Sort by
Sort by

فرزند شما به فست‌فود علاقه دارد؟ بیشتر کودکان و نوجوانان به فست‌فود علاقه دارند. باید این علاقه را در آن‌ها بپذیریم – منع کردن آن‌ها تنها باعث می‌شود میل آن‌ها به تنقلات ناسالم مانند چیپس و امثال آن بیشتر شود. بجای آن با استفاده از موادی مانند غلات صبحانه کامل، سبزیجات و محصولات لبنی کم‌چرب، غذاهایی مانند همبرگر، پیتزا و کتلت و انواع ساندویچ‌ها را سالم‌تر کنید. در حقیقت جایگزین‌های کم‌چرب و مغذی مواد غذایی وجود دارند که کودکان می‌توانند از خوردن آن‌ها لذت ببرند. در این بخش چند نمونه ارائه کرده‌ایم:

چک‌لیست فست‌فود

همانطور که از نام آن پیداست، فست‌فود غذایی است که به‌سرعت تهیه و آماده خوردن می‌شود. به شکل‌های مختلفی ارائه می‌شود: از همبرگر و هات‌داگ گرفته تا پیتزا و انواع کباب. ساندویچ‌ها و انواع کتلت و چیپس را نیز نباید فراموش کنیم. بااین‌حال فست‌فود‌های زنجیره‌ای و بیرون‌بر عموما محصولاتی که چربی بالایی دارند و متعادل نیستند را ارائه می‌کنند. اگر محصولاتی که از مواد زیر تهیه شده‌اند را انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن شوید که انتخاب درستی کرده‌اید:

  • کم‌چرب
  • غلات صبحانه کامل یا ترجیحا چندغله
  • میوه و/یا سبزیجات
  • محصولات لبنی کم‌چرب

این کار یکی از بهترین‌ راه‌ها برای افزایش سلامت فست‌فود است! آن‌چه در کلام خوب به‌نظر می‌رسد، معمولا در عمل کارایی چندانی ندارد. کودکان به‌ندرت با گفتن «خوب بودن چیزی» به آن تمایل پیدا می‌کنند. اگر به آن‌ها فشار بیاورید، به جایی نخواهید رسید. بهتر است خودتان الگو باشید. با دنبال کردن راهکارهای ما، می‌توانید غذاهای مورد علاقه خانواده را سالم‌تر کنید. اما مراقب باشید. فست‌فود نباید به صورت روزمره مصرف شود.

فست فودها

راهکارها/نکات

همبرگر

یک همبرگر ساده از رستوران فست‌فود حاوی تقریبا ۹ گرم چربی است. همبرگر را همراه سالاد یا محصولات لبنی میل کنید. این امر ارزش غذایی کلی وعده را افزایش می‌دهد. راهکار: خودتان همبرگر را تهیه کنید و بجای نان سفید، آن را درون نان غلات‌کامل ترد قرار دهید. غذا را همراه سالاد، میوه یا محصولات لبنی کم‌چرب میل کنید.

پیتزای پپرونی

همه افراد عاشق پیتزای پپرونی هستند. اما چربی بالای ۲۵ گرم در هر وعده، بسیار زیاد است. بیشتر این چربی در پپرونی وجود دارد. چرا با سبزیجات به پیتزا تنوع ندهیم؟ یا حتی خودتان پیتزا تهیه کنید؟ - از نان نازک در صورت امکان استفاده کنید. از کودکان بخواهید خودشان مواد روی پیتزا را انتخاب کنند. کاسه‌های کوچکی حاوی پنیر رنده‌شده، سس گوجه و سبزیجات مختلف مانند گوجه، فلفل و قارچ را آماده کنید.

کتلت و چیپس

 از آنجایی که سیب زمینی‌ها زمانی که سرخ می‌شوند چربی زیادی جذب می‌کنند و از آنجایی که چربی زیادی در تهیه غذاهای سرخ‌کردنی مانند کتلت استفاده می‌شوند، کتلت‌ها و چیپس‌ها کالری و چربی بسیار زیادی دارند. راهکار: ما هات‌داگ و چیپس‌های ضخیم خانگی را به‌عنوان جایگزین توصیه می‌کنیم یا حتی چیپس‌های کم‌چرب که داخل فر تهیه می‌شوند. همراه با سالاد یا ماست کم‌چرب و میوه‌ سبزیجات برای دسر، می‌توانید این وعده غذایی را میل کنید.

انواع نودل و پاستا

میان‌وعده‌های مانند پاستا و نودل برای همه محبوب هستند. نودل‌های برپایه گندم را انتخاب کنید و به آن‌ها سبزیجات، پنیر و... اضافه کنید تا برای کودکان مغذی‌تر شوند.

 

فست فود تنها برای کودکان نیست!

اکر عجله دارید، می‌توانید فست‌فود مناسب را از شیرینی فروشی یا رستوران بیرون‌بر محل زندگی خود سفارش دهید یا می‌توانید برای خود و فرزندانتان در خانه فست فود تهیه کنید. در این قسمت چند راهکار ارائه می‌دهیم:

  • سالاد مخلوط با سبزیجات فراوان،‌میوه‌ها و ماست کم‌چرب یا تخم‌مرغ
  • سبزیجات با خورشت و مقدار کمی سس
  • پاستای غلات کامل، برنج قهوه‌ای یا بشقاب سیب‌زمینی کم‌چرب
  • سوپ و خورشت‌های سالم مگی
  • کباب خانگی و کتلت یا نان چندغله با سبزیجات تازه فراوان، گوشت کم‌چرب مانند مرغ و ماست کم‌چرب یا پنیر کم‌چرب خانگی، پنیر بدون چربی و...