جایزه ی جشنواره ی رهبران ارکستر جوان سالزبورگ و نستله، موسیقی های کلاسیک معاصر زیادی را در بر می گیرد

أوت 9, 2013
Ben Gernon
برنده ی جایزه سال: «بن گرنن»، (Ben Gernon) رهبر 23 ساله ارکستر از انگلستان.

برگزارکنندگان جایزه ی جشنواره ی رهبران ارکستر جوان سالزبورگ و نستله در حال فراهم کردن تسهیلات بیشتر در مراحل انتخابی هستند تا افراد با استعداد و جوان بیشتری بتوانند قطعه های مدرن موسیقی کلاسیک را با یک ارکستر شناخته شده در سطح جهانی تمرین و اجرا کنند.

این برنامه اکنون شامل "روز موسیقی معاصر"می باشد که در آن، هشت رهبر با گروه موسیقی جدید اتریش در برابر هئیت داوران بین المللی برای کسب مقام در فینال، اجرا خواهند داشت.

در سال های قبل، هئیت داوران قبل از انتخاب برنده بر اساس اجراهای آنها، سه فینالیست را مستقیماً از میان سیل داوطلبین بر می گزیدند تا در شب مراسم جایزه ی جشنواره، رهبران ارکستر جوان سالزبورگ و نستله، ارکستر را رهبری کنند. در حال حاضر فینالیست ها در "روز موسیقی معاصر" انتخاب خواهند شد.

هدف مؤسسان، از در نظر گرفتن تسهیلات بیشتر در مراحل انتخاب، علاوه بر دادن فرصت بیشتر به رهبران جوان برای بهره جستن از هئیت داوران با تجربه، ارتقای آثار خلاقانه ی قطعات کلاسیک است که بعد از دهه 1950 ساخته شده اند.

Ben Gernon
حمایت از استعدادها: «بن گرنن»،(Ben Gernon) رهبر جوان و «پیتر برابک لت ماث»،(Peter Brabeck-Letmathe) رئیس هئیت مدیره ی نستله.

شرکت در جشنواره ی رهبران ارکستر جوان سالزبورگ و نستله که در سال 2010 آغاز به کار کرد، برای افراد 22 تا 35 ساله آزاد است. این طرح تا به حال از پیشرفت حرفه ای چهار رهبر ارکستر جوان، پشتیانی و از آنان حمایت کرده است.

برندگان این جشنواره، جایزه ای به مبلغ پانزده هزار یورو دریافت می کنند و نیز این فرصت را می یابند که رهبری یک کنسرت با گروه نوازندگان «گوستاو ماهلر یوث»،(Gustav Mahler Youth) را عهده دار شوند؛ کنسرتی که هر تابستان در طی یک جشنواره ی معتبر در سالن معروف موسیقی سالزبورگ به نام «فِلسِن قایتشوله» برگزار می گردد. یک لوح فشرده نیز از کنسرت آنها تولید خواهد شد.

برنده ی امسال شخصی به نام «بن گرنن» 23 ساله از انگستان بود که از میان 80 داوطلب انتخاب شد.

وی رهبری قطعاتی از لودویک بتهوون (کنسرت ویولن و ارکستر در ر مینور، قطعه 61) و سرگی پروکفیو (سمفونی شماره 5 سی ماژور، قطعه 100) را در کنسرت برنده ی جایزه ی جشنواره ی رهبران ارکستر جوان سالزبورگ و نستله در روز شنبه 17 آگوست بر عهده خواهد داشت.


آمار و ارقام:
گزارش جشنواره سالزبورگ و نستله (pdf, 148Kb)