودکان در طول سفر صبر و طاقت کافی ندارند. پس از مدت کوتاهی حس خستگی، کسالت و گرما می‌کنند. کودکان کم‌سن‌تر هم جنب‌وجوش بالایی دارند. برای سفرهای طولانی زمان کافی را برای استحرات بین راه و همچنین حرکت و کمی راه رفتن در نظر بگیرید. ادامه سفر شما به‌طرز چشمگیری بهتر خواهد شد.

مسافرت با خودرو

اگر سفری طولانی با خودرو در پیش دارید، باید حداقل هر دو ساعت یکبار به خود و فرزندتان استحرات دهید. سعی کنید در محلی با وسایل یا زمین بازی کودکان استراحت کنید. به فرزندانتان اجازه دهید در صورت امکان برای نیم ساعت در محل بازی کنند و بدوند. همچنین می‌توانید مکان مناسبی مانند پارکینگ روباز یا محل مناسبی برای پارک خودرو پیدا کنید. تنها چیزی که اهمیت دارد،‌ این است که فرزندان شما در محلی ایمن بازی و فعالیت کنند. برای مثال می‌توانید بازی حرکت مانند حیوانات مختلف را با فرزندانتان انجام دهید. این‌کار عضلات شما را منبسط کرده و به گردش خون کمک می‌کند.

نام یک حیوان را ببرید و تمام اعضای خانواده را دعوت کنید تا حرکت آن حیوان را تقلید کنند. مانند کش دادن بدن مثل زرافه، پرش مثل قورباغه،‌ بال زدن مثل پرنده و... فرزندانتان را تشویق کنید تا حرکت حیوانات دیگر را پیشنهاد کنند. فرزند شما از این فعالیت لذت خواهد برد و در سفر پیش رو آرامش بیشتری خواهید داشت. همچنین می‌توانید هر یک از شما به نوبت حرکت یک حیوان را تقلید کند و باقی اعضای خانواده نام حیوان را حدس بزنند.

حفظ آرامش در قطار، اتوبوس یا هواپیما

به فرزند خود اجازه دهید حین مسافرت با قطار، قطار را بررسی کند – البته همراه با شما. مسیر خیلی زودتر می‌گذرد وقتی فرزند شما کوپه‌های مختلف را بررسی می‌کند. اغلب فرزند شما کودکان دیگر را مشغول همین کار خواهد دید. حین سفر با قطار، در ایستگاه‌هایی که توقف دارید،‌ از قطار پیاده شوید و حرکت کششی انجام دهید. حین سفر با هواپیما، بررسی کنید که زمان پرواز مناسب سن کودکان باشد. برای کودکان کم‌سن‌تر،‌دو ساعت معمولا کافی است. هنگام ورود به هواپیما، صندلی‌هایی با فضای کافی برای پاها انتخاب کنید. به فرزند خود اجازه دهید در صورت امکان روی پای خود بایستد.

فعالیت بدنی در سفر

بازی‌های پرتحرک هنگام سفر

مراقب چاله باش: همه اعضای خانواده یک حلقه تشکیل می‌دهند و دست یکدیگر را نگه می‌دارند. یک عدد روزنامه یا کیسه پلاستیکی را وسط دایره قرار دهید، که نقش چاله را دارد. باقی افراد سعی می‌کنند  پای دیگری را به سمت چاله بکشند. پای هرکس درون چاله بیافتد، از بازی بیرون می‌رود.

بازی دلقک

یکی از بچه‌ها نقش دلقک را بازی می‌کند. او باید سعی کند حرکات و اداهای خنده‌دار در بیاورد و دیگران کار او را تقلید کنند. مثلا ایستادن روی یک پا، پریدن و چرخش دست‌ها به صورت دایره‌وار. زمانی که دلقک با دستانش کف می‌زند همه هر جا که هستند به همان حالت می‌ایستند. فراموش نکنید که بازی را به‌ نوبت انجام دهید.

پیک‌نیک را فراموش نکنید

ظرف خنک نگهدارنده یا سبد پیک نیک با غذا، میوه‌های خرد شده و سبزیجات همراه شیرینی‌های کوچک، معمولا حس خوبی به شما در سفر خواهد داد. حتی هنگام رانندگی در شب، بسیاری از کودکان، از هیجان سفر خوابشان نمی‌برد و به‌سرعت گرسنه می‌شوند. علاوه بر این در صورتی که زمان سفر طولانی‌تر شود، شما گرسنه نخواهید ماند.